Pilot olmanın bedeli dudak uçuklatıyor   Konuyu açan: Küba   Ä°lk Mesaj: 08-15-2013 (12:35)   Son Mesaj: 08-15-2013 (12:35)    Cevap: 0    Gösterim: 550  

08-15-2013

Pilot olmanın bedeli dudak uçuklatıyor

Pilot olmak isteyenler servet ödüyor... THK Üniversitesi'ndeki pilotluk bölümünün yıllık aldığı ücreti dudak uçuklatıyor. 2 yıllık okulu bitirenlerin yüzde 90'ı ise iş buluyor...

Pilot olmak isteyenler servet ödüyor... THK Üniversitesi'ndeki pilotluk bölümünün yıllık aldığı ücreti dudak uçuklatıyor. 2 yıllık okulu bitirenlerin yüzde 90'ı ise iş buluyor... Gençlerin en çok rağbet gösterdikleri mesleklerden olan pilotluk için adeta bir serveti de gözden çıkartmak gerekiyor. Kursların dışında, pilotluk için üniversiteler bünyesinde de bölümler bulunuyor. Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi bünyesindeki pilot yetiştirme yüksek lisans programının 1 yıllık ücreti 110 bin dolar (209 bin lira) olarak belirlendi. 2 yıllık eğitimin toplam maliyeti, 420 bin lirayı buluyor. Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, "2013 yılında ilk mezunlarımızı verdik. Bu öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 90'ı işe yerleşti" dedi. Ban, hedeflerinin, 2025'e kadar kendi uçağını ve uydusunu üreten, kendi fırlatma tesisine sahip, dünyanın en iyi hava işletmecilerini, astronot ve pilotlarını yetiştiren öncü bir kurum arasında yer almak olduğunu söyledi.

BURS Ä°MKANI DA VAR

Ãœniversitede eÄŸitim gören öğrencilerin bursluluk oranının yüzde 66 olduÄŸunu belirten Ban, tam ve yarım burslu 408 öğrencinin eÄŸitim gördüğünü kaydetti. Ãœniversitenin yeni kurulmasına raÄŸmen çok ciddi talep gördüğünü ve bu nedenle öğrenci kontenjanlarını artırdıklarını vurgulayan Ban, üniversitenin kurulduÄŸu 2011'de 265, 2012'de 720 ve bu yıl da 902 öğrencinin yerleÅŸtiÄŸini ifade etti.Â*

KIZLAR Ä°LGÄ° DUYUYOR

Ünsal Ban, geçen yıl pilotaj bölümünde eğitim gören 121 öğrenciden 11'inin kız olduğunu söyledi. 2012-2013 eğitim öğretim yılında 868 öğrencinin eğitim gördüğünü ve bunların 247'sinin kız öğrenci olduğunu bildiren Ban, THK Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü'nün pilot yetiştirme yüksek lisans programına 20 Eylül'e kadar ön başvuru yapılabileceğini belirtti. Ünsal Ban, bir yıllık eğitim ücretinin 110 bin dolar olduğunu aktardı.

Kaynak: Takvim

Pilot olmanın bedeli dudak uçuklatıyor Yorumları