MUHAKEME.NET FORUMU

MUHAKEME.NET FORUMU (https://www.muhakeme.net/forum/)
-   Eglence-Mizah-Bulmaca (https://www.muhakeme.net/forum/eglence-mizah-bulmaca/)
-   -   Sorulara mantikli cevap araniyor (https://www.muhakeme.net/forum/eglence-mizah-bulmaca/102913-sorulara-mantikli-cevap-araniyor.html)

alptraum 04-09-2012 22:22

Sorulara mantikli cevap araniyor

* Tarzan’ın neden sakalı yoktur? Köse değilse, traş olmayı ormanda nasıl öğrenmiştir?

* Pillerinin bittiğini bilmemize rağmen, uzaktan kumandanın tuşlarına neden daha sert basarız?

* Kamikaze pilotları neden kask takar ki?

* Bebekler 2 saatte bir uyanırken, insanlar neden rahat uyumayı “bebekler gibi uyumak” şeklinde tanımlar?

* Nasıl oldu da uzaya gitmemiz, bavullara tekerlek koymayı akıl ettiğimizden önce oldu?

* İnsanlar neden yüksek binalara çıkıp dürbünle aşağıya bakmak için para verir?

* Bir ineğe bakıp; “Şu sallanan pembe şeyleri sıkacağım ve içinden çıkanı da içeceğim!” diyen ilk insan kimdi acaba?

* Peki; “Şu tavuğun kıçından çıkan ilk şeyi yiyeceğim” diyen ilk insan kimdi?

* Neden ekmek kızartma makinesinin ekmeği yakan bir sıcaklık ayarı hep olur?

* Mısır yağı mısırdan, zeytinyağı zeytinden yapıldığına göre, bebek yağı neden yapılır?

* Domuzlar terlemezken, insanlar neden “Domuz gibi terledim!” derler?

* Asansör düğmesine birden fazla kez basmak asansörü daha mı hızlı getirir?

* Neden bozulan otobüsün ya da minibüsün yolcuları bizim otobüsümüze aktarıldığında onlara mültecilermiş gibi bakarız?

* Neden her gördüğümüz haritada hemen Türkiye’yi bulmaya çalışırız?

* Millet olarak dünyada kaybolma kompleksimiz mi vardır?

* Neden insanlar birbirlerine sarılınca sağa-sola sallanırlar?

* Neden öğrenciler ilköğretimin beşinci sınıfına kadar öğretmene “öğretmenim” diye seslenirken, altıncı sınıfta bir anda “hocam” diye seslenmeye başlarlar?

* Neden sınavlarda “4 yanlış bir doğruyu götürür” şeklinde bir uygulama ile öğrenciler cezalandırılırlar da; “4 doğru bil, bir doğru da bizden” şeklinde bir kampanya başlatılıp zekaya ve riske girme cesaretine ödül verilmez?

* Neden insanlar kapalı bir alandan yağmur yağan alana çıkınca kafalarını eğerler? Yağmura duyulan saygıdan mıdır, yoksa ondan tırstığımız için midir?

* Neden dükkanını kapatıp giden esnaf, kapıya “10 dakika sonra döneceğim” yazar, ne zaman gittiğini nasıl anlarız?

* Televizyona çıkan insanlar neden kendilerini Türkiye’deki bütün insanların izlediğini sanırlar? (Örneğin: “Şu anda 70 milyon kişi bizi izliyor…”)

* Düğünlerde neden “Dom Dom Kurşunu” ile göbek atılmaktadır? “Bir avcı vurdu beni, bin avcı beni yedi” gibi sözler eşliğinde kendinden geçen başka milletler var mıdır?

* Neden bazı kızlarımız şirin bir hayvancağız gördüklerinde “inanmıyorum!” derler? İnanılmayacak olan nedir?

* Cumartesi ve Pazartesi’nin neden kendi isimleri yoktur?

* Dolmuşlardaki fiyat tarifesinde “en kısa mesafe” neden “indi-bindi” olarak tabir edilir? Önce inilip sonra mi binilir? Bir terslik yok mudur?

* Bir programı kurarken neden “kabul ediyorum” ya da “kabul etmiyorum” seçenekleri vardır? O kadar parayı bayılıp bir bilgisayar programını satın aldıktan sonra “kabul etmiyorum” seçeneğini işaretleyen bir takım saf kişiler mevcut mudur?

* Bulmacalarda boru sesinin karşılığı neden hep “ti”dir? Bulmacaları hazırlayan arkadaşlar hiç “ti” diye ses çıkaran boru görmüşler midir?

* Neden futbol takımı olan Ajax “Ayaks” diye okunur da, temizlik ürünü Ajax “Ajaks” diye okunur?

