Otomobil ile Türkiye'de ne kadar kalabilirim?

Gümrük / Özel Kullanım Amacıyla Türkiye'ye Getirilen Taşıtların Yurtta Kalma Süreleri Özel kullanım amacıyla yurt dışından Türkiye'ye getirilen taşıtlara, yurtta kalmaları için belirli bir süre verilmektedir. Verilen sürenin sonunda taşıtların ...

1. Alt 09-27-2008, 04:09 #1
    yabanGülü Mesajlar: 3.851
    Blog Başlıkları: 125
    Gümrük / Özel Kullanım Amacıyla Türkiye'ye Getirilen Taşıtların Yurtta Kalma Süreleri

Özel kullanım amacıyla yurt dışından Türkiye'ye getirilen taşıtlara, yurtta kalmaları için belirli bir süre verilmektedir. Verilen sürenin sonunda taşıtların yurt dışına çıkarılması gereklidir.

Yurt dışından Türkiye'ye getirilen taşıtlara süre verilebilmesi için;

a) Taşıtın özel kullanım amacıyla getirilmiş olması,

b) Kara taşıtı olması

c) Taşıt Giriş-Çıkış Formu düzenlenmesi,

d) Taşıt başkasına aitse sahibinin verdiği geçerli bir vekaletnamenin ibrazı,
    gerekmektedir. Bu durumda, başvuru yapan kişinin geliş amacı ve ibraz edeceği belgelere göre, Gümrük İdaresince ilgilinin taşıtına süre verilecektir.

Türkiye'ye öğrenim, belirli bir görevin yerine getirilmesi gibi özel amaçlarla gelenlerin taşıtlarına verilecek süre Gümrük İdaresince belirlenir. Kanunda belirtilen özel amaçların dışında Türkiye'ye getirilen kara taşıtlarına, herhangi bir 12 aylık dönem içerisinde 6 ay süre verilecektir.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan "emekli olanlar" ile bulundukları ülkede "henüz emekli olmamakla birlikte emekliliğe hak kazananların taşıtlarına, talepleri halinde 1 yıla kadar süre verilebilir.(Giriş tarihinden önceki bir yıl içinde ülkede taşıt ile kalınmış ise, verilecek süre buna göre hesaplanacaktır.)

- Taşıt formuyla Türkiye'ye getirilen taşıtların, bir başkasına devredilmesi, kiralanması, satılması, ödünç verilmesi mümkün değildir. Ayrıca ilgililerin taşıtlarını verilen sürelerin sonunda yurt dışına çıkarılmaları gerekir. Taşıt formunda belirtilen süre içerisinde olmak koşuluyla herhangi bir gümrük idaresine müracaat edilerek, süre uzatımı talebinde bulunulabilir.

- İlgililerin taşıtlarını, getiriliş amacı dışında kullanmaları, bir başkasına kiralamaları, devretmeleri, verilen sürenin sonunda yurt dışına çıkarmamaları durumunda, Gümrük Kanunu'nun 238 inci maddesi uyarınca ceza uygulanır ve taşıt yurt dışı edilmek üzere gümrük idaresine teslim edilir

2. Alt 06-16-2011, 02:11 #2
    sezgin b Mesajlar: 1
    Çifte vatandaşliğim var,2007_2010 arası yurtdışında yaşadım,son 7aydır Türkiyede yaşıyorum.yabancı plakalı aracım şuan yurtdışında,geçiçi olarak aracımı getirmek istiyorum.Şahsımdan gümrükte gün sayımı istenilecekmi ? Aracımın günleri var. bilgi verirseniz sevinirim

3. Alt 04-11-2016, 19:08 #3
    Ziyaretci
    ALAETTIN Mesajlar: n/a
    Alıntı:
    yurtdisinda yasiyorum arabamla turkiyede ne kadar kalabilirim-otomobil ile türkiye'de ne kadar kalabilirim?

01 11 2015 de 10 gün 01 01 2016 da 10 gün 01 03 2016 10 gün arabasiz olarak türkiyede kaldim 24 06 2016 da arabamla türkiyeye gideceyim emekliyim almanyada türkiyede arabamla ne kadar kalabilirim

4. Alt 04-11-2016, 20:10 #4
    kaptan Mesajlar: 2
    Alıntı:
    yurtdisinda yasiyorum arabamla turkiyede ne kadar kalabilirim-Otomobil ile Türkiye'de ne kadar kalabilirim?

arabamla 01 06 2015 tarihinde türkiyeye girdim 29 09 2015 türkiyeden cikis yaptim. arabasiz olarak 01 11 2015 de 10 gün 01 01 2016 da 10 gün 01 03 2016 tarihinde 10 gün 25 06 2016 tarihinde arabamla türkiyeye gideceyim ne kadar kalabilrim almanyada emekliyim saygilarimla .

5. Alt 04-11-2016, 20:10 #5
    kaptan Mesajlar: 2
    Alıntı:
    yurtdisinda yasiyorum arabamla turkiyede ne kadar kalabilirim-Otomobil ile Türkiye'de ne kadar kalabilirim?

arabamla 01 06 2015 tarihinde türkiyeye girdim 29 09 2015 türkiyeden cikis yaptim. arabasiz olarak 01 11 2015 de 10 gün 01 01 2016 da 10 gün 01 03 2016 tarihinde 10 gün 25 06 2016 tarihinde arabamla türkiyeye gideceyim ne kadar kalabilrim almanyada emekliyim saygilarimla .

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.