Biri Sizi Rahatsiz Ederse

Soru: Eski arkadaşım ayrıldığımız halde bana hala mesaj atıyor ve telefonla arıyarak rahatsızlık veriyor. Ayrıca beni bazıları takip ediyor. Nasıl bu kişiden kurtulabilirim? Cevap: ‘Kim bir kişiyi ısrarlı bir şekilde ...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 1 gönderen yabanGülü
  • 1 gönderen alptraum
  • 1 gönderen yabanGülü

1. Alt 02-11-2009, 00:58 #1
    yabanGülü Mesajlar: 3.851
    Blog Başlıkları: 125
    Soru:
    Eski arkadaşım ayrıldığımız halde bana hala mesaj atıyor ve telefonla arıyarak rahatsızlık veriyor. Ayrıca beni bazıları takip ediyor. Nasıl bu kişiden kurtulabilirim?

Cevap:
    ‘Kim bir kişiyi ısrarlı bir şekilde takip ediyorsa, bir seneye varan hapis cezası ile çarptırılabilir'. (§ 107a StGB)

Bir kişi sürekli bir başka kişiyi devamlı takip ediyorsa, internet, telefon v.s. bir yol ile rahatsız ediyor ya da başkalarının mağdur olan bu kişiyle temasa geçmesine sebep oluyorsa ve tabiki bu durum mağdur olan kişinin yaşam şeklini olumsuz etkiliyorsa, ısrarlı takip suçunu işlemiş olur.

Bu vakıalara için İngilzceden gelen ‘stalking' terimi kullanılmaktadır. Bu takip etmenin ısrarlı olarak kanıtlanabilmesi için belli bir süre devam etmesi lazım (yaklaşık bir ay). Yani sadece bir kaç gün rahatsız edilmek bir kişinin ceza alabilmesi için yetmeyebilir. Ayrıca ceza için bu takiple sizin yaşam şeklinizi beklenilmeyecek şekilde etkilenmesi gerekmektedir.

Şayet yukarıda belirtmiş olduğum sınırları arkadaşınız geçmiş ise polise bu durumu bildirebilirsiniz (‘Anzeige').

alptraum bunu beğendi.
  2. Alt 02-11-2009, 02:01 #2
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Herhangi bir tehdit mesaji dahi alirsaniz direkt polise gidebilirsiniz ve bu durumu hizli ispatlayabilecekseniz polislerde hizli sonuca ulasacaktir. Burda bir olaya sahit olarak polislerin nasil cep tel. dinlediklerine kadar icinde olmus oldum. Enteresan ama tehditlere cok önem veriliyor

yabanGülü bunu beğendi.
  3. Alt 10-23-2010, 20:21 #3
    Ziyaretci
    kürşat Mesajlar: n/a
    okulda kavga ettim hoca velini çağr dedi neyapmalym:?

4. Alt 05-23-2011, 05:19 #4
    Ziyaretci
    xxx Mesajlar: n/a
    Alıntı:
    kavga etmenin sucu-Biri Sizi Rahatsiz Ederse

arkadaşlar ben 2006 da bir kavga suçundan 200 ytl para cezası aldım, şimdi ise askeriyeyi kazandım bu ceza önümde teşkil eder mi? şimdiden yardımlarınız için teşekkürler...

5. Alt 05-23-2011, 15:36 #5
    yabanGülü Mesajlar: 3.851
    Blog Başlıkları: 125
    kürşat´isimli üyeden Alıntı
    okulda kavga ettim hoca velini çağr dedi neyapmalym:?

ee yaptiysan sonucuna katlanmalisin, velin gelir okula sikayeti dinler sende güzel bir aciklama hazirlarsin olur biter. birdahda bilegin yerine konusmayla cözmeyi denersin.

safinaz bunu beğendi.
  6. Alt 11-01-2012, 22:45 #6
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    ben 2 ay öncesi biriyle birlikteydim 1 hafta çıktım ayrıldım ayrıldınmızdan beri beni rahatsız ediyor ve de numaramı evli birisine vermiş oda rahatsız ediyor sizce ne yapam gerek savcılıga gitmeyi düşünüyorum

7. Alt 06-07-2017, 15:41 #7
    Ziyaretci
    etro Mesajlar: n/a
    Alıntı:
    telefonda rahatsiz etmenin cezasi-biri sizi rahatsiz ederse

ben bi kizi rahatsiz etmişim ve kim olduğunu unuttum bu gün polis aradi ve seni evden alacağiz dedi napmaliyim cevazm büyük olurmu ve muhtemelen kişiye küfürlü msjlar atttim bu

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.