Vize Hususunda Bilgi!!!

Değerli Arkadaşlar, 2006-2007 döneminde bir öğrenci değişim programı vasıtasıyla viyanada bulundum. 12 Kasım 2008 tarihinde İstanbul avusturya baskonsolosluguna ögrenci(master) vizesi icin basvurdum ve halen bir cevap beklemekteyim. Vize sürecinin 1-6 ...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen alptraum

1. Alt 01-27-2009, 06:26 #1
    AHMET_KARAM Mesajlar: 2
    Değerli Arkadaşlar,

2006-2007 döneminde bir öğrenci değişim programı vasıtasıyla viyanada bulundum.

12 Kasım 2008 tarihinde İstanbul avusturya baskonsolosluguna ögrenci(master) vizesi icin basvurdum ve halen bir cevap beklemekteyim.
    Vize sürecinin 1-6 ay arasında degisebileceginden haberdarım fakat benim değil fazladan bir kac ay, bir kac gün dahi kaybedecek vaktim kalmadı.

Sizden ricam 12. bezirkin magistratıyla nasıl irtibata gecmem gerektigini belirtmenizdir.

Viyana'da okuyan arkadaslarım olmasına ragmen ne yazıkki bu konulara pek vakıf degiller.Belediyeyle görüşmek ne gibi fayda sağlayabilir?İşlemleri hızlandıracagını zannetmiyorum fakat hiç olmazsa yolumu görebilirim diye ümit ediyorum.

Yardımcı olacak olan arkadaslara simdiden tesekkurler ederim.

Selametle.

2. Alt 01-27-2009, 14:46 #2
    alptraum Mesajlar: 38.105
    Blog Başlıkları: 28
    12. Viyana belediyesine ulasmak icin su tel. no. yu arayabilirsiniz.

+43140003535

Normalde bu gibi durumlarda mektup cok ise yaramaktadir. Mektupda yazmanizi öneririm ama en azindan bir de durumunuzu belirten husus e-mail ile yollarsaniz faydasi olur.

post@mba12.wien.gv.at

Vizeler islem olarak en azindan bir bucuk ay sürmektedir ve bu durum arastirmaya göre süreyi uzatacaktir.

AHMET_KARAM bunu beğendi.
  3. Alt 02-06-2009, 08:05 #3
    AHMET_KARAM Mesajlar: 2
    Değerli arkadaşım,

Çok şükür vizeyi vermeye gönülleri razı oldu.şimdi ucak bileti bakıyorum ama bildiğiniz gibi
    meblağlar oldukca yuksek.

Merak ettiğim bir husus var.D türü vizeyle önce bratislava ucup oradanda viyanaya gidebilmem mümkünmü?İnternette ufack caplı bir arastırma yaptım.Kimi mümkün oldugunu kimiyse danısman sirketlerin bunu önermediği yönünde fikir bildiriyor.

Bu hususta bir bilginiz var ve paylaşırsanız tesekkür ederim.

İşinizde gücünüzde kolaylıklar dilerim.

4. Alt 02-06-2009, 10:45 #4
    alptraum Mesajlar: 38.105
    Blog Başlıkları: 28
    D türü vize nedir?

Ben normal vizemi aldigimda ilk ucusumu Almanyaya yapmistim ve oradan Avusturyaya gelmistim. Herhangi bir sorun olmadi fakat d vizesi felan kurallar degisti mi bilmiyorum.

5. Alt 02-08-2009, 00:39 #5
    oguzhan Mesajlar: 1.372
    Blog Başlıkları: 1
    D türüVize nedir bilmiyorum ama ögrenci Vizesi olan arkadaslar gayet normal bir sekilde hic bir sikinti cekmeden Bratislava- istanbul arasi ucuyorlar. Bu arada Istanbul-bratislava arasi 44-€ ucuslar bugün itibariyle basladi, bence kacirmayin

6. Alt 02-11-2009, 01:12 #6
    yabanGülü Mesajlar: 3.851
    Blog Başlıkları: 125
    Türkiye'deki ikametgahiniz (Istanbul, Bursa, Edirne, Kirklareli, Tekirdag, Kocaeli, Balikesir, Canakkale, Sakarya, Bilecik, Bolu, Zonguldak) ise Istanbul Baskonsoloslugu'na basvuru yapmanız, diğer iller ise ANKARA basşkonsolosluguna basvuru yapmanız gerekir.

