Viyana iş piyasası

İş arayanlar, Viyana ’da iş ve ileri eğitim olanakları hakkında bilgi veren iş kurumuna (AMS) başvurabilirler. Belirli şartlar altında işsizlik parası alma hakkı bulunmaktadır. Avusturya ’da iş aramak ve ileri ...

1. Alt 07-01-2008, 02:31 #1
    yabanGülü Mesajlar: 3.851
    Blog Başlıkları: 125
    İş arayanlar, Viyana ’da iş ve ileri eğitim olanakları hakkında bilgi veren iş kurumuna (AMS) başvurabilirler. Belirli şartlar altında işsizlik parası alma hakkı bulunmaktadır.

Avusturya ’da iş aramak ve ileri eğitim almak için çeşitli olanaklar bulunmaktadır. İnternet ’de bulunan çok sayıda iş borsası ile günlük ve haftalık gazetelerdeki iş ilanlarının yanısıra, kısaca ,AMS’ olarak adlandırılan Viyana iş kurumu, en önemli resmi kuruluş olarak meslek eğitimi ve ileri eğitim olanakları hakkında bilgilendirmekte ve iş arayanlar ile firmalar arasında aracılık görevini üstlenmektedir.

Viyana İş Kurumu (AMS)

İş kurumu, iş arayanlar için (AMS veri bankası) ve firmalar için (Teşviklerle ilgili bilgiler) kapsamlı hizmetler ile meslek olanakları & ileri eğitim ile ilgili olarak genel bir bakış sağlar. Kişisel bilgiler almak için en iyi yol, Viyana iş kurumunun danışmanlarına başvurmanızdır:

AMS Wien (Viyana iş kurumu), Eyalet bürosu
    Landstraßer Hauptstraße 55-57
    1030 Wien

Tel: (01) 87 871
    Fax: (01) 87 871 - 50 490
    E-Posta: ams.wien@ams.at
    Web: http://www.ams.at/neu/wien/4125_6130.htm

Telefon hizmetleri:
    Pazartesi – Perşembe saat 07:30 - 16:00 arası, Cuma saat 07:30 - 15:30 arası

Hizmetler

Belirli şartlar altında iş kurumunun aşağıdaki hizmetlerinden yararlanmak mümkündür:
    • İşsizlik parası
    • Mağduriyet yardımı
    • Devlet memurları için geçiş yardımı (Überbrückungshilfe)
    • Hizmetlerden yararlananlar için önemli bilgiler
    • İleri eğitim parası
    • Emeklilik avansı
    • Geçiş dönemi parası (Übergangsgeld)
    • Yaşlılıkta kısmi süreli çalışma parası (Altersteilzeitgeld)
    • Yaşlılıkta kısmi süreli çalışma sonrası geçiş dönemi parası (Übergangsgeld nach Altersteilzeit)
    • Hastalık sigortası
    • Ücretsiz aile bakım izni (Familienhospizkarenz)
    • Ek gelir
    • Ödeme
    • İhbarlar
    • AB/Avrupa Ekonomik Sahası (EWR) anlaşmasına göre önemli hususlar
    • Gelir belgesi
    • Ücret muafiyeti
    • 2007 yılı için esas olan değerler
    • Telefon ücreti ile ilgili uyarı
    • Televizyon/Radyo ücreti ile ilgili uyarı
    • Kira yardımı ile ilgili uyarı

Teşvikler
    AMS-danışmanınızdan aşağıda belirtilmiş teşvik olanakları ile ilgili bilgi alınız:
    • Çıraklık eğitiminin teşviki
    • Eğitimi 30.06.2007 ile 31.12.2007 tarihleri arasında başlayan ve öngörülmüş çırak sayısına ek olarak eğitime alınan bir çırak için teşvik
    • Yeniden çalışmaya başlama yardımı ("Come Back")
    • Geçimin, kurs ve kurs yan giderlerinin karşılanması için yardımlar
    • Çocuk bakım yardımı
    • İş arama yardım parası
    • Uzaklık yardımı
    • Firma kuruluş programı
    • Gençler eğitim teminat yasası
    • Ebeveyn kısmi doğum izni boyunca yedek elemanların teşviki
    • Dayanışma prim modeli

