Kuranda Yazmayan Konular İçin Kaynaklar Güvenilir mi?

...

1. Alt 02-18-2012, 18:07 #1
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Kuranda namazın kaç vakit kılınması gerektiği yazmaz.Herkes beş vakit kılar ve şekli nasıl kılınacağı yazmaz.
    Şimdi sünniler biz asıl müslümanız diyorlar.Neye göre? Kuranda yazmaz.
    Şiiler de namaz kılar ama farklı kılıyor,neden onları hak mezhep saymıyorlar ki buna da karşıyım.
    Hadisler kaynaktır derseniz hadislerinde bir çoğu akla mantığa bile uygun değil onlara sahih değil diyoruz da ayrımını nasıl yapacağız?

2. Alt 02-20-2012, 16:42 #2
    emirahmedyasin Mesajlar: 1.121
    safinaz´isimli üyeden Alıntı
    Kuranda namazın kaç vakit kılınması gerektiği yazmaz.Herkes beş vakit kılar ve şekli nasıl kılınacağı yazmaz.
    Şimdi sünniler biz asıl müslümanız diyorlar.Neye göre? Kuranda yazmaz.
    Şiiler de namaz kılar ama farklı kılıyor,neden onları hak mezhep saymıyorlar ki buna da karşıyım.
    Hadisler kaynaktır derseniz hadislerinde bir çoğu akla mantığa bile uygun değil onlara sahih değil diyoruz da ayrımını nasıl yapacağız?

safinaz bu sorular şahsınıza mı ait? yoksa genel tartışmalardan mı derlendi?

3. Alt 02-20-2012, 18:09 #3
    emirahmedyasin´isimli üyeden Alıntı
    safinaz bu sorular şahsınıza mı ait? yoksa genel tartışmalardan mı derlendi?

Genel tartışmalardan kastınız nedir?

4. Alt 02-21-2012, 01:15 #4
    Genel tartışmalardan kastınız nedir?

Bazı insanlar oldum olası bu konulaı tartışıp dururlar da onun için ne bileyim sizden bu başlık açılınca şaşırdım doğusu

5. Alt 02-22-2012, 13:39 #5
    Şimdi ne desem bilmem ki Benim düşüncem desem daha bundan sonra ne yazsam birşey bilmiyormuş gibi davranırsınız ama evet benim düşüncelerim.Öyle değil mi Kuranda yazmaz.
    Hem neden sadece Sünniler müslümandır diyoruz saçma değil mi?
    Alevileri bilmiyorum yani tam özelliklerini çeşit çeşit olduklarından ama Şiiler bizim yaptığımız tüm ibadetleri yaparlar.

6. Alt 02-22-2012, 22:15 #6
    Şimdi ne desem bilmem ki Benim düşüncem desem daha bundan sonra ne yazsam birşey bilmiyormuş gibi davranırsınız ama evet benim düşüncelerim.Öyle değil mi Kuranda yazmaz.
    Hem neden sadece Sünniler müslümandır diyoruz saçma değil mi?
    Alevileri bilmiyorum yani tam özelliklerini çeşit çeşit olduklarından ama Şiiler bizim yaptığımız tüm ibadetleri yaparlar.

öncelikle bir kitap tavsiye edeyim haddim olmayarak aslı bir arap alime ait söylenileri ne kadar varsada Mustafa islamoğlun un İmamlar ve Sutanlar diye bir kıtabı vardı hatta yılar önce forumda paylaşmışım tüm ihtilafların çıkışı derin bir şekilde izahy edimiş ve aslında iyi niyetli olan tüm hareketler zamanla aslından uzaklaşmış.

İkinci olarak sünnlikte biraz başkalaşmış din gibi algılanmış Kur an a ve sünnete uyan sünnetullah ı takip eden hekes müslümandır aslına zara vermedikçe

üçüncü olarak hadisler rivayetler çokur ama bununla ilgili bir yğın çalışma yapılmış Kur ana uymayan tek söz Allah resulüne ait değildir çünkü onun kendisi yaşayan Kur an dı.

safinaz bunu beÄŸendi.
  7. Alt 02-22-2012, 22:39 #7
    Ben Kuran ve hadis kaynaklı bir dayanak istiyorum.Böyle bir durumda Mustafa İslamoğlu'nun kitabını kaale alamam.
    Ayrıca hadislerin bile kaynağı Buhari,Tirmizi gibi isimler geçerken hadislere bakıyorsun aklın hayalin şaşıyor.

8. Alt 02-22-2012, 22:48 #8
    Ben Kuran ve hadis kaynaklı bir dayanak istiyorum.Böyle bir durumda Mustafa İslamoğlu'nun kitabını kaale alamam.
    Ayrıca hadislerin bile kaynağı Buhari,Tirmizi gibi isimler geçerken hadislere bakıyorsun aklın hayalin şaşıyor.

ya bilmem nasıl olur acaba islamın ihtilaflar tarihine baksanız ne dersiniz?Ayrıca kitabın eksi eleştirisini sadece bilin diye söyledim tarih bölümü önemli...

Konu emirahmedyasin tarafından (02-22-2012 Saat 22:52 ) değiştirilmiştir.
    safinaz bunu beÄŸendi.
  9. Alt 02-23-2012, 21:21 #9
    Mesela benim için islami bilgiler için en güvenilir kaynak siteler herkül.org ve sorularlaislamiyet sitesisidir ki oralarda recm cezası var yazar.Dayanak olarakda hadisler gösterilir.
    Ancak Kuranda recm yok,100 sopa cezası var.
    Burda ayrıntılı bilgi var.http://www.muhakeme.net/kuranda-recm...ir-t99845.html

emirahmedyasin bunu beÄŸendi.
  10. Alt 02-23-2012, 22:30 #10
    Mesela benim için islami bilgiler için en güvenilir kaynak siteler herkül.org ve sorularlaislamiyet sitesisidir ki oralarda recm cezası var yazar.Dayanak olarakda hadisler gösterilir.
    Ancak Kuranda recm yok,100 sopa cezası var.
    Burda ayrıntılı bilgi var.http://www.muhakeme.net/kuranda-recm...ir-t99845.html

Paylaşımı okudum mesela bir adamın resulullaha gelip günahını açık etmesi üzerine resululllah her defasında yüzünü çevirdi adam ısrar edince recm edildi... bu önemli bir

ikincisi bu anladığım kadarı ile recm kelimesinin zamanın islam şeriatını uygulayanlar tarafından anlama şekli ile ilgili bir durum.Araştıralım bu güne kadar kaç kadın taşlanarak öldürülmüş?
    bu veriler neden önemli çünkü toplumda hastalığın azmaması için kangrenli aza kesilmek zorundadır hayır kesmem derseniz bünye kendini zehirler...

üçüncüsü İslam dini durağanlığı kabul etmez maşaallah nasılda büyük bir dine mensubuz ki ihtilafları bile toplumları canlı tutuyor sürekli kafalar bulanıklıkta islamda sabit durma telaşında...

son olarak şunu düşünürüm kimi zaman bir i,nsan erkek yada kadın aldatıldığında kendisine o ihaneti yapanı diri diri doğrasa rahatlamaz çünkü dünyası kararmıştır Rabbim bizleri kaldıramayacağımız yüklerle yüklemesin eğer Allah celle bu kuralları koymasa ve yorumu geniş olmasa bu islam toplumu mümkün değil aile ahlak yapısı ayakta duramaz tuz buz olurdu...

safinaz bunu beÄŸendi.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.