BİLGİ VE RANDEVU TALEBİ SİSTEMİ

• Vize müracaatında bulunmak için randevu almanız gerekmektedir. Randevular Çağrı Merkezi tarafından verilmektedir. Büyükelçilikten randevu talebinde bulunulabilir, ancak bu şahsen gelerek veya 0312 425 42 26 no’lu faks numarasından yazılı olarak iletilmelidir.
    • Randevusuz müracaat mümkün değildir.
    • Avusturya Yabancılar Polisi Yasası 2005 ile Oturma ve İkamet Yasası 2005’e göre müracaatın şahsen yapılması mecburidir (reşit olmayan çocuklarda yasal velisi yanında bulunması gerekmektedir)

Bilgi veya randevu talebi:

1) Türkiye Çağrı Merkezi aracılığı ile:
    0212 – 340 45 00 Pazartesi – Cuma, 9.00-18.00 saatleri arası, resmi Türk tatilleri haricinde
    Ücret: her telefon görüşmesi için 21,-- YTL (artı yerel görüşme ücreti)

Prosedür:
    • Herhangi bir İŞ Bankası, Yapı Kredi Bankası veya Finansbank Şubesine hizmet bedeli olan 21,-- YTL’yi yatırınız.
    • Banka memuruna bu ücreti Avusturya Büyükelçiliği’nin randevu hizmeti için yatırdığınızı belirtiniz.
    • Bir iş günü sonrasında Çağrı Merkezini belirtilen gün ve saatler arasında arayarak, banka tarafından verilen PIN Kodunu vize bilgi ve randevu merkezine bildiriniz.
    • Her alınan PIN Kodu sadece 1 Telefon görüşmesi için geçerlidir ve tekrar kullanılamaz.
    • Banka ve PIN kodu sistemine alternatif olarak Çağrı Merkezini arayarak ve kredi kartı numaranızı bildirerek geçerli bir kredi kartınız ile görüşme esnasında online ödeme yapabilir, gerekli bilgi ve randevuyu temin edebilirsiniz.
    • Bu şekilde vize işlemleri hakkında bilgi veya en yakın tarihli randevuyu alabilirsiniz.

VİZE BİLGİLERİ – D VİZESİ

D Vizesi için müracaat edebilenler:

• Avusturya’da öğrenim görecek öğrenciler. Müracaat harcı 75,-- Euro’dur.

İbraz edilmesi gereken belgeler (orijinal + fotokopi):

• Büyük harfler veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış Müracaat Formu.
    • Geçerli bir adet pasaport (en az 6 ay daha geçerli olmak şartıyla), pasaportun 2. ve 3. sayfasının, geçerlilik süresinin kaydedildiği sayfanın ve 60. sayfasının fotokopileri.
    • Her Müracaat Formu için bir adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf. Fotoğrafta kişinin yüz çehresi, yani yüz, alın, kulak ve boyun, açık olmalı ve net görülebilmeli (dini nedenlerden dolayı örtülen başörtüsü takılabilir).
    • Seyahat vasıtasının belgelenmesi
    • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, 3 haftadan eski olmamak şartıyla

Üniversite öğrencileri tarafından ayrıca ibraz edilmesi gereken belgeler:

• Avusturya’daki üniversiteden kabul belgesi
    • Şahsi maddi imkânlar (aylık 690,-- Euro)
    • Konaklama şeklinin belgelenmesi
    • 4 haftalık seyahat sigortası (30.000 € teminatlı)
    • Şahsi maddi imkânlar ve konaklama şeklinin belgelenmesi daimi ikameti Avusturya’da bulunan bir kişi tarafından üstleniliyor ise, gereken belgeler aşağıdaki gibidir:
    o Davet eden kişinin ikametgâh İlmuhabiri (MELDEZETTEL) ve “HAUSHALTSBESTÄTIGUNG”
    o Davet eden kişinin son 3 aya ait gelir belgesi
    o Davet eden kişinin kira kontratı veya tapu örneği
    o Davet eden kişinin pasaport fotokopisi veya oturma müsaadesinin fotokopisi

VİZE İŞLEMLERİ - GÜN VE SAATLERİ

1) PAZARTESİ – ÇARŞAMBA – CUMA:

ŞENGEN C VİZESİ İÇİN (YARIM SENEDE AZAMİ 3 AY) VE C+D VİZESİ (AZAMİ 6 AYA KADAR) BAŞVURU

• DAVETİYELİ ZİYARET GEZİLERİ
    • İS GEZİLERİ (KONFERANSLAR, FUARLAR)
    • TURİZM
    • MAHKEME CELBİ NEDENİYLE
    • C+D VİZESİ:
    o ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ, BURS
    o GÖNÜLLÜ STAJYERLİK
    o ARAŞTIRMA

RANDEVULU YENİ BAŞVURU 08.30 – 10.30
    GRUPLAR (sadece Pazartesi ve Çarşamba!) 08.30 – 09.00
    EKSİK EVRAK TESLİMİ 10.30 – 12.00
    RANDEVU ALIMI 12.00 – 12.30
    PASAPORT / VIZE DAĞITIMI 12.30 – 13.00

alinti

7. Alt 02-11-2009, 01:14 #7
    yabanGülü Mesajlar: 3.851
    Blog Başlıkları: 125
    ANKARA AVUSTURYA BÜYÜKELÇİLİĞİ
    VİZE BİLGİLERİ – D VİZESİ

D Vizesi için müracaat edebilenler:
    • Avusturya vatandaşları, Avrupa Ticaret Bölgesi (EWR) vatandaşları ve İsviçre vatandaşlarının eşleri ile evli ve reşit olmayan çocukları. Bunlar Avusturya’da oturma müsaadesi için müracaat edebilirler. Vize ücretsiz tanzim edilmektedir.
    • Avusturya’da 6 aydan daha kısa bir süre için öğrenim görecek öğrenciler. Müracaat harcı 75,-- Euro’dur.
    • D Vizesi tanzimi için herhangi bir yasal hak bulunmamaktadır.