* Neden ilanlarda “doktordan temiz araba” diye yazılır? Hipokrat yemininde “arabamı temiz kullanacağım” şeklinde bir madde mi vardır? Bir arabayı sadece doktorlar mı temiz kullanır?

reklamzede 04-09-2012 22:30

→ Sorulara mantikli cevap araniyor

Bayağı güldüm ama sanırım 2 tanesini cevaplayabilirim :afro0121:

Bebekler gibi uyumaktan kasıt,gamsız uyumaktır.
Domuz gibi terlemekten kasıt da domuzların pis ve kirli olmalarından,terlemeninde kirlilik ifadesi olarak algılanmasındandır sanıyorum. :)
Diğerlerinide başka arkadaşlara bırakıyorum.

MURATS44 04-10-2012 12:26

çok güzel sorulardı. okudukça tebessüm ettirdi. elinize sağlık. Eyvallah.. Okurken kendimce cevap bulmaya çalıştım ama cevaplar bile mantıksız oldu

Misafir 12-15-2012 04:15

*yağmur yağan alana çıkan insanların başlarını eğmesi gözleri koruma içgüdüsünden kaynaklanır sanıyorum..zira, kafanızı yukarı kaldırdığınızda gözlerinizi açamazsınız (deneyin)
*"10dk sonra döneceğim" mesajı aslında belli bir saati değil süreci ifade eder..yani, o notu okuyan kişi en fazla 10dk bekleyeceğini bilir.

(cennet) 12-15-2012 11:43

* Pillerinin bittiğini bilmemize rağmen, uzaktan kumandanın tuşlarına neden daha sert basarız?
**Biraz kızgınlık, birazda belki son defa çalışır düşüncesiyle.

* Bebekler 2 saatte bir uyanırken, insanlar neden rahat uyumayı “bebekler gibi uyumak” şeklinde tanımlar?
**Bebekler gibi hiçbirşey düşünmeden uyumak kastedilir.

* Domuzlar terlemezken, insanlar neden “Domuz gibi terledim!” derler?
**Bu sözü ilk defa duyuyorum, kulağa hiç hoş gelmeyen bir söz.

* Asansör düğmesine birden fazla kez basmak asansörü daha mı hızlı getirir?
**Hayır,acelemiz olduğu için durup sabredemeyiz.

* Neden bozulan otobüsün ya da minibüsün yolcuları bizim otobüsümüze aktarıldığında onlara mültecilermiş gibi bakarız?
**Otobüsümüz çok dolduğu ve bizim sıkışmamıza neden oldukları ve bizleri bekletip gideceğimiz yerlere geç bıraktıkları için.

* Neden her gördüğümüz haritada hemen Türkiye’yi bulmaya çalışırız?
**Memleket içgüdüsü,Memleket sevgisi.

* Neden insanlar kapalı bir alandan yağmur yağan alana çıkınca kafalarını eğerler? Yağmura duyulan saygıdan mıdır, yoksa ondan tırstığımız için midir?
**Tenimize değmesin,üzerimizdeki kıyafetlere gelsin diye,tenimize değdiğinde üşüme ve irkilme olur.

* Neden dükkanını kapatıp giden esnaf, kapıya “10 dakika sonra döneceğim” yazar, ne zaman gittiğini nasıl anlarız?
**Gelen müşterilerin gitmemesi için, yani müşteri kaçırmamak için, gittiği yarım saat olsa bile biz geldiğimizde yazıyı okuduğumuzda en fazla 10 dk. Sonra geleceğini düşünerek dükkan sahibinin gelmesini bekleriz.

* Televizyona çıkan insanlar neden kendilerini Türkiye’deki bütün insanların izlediğini sanırlar? (Örneğin: “Şu anda 70 milyon kişi bizi izliyor…”)
****Alışagelmiş bir söz olduğu için.

* Neden bazı kızlarımız şirin bir hayvancağız gördüklerinde “inanmıyorum!” derler? İnanılmayacak olan nedir?
**Sevgi ve şaşırma ifadesidir.(tatlılığı inanılmayacak kadar çoktur.)

* Neden ilanlarda “doktordan temiz araba” diye yazılır? Hipokrat yemininde “arabamı temiz kullanacağım” şeklinde bir madde mi vardır? Bir arabayı sadece doktorlar mı temiz kullanır?
**Meslek ve mevki itibariyle arabayı hor kullanmayıp, temiz kullanacağı düşünülür.

muhakemetyfn 11-13-2018 15:31

Tarzan’ın neden sakalı yoktur? Köse değilse, traş olmayı ormanda nasıl öğrenmiştir?

Traş bıçağını icat etmiş olamaz mı :D

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:29 .

2000- 2024
Tüm bağışıklıklar ve idelerden bağımsız olan sözcükleri sarfetmeye mahkumdur özgürlük