...
İbret Olması Temennisiyle İnşaAllah...

Rabb-i Zülcelal Bir Ayet-i Kerimede Buyuruyor, "And Olsun ki, Mallarınız ve Canlarınız Hususunda İmtihana Çekileceksiniz." ( Al-i İmran, 186 )

İmtihanın İçine Çeşit Çeşit Belalar...Musibetler...Dünya Hayatının Gidişatı...Kısaca Acı...Tatlı Bütün Haller Girer...

Bütün Bunlar İbadetten Geri Kalmak İçin Değil, Aksine Yüzü Allah'u Teala'ya Çevirmek İçin, Onunla İrtibatlı Olmak Birer Vesiledir...

Sen Yüzünü Allah'ü Teala'ya Çevirir, Kulluk Etmek İstersin Ama Arkadaşların Seni Kötü Alışkanlıklara...Nefsin Lezzetlerine Çevirmeye Çalışır...Dünya Sana Musallat Olur.

Bir Bakarsın İşlerin Yolunda...Dünyanın Zevki Sefası Seni Çağırır...Bir Bakarsın Hayat Taş Taşımaktan Ağır Hale Gelmiş, İçinden Çıkılmaz İşler Olmuş...

Ne Olursa Olsun, Dünyanın da Hayatın da, Bizimde Sahibmiz Allah (Celle Celalühü)...Öyleyse Dünyanın Zevkine de Ezasına da Sabredip, Kulluk Etmeye Devam Edeceğiz...

Gençken Ölen Bir Kimse, Yaptığı Hatalara Karşılık..."Henüz Çok Gençtim, Hayatın Tadına Varamamıştım..." Der....
Ama Kendisine Denilir ki "Yusuf Aleyhisselam Kadar Genç ve Güzel mi İdin...
İnsanların Nefsi Duygularına O'nun Kadar Muhatap mı Oldun?" Öyle Değil Tabii ki...

Bazıları da..."Öyle Fakirdim ki, Geçim Sıkıntısından İbadet Edemedim...Eğer Rızkım Bol Olsaydı Daha İyi Kulluk Ederdim." Der...
Ona Denilir ki "İsa Aleyhisselam Kadar da Fakir miydin?

O Bir Gün Barınmak İçin Mağaraya Girdi...Oradaki Ceylan Dile Gelerek...'Ey Allah'ın Nebisi Allah (Celle Celalühü) Bu Mağarayı Bana Mesken Kıldı...Sizin Mekanınız Evlerinizdir' Deyince Oradan da Ayrıldı...
Taşı Yastık Yaptı...Toprağı Yatak...Semayı Yorgan Yaptı Yattı...
Lanetli Şeytan Gelip 'Ya İsa Sen de mi Dünyaya Meylettin, Yastık Olarak Taşı Kullanıyorsun?' Deyince, O Taşı da Kaldırıp Şeytana Fırlattı ve Bir Daha Yastık da Kullanmadı...
Dünyadan Ayrıldığında Ondan Geriye Kalan Bir İğne ve Bir İbrik İdi...Sen Bu Kadar Fakir miydin?"

Zenginler Huzura Getirilir ve Onlarda Der ki..."Ya Rabbi Sen Bize O Kadar Çok Dünya Malı Verdin ki, Biz Bunlarla Uğraşmaktan İbadet ve Taate Zaman Bulamadık."
Onlara da Şöyle Denir "Siz Süleyman Aleyhisselam Kadar Zengin miydiniz?

Ne Kadar Zengin Olursa Olsun Sabah Namazını Kıldıktan Sonra Düşkünlerin Yanına Gider,Onlarla Otururdu...
Dünya Malı Ne Kadar Arttıysa da O Bununla Meşkul Olmadı...

Mal...Mülk...Zenginlik...Fakirlik...Güzellik...G en çlik İnsanı Eğriltmez...Eğrilik Kişinin İçindedir...Bu Yüzden İnsan Bir An Önce İçini Doğrultmaya Çalışmalıdır...

Bunun İçin de Mevlana Hazretlerinin (k.s.) Söylediği Gibi...
Güzel ve Kalıcı Bir Dövmeyle Süslenmek İsteyen Kişinin Dövmecinin İğnesine Sabretmesi Gerekir...

Kalplerimize Nurun ve Güzelliğin Nakşedilmesi de Rabb'imizin İmtihanlarına Sabırladır...

İşte Allah'u Teala Kullarını Bunlarla İmtihan Eder...

Kötülükler (Seyyiat)ve İyiliklerle(Hasenat) İmtihan Eder...

İnsanların Geçmişte İşledikleri Amellerle İmtihan Eder...

Cihad Eden ve Sabredenleri Ortaya Çıkarmak İçin İmtihan Eder...

Hayır ve Şer İle İmtihan Eder...

Korku...Açlık...Ürünlerden Eksiltme İle İmtihan Eder...

Ölüm İle İmtihan Eder...

İnsanların Yaptığı Hilelerle İmtihan Eder...

Amelleri Ortaya Koymak İçin İmtihan Eder...

İnsanları Birbirleriyle İmtihan Eder...

İnsanların İçin Ortaya Konulan Hükümlerle-Şeriatla İmtihan Eder...

Verdiği Nimetlerle İmtihan Eder...

Yapılan Yeminlerle İmtihan Eder...

Yasaklarla İmtihan Eder....

İnsanların Şükür mü Yoksa Nankörlük mü Edeceğini Ortaya Koymak İçin İmtihan Eder...

Mallar ve Canlar İle İmtihan Eder...

Savaşta İmtihan Eder...

Bir Takım Kelimelerle İmtihan Eder...

Rızıklardan Eksiltme İle İmtihan Eder

İnsanı Duydukları ve İşittikleri İle İmtihan Eder...

Kimin Ahireti Kimin de Dünyayı İstediğini Ortaya Koymak İçin İmtihan Eder...

Zorluklardan İşkencelerden Kurtarmakla İmtihan Eder...

Ayetlerle ve Mücizelerle İmtihan Eder...

Kalblerdeki Takva İle İmtihan Eder...

Rabb'im İmtihanlarımızı Hakkıyla Verip Kurtuluş Belgesini Eline Alan Kullarından Eylesin Cümlemizi....Amin...