Günümüz koşullarında bireyler cemaatlere bağlanmalı mıdır?

Selamun Aleyküm Kötü ortam şartlarını göz önünde bulundurarak soruyorum bu soruyu adım başı günah işleyen zavallı insanlarız malum peki bir cemaatle içli dışlı olursak,sohbetlere gidersek,hizmet ehli olup sukut ve sabır ...

1. Alt 07-20-2009, 15:31 #1
    Unnecessary Mesajlar: 726
    Selamun Aleyküm

Kötü ortam şartlarını göz önünde bulundurarak soruyorum bu soruyu adım başı günah işleyen zavallı insanlarız malum peki bir cemaatle içli dışlı olursak,sohbetlere gidersek,hizmet ehli olup sukut ve sabır içinde çalışırsak ??

ya da asla gerek yok ben Allah'ı Tanıyorum
    Peygamberini Tanıyorum
    Kitabımı Tanıyorum
    Cemaatte neymiş??

vs buyurun Tartışalım

Bir cemmat sayesinde hak yolu bulur muyuz?
    Cemaat gereklimidir?
    Gerekliyse neden gereklidir

beyhude bunu beğendi.
  2. Alt 07-20-2009, 18:58 #2
    beyhude Mesajlar: 11
    İslâm dini, müslümanların cemâat halinde yaşamalarına; her hususta birbirlerini destekleyen ve birbirlerine yardımcı olan bir toplum olmalarına önem vermiştir. Peygamber (s.a.s.) müminleri, bir binayı oluşturan ve birbirleri ile kenetlenmiş tuğlalara benzetmektedir. Kur'an-ı Kerîm de, onları "kardeşler" olarak niteler.

İslâm cemâati kardeşlik, eşitlik, yardımlaşma ve karşılıklı fedakârlık üzerine kurulmuştur. Aralarında sınıflaşma, ırk ve bölge ayırımı yoktur.

Aralarındaki birlik ve beraberliğin temel dayanağı ise Kur'an ve Kur'an'ı açıklayan sünnettir. Birlik, Kur'an ve sünnetin bildirdiği yol üzere olur. "Ey inananlar, Allah'tan O'na yaraşır biçimde korkun ve ancak müslümanlar olarak ölün. Ve topluca Allah'ın ipine (Kur'an'a) sarılın, ayrılmayın." (Âli İmrân, 3/102-103). "Sen yönünü Allah'ı birleyici olarak doğruca dine çevir. Allah'ın yaratma kanununa (uygun olan dine dön) ki, O, insanları ona göre yaratmıştır. Allah'ın yaratması değiştirilemez. İşte doğru din odur. Fakat insanların çoğu bilmezler. Yalnız O'na yönelin ve O'ndan korkun; namazı kılın ve (Allah'a) ortak koşanlardan olmayın. Onlar ki dinlerini parçaladılar ve bölük bölük oldular. Her grup kendi yanındakiyle sevin(ip övün)mektedir. " (er-Rum, 30/30-32).

Ne yazık ki bugün müslümanlar genelde bu duruma düşmüşler, dinlerini parça parça edip gruplara ayrılmışlardır. Övünmeleri de diğer gruptakilere karşıdır.

Hz. Peygamber (s.a.s.): "Cemâat rahmettir, tefrika ise azaptır" buyurmaktadır. (İbn Hanbel, IV,145). Yine şöyle buyurur: "Allah'rn eli cemâatle beraberdir. " (Tirmizî, Fiten, 7).

Unnecessary ve kalbi kardelen bunu beğendiler.
  3. Alt 07-20-2009, 20:56 #3
    {{şura}} Mesajlar: 697
    cemaat derken tarikatmı yoksa toplulukmu anlayamadımda?

cevabım ona göre olacak....

kalbi kardelen bunu beğendi.
  4. Alt 07-20-2009, 21:54 #4
    kalbi kardelen Mesajlar: 130
    insanlar ister topluluk içnde yaşarlarken,inançlarını sadece kendı içlerinde yaşasınlar,isterki bır cemaata tabı olsunlar,ama islam dıye ham sofuların yanında olmasınlar ısterım.

Günümüz koşullarında,her önüne gelen vaaz verıyor,şu günah,bu günah.o günah,

bizler elbet mümin bır topluluğun bırer parçasıyız.Elbet islamın emrettıği gibi yaşamalıyız,ancak şurasıda unutulmamalıdır ki;insan kendini yalnız dını alanda değil,pozıtıf bılımlerdede yetıştırmelidır.

Bunlar sanat dalları olabılır,mızah olabılır,yabancı dıl olabılır,tıyatro sinema olabılır.
    Kültürlü olmak lazım,zira en kültürlü kişi kendini en fazla sayıda insanın yerıne koyabılen dır.

Ben annemın başörtüsüne nasıl saygı duymam.Kaldıki örtünmek dinimizin gereğidir.
    Ben örtülü değilim,Ama kuran okumayı bılırım.Çoğu surelerin anlamlarında bılırm.Bazan bır toplumda yerı geldığınde ,bır baş örtüsü alıp,ezberden kuran okurum.

Ogurubun içnde bulunan ,kişilerden bırı ,

"bak kuranda okuyon,başınıda ört" dıye emır verdığinde bırden sinirlenıyorum.
    Ama sınırlenmemın sebebı ,örtü kullan tavsıyesı değil elbet,onu söyleyen kişin üslubu.