İbraz edilmesi gereken belgeler (orijinal + fotokopi):

• Büyük harfler veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış Müracaat Formu.
    • Geçerli bir adet pasaport (en az 6 ay daha geçerli olmak şartıyla), pasaportun 2. ve 3. sayfasının, geçerlilik süresinin kaydedildiği sayfanın ve 60. sayfasının fotokopileri.
    • Her Müracaat Formu için bir adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf. Fotoğrafta kişinin yüz çehresi, yani yüz, alın, kulak ve boyun, açık olmalı ve net görülebilmeli (dini nedenlerden dolayı örtülen başörtüsü takılabilir).
    • Avusturya’da konaklama şeklinin belgelenmesi
    • Seyahat vasıtasının belgelenmesi
    • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, 3 haftadan eski olmamak şartıyla

Eşler tarafından ayrıca ibraz edilmesi gereken belgeler:

• Müracaatçının evlilik cüzdanı
    • Avusturya vatandaşı olan eşin vatandaşlık belgesi ve Pasaport fotokopisi
    • Avusturya vatandaşı olan eşin gelir belgesi (son 3 aya ait)
    • Avusturya vatandaşı olan eşin İkametgâh İlmuhabiri (MELDEZETTEL)
    • Avusturyalı eşin kira kontratı veya tapu örneği

Üniversite öğrencileri tarafından ayrıca ibraz edilmesi gereken belgeler:

• Avusturya’daki üniversiteden kabul belgesi
    • Şahsi maddi imkânlar (aylık 690,-- Euro)
    • Konaklama şeklinin belgelenmesi
    • 4 haftalık seyahat sigortası (30.000 € teminatlı)
    • Şahsi maddi imkânlar ve konaklama şeklinin belgelenmesi daimi ikameti

Avusturya’da bulunan bir kişi tarafından üstleniliyor ise, gereken belgeler
    aşağıdaki gibidir:

o Davet eden kişinin ikametgâh İlmuhabiri (MELDEZETTEL) ve
    “HAUSHALTSBESTÄTIGUNG”
    o Davet eden kişinin son 3 aya ait gelir belgesi
    o Davet eden kişinin kira kontratı veya tapu örneği
    o Davet eden kişinin pasaport fotokopisi veya oturma müsaadesinin
    fotokopisi

8. Alt 01-01-2011, 00:55 #8
    kulturtercume Mesajlar: 22
    OTURUM VİZESİ BAŞVURULARI SONUÇLANAN ARKADAŞLARIN DİKKATİNE:
    Şayet vizenizin onaylandığına dair elçilik tarafından bilgilendirildiyseniz, ve Avusturya'daki eşiniz Türk
    vatandaşıysa, tekrar İKS Call Center aracılığıyla randevu alıp Schengen başvuru formu doldurarak sabah başvuru yapıyorsunuz.aynı gün saat 15:00 te vizenizi alıyorsunuz. (30.000 Euro teminatlı, 2 haftalık seyahat sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın) 2011 yılında bir değişiklik yapıldı: önceden vize ücreti 75 Euro iken ve iş bankasına yatırılıyorken, 2011 yılı itibariyle 100 Euro olarak ve elçilikte elden tahsil edilecektir. Bilginize ...
    NOT: Öğrenci vizesi için başvuranlar ve eşi Avusturya vatandaşı olanlar bu vize ücretinden muaftır.
    Eşinizin Avusturya pasaportunun fotokopisini dosyanıza eklemeyi unutmayın!

Kültür Tercüme
    Karanfil sokak no: 36/6 (Alman Kültür Merkezinin hemen arkası)
    Kızılay / ANKARA
    E-Mail: kulturtercume@yahoo.com.tr
    Tel: 312 417 69 75
    Home Page

Konu kulturtercume tarafından (01-01-2011 Saat 00:57 ) değiştirilmiştir.
  9. Alt 01-12-2011, 16:23 #9
    Ziyaretci
    Akdağlı Mesajlar: n/a
    Sedat abi teşekkürler, inşallah herşey gönlünce olur,
    Herşey için çok çok sağol.
    Yakında buraya Avusturya'dan yazacağım

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.