MUHAKEME.NET FORUMU

MUHAKEME.NET FORUMU (https://www.muhakeme.net/forum/)
-   Grammatik-Dilbilgisi (https://www.muhakeme.net/forum/grammatik-dilbilgisi/)
-   -   İsimleri Çoğul Yapmak İçin İpuçları (https://www.muhakeme.net/forum/grammatik-dilbilgisi/4407-isimleri-cogul-yapmak-icin-ipuclari.html)

yabanGülü 03-19-2008 01:06

İsimleri Çoğul Yapmak İçin İpuçları

Bu bölümde tekil halde bulunan isimleri çoğul hale getirmek için ismin son harfine göre belirlenmiş
bazı pratik kurallar vereceğiz.Aşağıdaki kuralları iyi çalıştığınız taktirde herhangi bir kaynağa
ihtiyaç duymadan bir çok ismi kendi kendinize çoğul yapabilirsiniz.

- Son harfleri, -sel, -tel, -ler, -le, -ner, -en, -chen, -erl, -lein, olan kelimelerin tekili ile çoğulu aynıdır.

Bu kelimeleri çoğul yaparken kelimede hiçbir değişiklik yapılmaz.Aynı kelime hem tekil hem de çoğul için kullanılır.Bu kural sadece artikeli der veya das olan tüm kelimeler için geçerlidir.

-Son harfleri -ich, -rich, -icht, -ig, -bold, -ing, -ing, -ing, -nis, -sal olan kelimelerin çoğulu, tekil halinin sonuna -e herfi getirilerek yapılır.

-Son harfleri -er ve -el olup da artikeli "die" olan kelimeler sonlarına -en ya da -n harfleri getirilerek çoğul yapılır.Bu kurala sadece "Tochter" ve "Mutter" kelimeleri uymaz.

-Son harfleri -schaft, -lei, -heit, -keit, -rei, -in, -ung olan kelimeler, sonlarına -en veya -n harfleri getirilerek çoğul yapılır.

-Artikeli der veya das olup da "tum" takısı ile biten isimleri çoğul yapmak için sonuna -er takısı getirilir ve kelimedeki sesli harfler de üzerlerine nokta alarak incelir.

Buraya kadar incelediğimiz çoğul isimlerle ilgili şu yargıya da varabiliriz: Almanca'da isimler genel olarak,
  • sonuna -er harfleri getirilerek
  • hem sonuna -er harfleri hem de ilk sesli harflerinin üzerine nokta getirilerek
  • sonuna -e harfi getirilerek
  • hem sonuna -e harfi hem de ilk sesli harflerinin üzerine nokta getirilerek
  • kelimede hiçbir değişiklik yapmayarak
  • hem kelimede hiçbir değişiklik yapmayarak hem de ilk sesli harflerinin üzerine nokta getirilerek
  • sonuna -n harfi getirilerek
  • sonuna -en harfleri getirilerek
  • yabancı kökenli kelimelerin sonuna -s harfi getirilerek

çoğul yapılırlar diyebiliriz.
TABIKI UNUTMAMAK GEREKIRKI DAIMA ISTIsNA GÖSTEREN ISIMLER VARDIR(bu kurala uymayanlar olabilir)

april 10-04-2008 19:22

teşekkürler

yabanGülü 10-05-2008 20:22

rica ederim april eger bir istegin bir dilegin bir rican var ise basimiz gözümüz üstüne kardesim, herzaman gereken bölüme belirtebilirsin

safinaz 10-05-2008 22:18

Çok pratik bilgilermiş gerçekten.Almanca bilmediğim ve merakım olmadığı için yorum yapamıyorum senin açtığın konulara ama gerçekten emek harcıyorsun,teşekkürler...:)

yabanGülü 10-07-2008 20:00

rica ederim safinazim, ya bunlar benim kurslarimdaki kullandigim kendi emeklerimle birlestirdigim buldugum ve ortaya cikardigim aciklamalar ve dersler. evet emek harciyorum biraz daha bilmeyenlere yardimci olmak icin biraz daha kolaylastirmak icin. insallah emegim emeklerimiz bosa gitmiyordur yardimci olabiliyoruzdur.

alptraum 10-07-2008 20:20

Konularinin görüntülenme oranina bakarsak asla bosa gitmiyor. Sadece herkes isini ziyaretci sekilde hallediyor alacagini aliyor gidiyor. Ama emeginin karsiligi emin dua larla okuyanlardan geliyordur.

beyza 10-07-2008 20:25

emeğine sağlık yabangülü..safinaz ve alptrauma katılıyorum..

kipchak 10-07-2008 20:37

aynen Alptraumun dediği gibi yabangülü...
herne kadar yazılan cevap sayısı az olsada sen merak etme emeklerin boşa gitmiyor...

yabanGülü 10-10-2008 21:27

sagolun arkadaslar, allah razi olsun.
bende öyle oldugunu düsünüyorum, bize zaten dualari yeter daha fazlasine ne gerek :)

selametle

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:06 .

2000- 2024
Tüm bağışıklıklar ve idelerden bağımsız olan sözcükleri sarfetmeye mahkumdur özgürlük