Yatalak ve yaşlı kadına komşu vefası   Konuyu açan: Takipci   İlk Mesaj: 03-08-2013 (10:58)   Son Mesaj: 03-08-2013 (10:58)    Cevap: 0    Gösterim: 682  

03-08-2013

Yatalak ve yaşlı kadına komşu vefası

Eskişehir'de, 90 yaşındaki kimsesiz ve yatalak kadının tüm ihtiyaçlarını, ''tek bakıcım'' dediği komşusunun oğlu gideriyor.

Eskişehir'de, 90 yaşındaki kimsesiz ve yatalak kadının tüm ihtiyaçlarını, ''tek bakıcım'' dediği komşusunun oğlu gideriyor. Eşi 25, tek oğlu da 7 yıl önce vefat eden Mükerrem Düzenli, son yıllarda bakıma muhtaç hale gelince, kendisine yalnız komşusunun oğlu Yiğitoğlu, yardım elini uzattı.

Düzenli, Nail Yiğitoğlu'ndan başka kendisine bakan kimse olmadığını belirterek, ''Herkesin çocukları var, kendilerine bakıyorlar. Benim kimsem yok, tek bakıcım Nail'' dedi.

Rahatsızlığından dolayı yürüyemediğini ifade eden Düzenli, şöyle konuştu:

''Nail'den başka kimseden bana fayda yok. Her gün bana bakıyor, sabah, akşam beni soruyor. Hayırlı bir evlat. Kendisini oğlum gibi seviyorum. Şimdilerde eski komşuluklar kalmadı. İyi insanlar olmasa, bu dünyada yaşanılır mı?''

Düzenli, gençlikte ihtiyarlığın düşünülmediğini, ancak insanın çabuk yaşlandığını ve yaşlılığında muhtaç hale geldiğini vurguladı.

Gençliğinde insanın bir çok şeyin kıymetini anlamadığını anlatan Düzenli, şöyle konuştu:

''Yaşlanınca insansız yapamıyorsun, bir bardak su bile alamıyorsun. Gençlikte anlamadık ama anne, baba gibisi yok. Annenizin, babanızın kıymetini bilin. Tekrar gençliğime dönme imkanım olsa, bugünüme hazırlık yapardım. İhtiyarlıkta yalnız kaldım, onu düşünemedim. Yürümek istiyorum ama bir daha yürüyebilecek miyim? Bilemiyorum.''

''Anne'' diye hitap ettiği Mükerrem Düzenli'ye 5 yıldır elinden geldiğince bakmaya çalıştığını ifade eden Nail Yiğitoğlu ise ''Kendisi benim akrabam değil. Annemin komşusuydu. Oturduğu ev müteahhide verilince, kendisine şu anda yaşadığı evi kiraladık. Vefat eden SSK emeklisi eşinden dolayı 740 lira aylık alıyor. Sadece 275 lira kira gideri var. Kendisi hiç yürüyemiyor. Şeker, kalp hastası. Bacakları şiş durumda. Son zamanlarda kendisi iyice rahatsızlanınca, çaresiz kaldık. Ben günde birçok kez ziyaret ettiğim anneme bile haftada bir gidebilirken, günde üç bazen dört defa Mükerrem Düzenli'ye bakmaya geliyorum'' dedi.

Yiğitoğlu, günde üç öğün yemeğini yedirip ihtiyaçlarını giderdiği Düzenli'nin durumuna kimsenin düşmemesini diledi.

Yiğitoğlu, şöyle devam etti:

''Her gün saat 08.00'de ilk buraya gelip, kendisine kahvaltısını yaptırıyorum. Yaşlılar daha çabuk acıktığı için pazar sabahı bile sabah erkenden buradayım. Burada biz çekiyoruz, biz biliyoruz. Zor, Allah kimsenin başına vermesin. Dışarıda yaşam çok güzel geçiyor, ama böyle hayatta sabahlar olmuyor, akşamlar hiç olmuyor. Bana, 'bırak' diyenler oldu. Nasıl bırakırsın? Kedi değil ki, kapı önüne bırakacaksın. Kıyamıyorsun, çocuk gibi beni arıyor. Ama artık bende yoruldum, kendisi de yoruldu. Bunun üzerine kendisini bakımevine yatırma girişiminde bulunduk. Şimdi yetkililerden biran önce kendisini bakımevine yerleştirmelerini bekliyoruz.''

Kaynak: AA

Yatalak ve yaşlı kadına komşu vefası Yorumları