Eğitim ve ileri eğitim

AMS size çok sayıda eğitim ve ileri eğitim bilgileri sunmaktadır. En iyisi, bu konuda danışmanınızla görüşmenizdir:
    • Meslek pusulası: Mesleki yönlendirme!? Meslek pusulası, meslek seçimi için yönlendirme yardımıdır. Takriben 15 dakikada meslek seçiminiz için önem taşıyan, kişisel ve iş yeri ile ilgili özellikler içeren 75 adet soru cevaplandırırsınız.
    • Meslek veri bankası: AMS ’in meslek veri bankalarında yaklaşık 1.500 mesleğin detaylı tariflerini bulabilirsiniz.
    • Yeterlilik barometresi: AMS-yeterlilik barometresi, bütün Avusturya ’da yeterlilik akımlarıyla ilgili ilk kapsamlı Online - Enformasyon sistemidir.
    • İleri eğitim veri bankası: Mesleki ileri eğitim günümüzde geçmişte olduğundan daha da önemlidir. Ancak önerilen kursların çeşitliliği artık zor anlaşılabilecek bir hal almıştır. AMS sizi mümkün olduğu kadar iyi bir şekilde destekleyebilmek için size kapsamlı bir veri bankası sunmaktadır.
    • Çıraklık eğitimi: Çıraklık eğitimi gerektiren bir meslekle mi ilgileniyorsunuz? Yoksa bir çıraklık eğitimi tamamladınız da mesleki kariyerinizde bir değişiklik mi yapmak istiyorsunuz? Bu bölümde eğitim ve ileri eğitim olanakları konusunda bilgiler bulabilirsiniz.
    • Kadınlara önerilen imkanlar: Çalışma hayatına geri dönmek istiyorsunuz da bazı sorular henüz açıklığa kavuşturulmadı mı? Mesleki yaşantınıza tekrar dönmeyi düşünüyorsanız ya da özellikle size göre hazırlanmış olan diğer bilgiler arıyorsanız, tıklayarak önerdiğimiz enformasyonları geziniz.

Viyana İşçi Odası (AK)
      Kısaca AK olarak adlandırılan Viyana işçi odası, Viyana ’daki bütün memurlar için enformasyon merkezidir. Web sitesinde iş piyasası politikası, iş hukuku ve istihdamın teşviki konularında birçok ilginç yazı sunulmaktadır.

Viyana işçi odasından aşağıdaki konularda bilgi alabilirsiniz:
      • Çıkış tazminatı
      • İş sözleşmeleri
      • İş & Özürlülük
      • Çalışma ortamı
      • Çalışanların (yasalarla) korunması
      • İşsizlik
      • Çalışma saatleri
      • Yabancı çalışanlar
      • Hizmet ilişkisinin sona erdirilmesi
      • İş başvurusu
      • Mal sahibi değişikliği
      • Ödemeden acizlik
      • Hastalık & Bakım
      • Çıraklık eğitimi
      • Emeklilik
      • İzin

Viyana işçi odası, Viyana işçi odası,

Göçmenler için ana dillerinde mesleki danışma

Bugünden itibaren bütün göçmenler için MA 35 ’in ana dilde mesleki danışma da içeren yerleşim refakati hizmeti sunulmaktadır. Mesleki giriş enformasyonu, göçmenlere Avusturya iş piyasasına katılmalarında yardımcı olur. ,Yönlendirme görüşmeleri’ olarak adlandırılan görüşmelerde yeni göçmenler, Avusturya ’nın resmi daireleri ve makamları ile Avusturya iş piyasası hakkında bilgilendirilir ve Avusturya ’daki çalışma faaliyetlerine hazırlanırlar ve kendilerine bu konuda refakat edilir.

waff (Viyana - çalışanları teşvik fonu) ve AMS (İş kurumu) ile beraber mevcut kalifikasyonlar ve mesleki deneyimler belirlenir ve en iyi şekilde değerlendirilir.

Danışma hizmeti Türkçe, Sırpça/Hırvatça/Boşnakça, İngilizce, Çince, Arnavutça, Rusça, Lehçe, Rumence, Bulgarca ve Arapça dillerinde verilir.
      Ayrıca her yeni göçmene Viyana ’nın hukuki ve sosyal yaşantısı ile ilgili enteresan enformasyonlar ve en önemli irtibat adreslerini içeren bir ,hoş geldiniz dosyası’ verilir.

2. Alt 01-31-2013, 15:58 #2
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    BULGARISTAN GOCMENIYIM.UNIVERSTE MEZYNUYUM.BG DE 4 YIL BANKACILIK YAPTIM.VIENADA CALISMAK ISTIYORUM.YARDIMCI OLUN LUTFEN
    Mesaj mobil cihaz üzerinden gönderilmistir

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.