Farklı bir deneyim;Risale-i Nur'daki kelimelerin tesiri

Risale-i Nur Külliyatı'nda Üstad Bediüzzaman'ın kullandığı dil,bilinçaltı programlamada kullanılan telkin kalıpları tarzıyla çok yakın.Risaledeki cümle kalıpları normal bir okumada bilinci devre dışı bırakır ve bilinç altını açar.Belli bir ritmotransı vardır.Bir ...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen altun

1. Alt 09-01-2009, 23:43 #1
    altun Mesajlar: 885
    Risale-i Nur Külliyatı'nda Üstad Bediüzzaman'ın kullandığı dil,bilinçaltı programlamada kullanılan telkin kalıpları tarzıyla çok yakın.Risaledeki cümle kalıpları normal bir okumada bilinci devre dışı bırakır ve bilinç altını açar.Belli bir ritmotransı vardır.Bir üsluba sizi sürükler.Sürekli okuyanlar bunu fark eder.Bilginin direkt bilinçaltına akmasına yol açar.
    Bizzat müellifinin de ''Risale-i Nur'un gıda ve taam hükmündeki hakikatlerinden hem akıl,hem kalb,hem ruh,hem nefis,hem his,hisselerini alabilir...Risale-i Nur,sair ilimler ve kitaplar gibi okunmamalı.Çünkü ondaki iman-ı tahkiki ilimleri,başka ilimlere ve maariflere benzemez.Akıldan başka çok letaif-i insaniyenin kut ve nurlarıdır.'' demesi de bundandır.

Onun için bu işi derinlemesine tahlil edenler , özellikle vurgular;'Anlamasanız da okuyun' derler.
    Çünkü bilinçaltı düzlemde işi halleder.Yani kökten dönüşümü amaçlar.

Ve oradaki kelimelar,direkt Kur'an ve Esma ile bağlantılı olduğundan dolayı,bilinçaltı Kur'anî olan kelimelerle farklı bir türde rezonansa geçer.Kişinin Risaleye tam uygun ritmotranda okuması,artı esmaların vibrasyonu,titreşim ve bilinçaltına açılması ile birlikte hücrelerdeki kan akışından tutun,vücudun biyo enerjisine kadar her şey farklılaşır.Ki farkında olmadan bilinçaltı düzeyde ana klasörler tetiklenir.Kelimelerin yüksek enerjisi,vücudun daha önce alışık olmadığı bir enerji dalgasına sebebiyet verir.Yükseklere çıktıkça nasıl ki vücutta değerler değişiyor ve vücut ona göre tepki veriyor.Enerji değişikliğinin semptomlarından biri de kaşınma hissidir.Bu,deneyimsel metafizikle uğraşan kişilerin bildiği bir bilgidir.Aslında kaşıntı oradaki enerjiyi dengelemek için oraya yapılan manyetik bir bypastır.Hani düşeriz ve acıyan bölgeyi ovarız.,
    Buradaki amaç,reikideki gibi aslında enerji dengelemektir.Kaşıntı nedir?Derinizde bir şeyler olmuştur,bir basınç,bir enerji değişmesi,bir farklılaşma ve siz onu dengelemek istersiniz.Dokunmak istesiniz.Çünkü orada farklı bir duygu vardır.
    Bedenin alışık olmadığı bir enerji..

İşte oradaki kelimelerin yoğun enerjisi daha o kanala çok uyumlanmamış,alışık olmayan birinde bu şekilde bir dengelenme çabası verir.Tabii her dinleyen böyle olacak diye bir şey yok,başta da bahsettiğimiz gibi mana mekanik değildir.Kopyala yapıştır taktiği ile işlemez.Ama her halükarda size en uygun ve güzel şifa verir.

xyzt bunu beğendi.
  2. Alt 09-02-2009, 23:31 #2
    xyzt Mesajlar: 384
    güzel bi paylaşım olmuş. yazıdaki düşüncelre nispeten katılıyorum.
    daha önceleri bu eserlerin sadeleştrilmesini ve şimdiki gençliğin faydalanmasını isterdim. ama farkettim ki aslında okudukça her cümle kendinden öncekinin açıklaması seklinde devma ediyo. birincide anlamıyorsun devam ediyosun bişeler anlar gibi oluyosun arkasından gelen cümleyi okuyorsun biraz daha devam edince manayı yakalıyosun ve kendini derinlerde buluyosun. aslında okundukça anlaşılan ve gerçekten çok kıymetli ve lezzetli eserler.
    yazıda bahsedildiği gibi anlamasanız da ruhunuz gıdasız kalmıyor yani.

3. Alt 09-03-2009, 05:32 #3
    altun Mesajlar: 885
    xyzt´isimli üyeden Alıntı
    güzel bi paylaşım olmuş. yazıdaki düşüncelre nispeten katılıyorum.
    daha önceleri bu eserlerin sadeleştrilmesini ve şimdiki gençliğin faydalanmasını isterdim. ama farkettim ki aslında okudukça her cümle kendinden öncekinin açıklaması seklinde devma ediyo. birincide anlamıyorsun devam ediyosun bişeler anlar gibi oluyosun arkasından gelen cümleyi okuyorsun biraz daha devam edince manayı yakalıyosun ve kendini derinlerde buluyosun. aslında okundukça anlaşılan ve gerçekten çok kıymetli ve lezzetli eserler.
    yazıda bahsedildiği gibi anlamasanız da ruhunuz gıdasız kalmıyor yani.

tembellikten olsa gerek ben bi kere okumaya kalktım anlamayınca bıraktım
    inşallah kısmet olursa tekrar okurum

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.