efendimizin kabre düşen gözyaşları

Rahman Rahim Allahin adi ile... Alemlerin Rabbı Allaha hamd olsun. Afiyette ve belada, darlıkta ve genişlikte. Salat ve selam, Seyyidül-mürselin Resulullah Efendimize ve tüm aline Sübhan Allahtan temenni: Selametiniz, afiyetiniz, ...

Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni
  • 3 gönderen abı-hayat

1. Alt 04-21-2009, 10:36 #1
    Ziyaretci
    abı-hayat Mesajlar: n/a
    Rahman Rahim Allahin adi ile...
    Alemlerin Rabbı Allaha hamd olsun.
    Afiyette ve belada, darlıkta ve genişlikte.
    Salat ve selam, Seyyidül-mürselin Resulullah Efendimize ve tüm aline
    Sübhan Allahtan temenni: Selametiniz, afiyetiniz, sebat ve istikametinizdir.

Allah Resulünün Bu göz yaşları gabrin içine de düşmüştü.

Rivayete göre bir gün Allahın Rasulü mübarek kızlarına dediler ki;

** Ya fatıma Seni neden Fatıma diye adlandırdım, biliyor musun.?

Fatıma şevk ve saadetle sordu. Neden öyle adlandırdınız aziz babam.?

Cevap olarak buyurdu ki;

**Çünkü Allah Teala Kıyamet günü onu ve neslini Cehennemden uzaklaştıracaktır.

Şu inceliğide göz önüne almak gerek.Nebiler nebisi, bu son kız evlatlarına Fatma ismini vermekle iki sevdiğinin gönlünü hoş etmek istemiştir.Bunlardan ilki kendi zevceleri Hazreti Haticedir ki ,annesinin adı Fatıma idi.Cihan Denilen bu saraya Hazreti Hatice gibi bir iffet ve ismet sadefi hediye etmiştir.

Bu mübarek hanımda varlığın nuruna şefkat kuçağını açmış, Kendi çocuklarından çok onu sevmişti.Hem okadar Allah Rasülünü memnun etmişti ki, vefat ettiklerinde , onun kabrine bizzat indiler.Genişletir gibi kabrin bir köşesine işaret ettiler ve kabrin içine upuzun yattılar.Sonra da, kabirden çıktılar.Mübarek gözleri inci taneleri gibi yaşlarla doluydu.

Bu göz yaşları gabrin içine de düşmüştü.Bu hali gören Hazreti Ömer dedi ki;

**Ey Allahın Rasülü, şu kadına yaptığını gördüğüm şeyi, hiçbir kimseye yapmamıştın.

O zaman buyurdular ki;

**( Ya Ömer) Ebu Talipten sonra bu kadıncağız kadar bana iyiliği dokunan bir kimse olmamıştır.Ona Cennet Elbiselerinden giydirilsin diye gömleğimi kefen olarak giydirdim.Kabir hayatı kendisine mülayim ve kolay gelsin diye de kabirde yanına uzandım.

İşte bu yakınlarının Gönlünü hoş etmek ve hatırlarını yaşatmak için en küçük kızına Allahın Resulü Fatıma ismini koymuş olabilir.Böylede olsa öylede olsa Fatınaı zehra,insanlığın efendisinin en sevdiği bir çicekti.Çünkü o , iffet madeni Haticeyi andırıyordu

alptraum, altun ve 3rd eng bunu beğendiler.
  2. Alt 04-21-2009, 18:09 #2
    gülçehre Mesajlar: 1
    muhteşem

çok iyi yapmışsın göndererek!!!!!!!!!

Konu kipchak tarafından (04-22-2009 Saat 02:47 ) değiştirilmiştir. Sebep: ard arda mesaj...
  3. Alt 07-01-2009, 16:10 #3
    3rd eng Mesajlar: 675
    harika ALLAH razı olsun