Asıl meselenın kilit noktası burdan kaynaklanıyo sanırım.benım çevremde bazı insanlar tamkakır örtünüyor,cemaatlara bağlanıyor,sonrada orada bulunanların ,başlıyor ayıplarını anlatmaya......

Oysa islam dını ,insanların ayıplarını yüzlerine vurmayınız dıyor.
    Ben burada cemaata bağlananları değil,ham sofuları elştırıyorum.Allah rızası içn dını anlatan lardan ve Allah rızası içn dını yaşayanlardan asla söz etmıyorum.

Onlarki bizim baş tacımız olan değerli büyüklerimizdir,hepsınınde ellerınden öpüyorum.Rabbım bızlerıde onların dualarından nasıbını alan kımselerden eylesın inşAllah.

ben müsadenızle ,divan edebıyatından Bağdatlı Ruhıyı satırlarıma mısafır etmek ıstıyorum.

Bakalım ham sofular içn neler düşünüyor?

GÖR ZAHIDI KIM SAHI-BI IRŞAD OLAYIM DIR
    DÜN MEKTEBE VARDI ,BUGÜN ÜSTAD OLAYIM DIR.

Şu ham sofuyada bak irşad olayım der,
    Dün mektebe vardı,bugün üstad olayım der.

MAİL DEĞİLUZ KİMSENIN AZARINA AMMA
    HATIR-I ŞİKENI ZAHIDI PEYMANE ŞİKESTUS

kimsenın azarlanmasından incitilmesinden yana değiliz amma,
    tarız taşları ile hatır kıran ,ham sofununda hatrını kırarız.

BU ALEMI FANIDE BIZ NE MIRU NE GADAYUZ
    ALALARA ALALANURUZ ,PEST İLE PESTIS

bu alemı fanıde bız ne beyız,nede dılencıyız
    ululuk taslayanlara ululanır,mütavazı kişileride daha aşağıdan alırız.

CİHAN ARA CIHAN İÇREDIR ARAYI BILMEZLER
    OL MAHILER DERYA İÇREDUR DERYAYU BILMEZLER.

cihanı süsleyen cihanın indeki balıklardır.
    onu arayabılmezler
    o balıklarkı denızın içndedır denızı bılmezler.

MEŞHURDURKİ FISK İLE OLMAZ CİHAN HARAB
    EYLER ANI MÜDAHANI ALIMAN HARAB

Herkes tarafından bılınırkı;nefse uyup günah işlemekle dünya harab olmaz
    Asıl dünyayı harab eden,insanların kendı menfı çıkarlar uğruna yüze sundukları gülücüklerdir.

AMALİ HAYIR KASRI CENNETIN
    MÜMKINMI ÇIKMA OLSA,EĞER MERDÜVAN HARAB

Başkaları içn hayır ,iyilik dilemek insanı cennet köşküne çıkaran merdıvendır.
    Şayet merdıven kırık olursa ,hiç cennet köşküne çıkmak mümkünmüdür

belki konu dağıldı gibi görünebilir,ama cemaattan kasıt dinin öğrenılmesıdır.Acaba gerçek anlamda dın denıldiğinde ne anlaşılıyor.

Benım anladığım şu;
    Hiç kimsenın görmedıği yerde Allahın görüyor olduğunu bılmek ve eğer bırılerıne zarar verırsek elbet bırgün bunun hesbını vereceğimizi bılmek.

Bu bır yaşam tarzıdır ,bu hıssı yakalamak içn de islamın ve ımanın şartları getırılmıştır.
    Kimde ne var ancak Allah bılır.

Lütfen benı bağişlayın,cemaata karışıpda,kütür kütür kalb kıran insanlar tanıdım,
    Tam takır baştan aşağı simsiyahlar içnde gördüğüm kimselerden korkuyorum.Ama sebebını bende bılmıyorum.Sanırım onlar bana bağdatlı ruhının sözlerinden de anlaşılacağı üzere ham sofuluğu anlatıyor.

Kendını gerçek manada islam şuuruyla yetıştıren ,ve örnek kişilik sergileyen buyuklerım bu korkularımdan münezzehtır.
    onların dualarından nasıblenmek isterım.....

Konu kalbi kardelen tarafından (07-20-2009 Saat 22:03 ) değiştirilmiştir.
    beyhude, Unnecessary ve {{?ura}} bunu beğendiler.
  5. Alt 07-20-2009, 22:28 #5
    {{şura}}´isimli üyeden Alıntı
    cemaat derken tarikatmı yoksa toplulukmu anlayamadımda?

cevabım ona göre olacak....

tarikat
    topluluk vs aynı şeyler amaç bir gönüller bir

6. Alt 07-21-2009, 11:09 #6
    {{şura}} Mesajlar: 697
    bana göre eğer gerçekten kur,an ve sünnet işiğı altında yolunuzu bulmuşsanız,hiç de gerek yok tarikata....

şimdilerdekilerine bakıyorumda o kadar çok yüceltiyorlarki herşeyi rasulullah bile beni övmeyin derken; bizler şeyhleri göklere çıkartıyoruz...

sözüm yanlış anlaşılmasın suç onlarda değilki bizde...

onlarmı istiyor bunu tartışılır....hayır sözüm onlara değil onları temsil edenlere {ha hakkıyla ediyorsa saygı duyarım}ya çarpıtıyorsa.....

onlarki rabbim onlareı sevmiş ve seçmiş ben kim olabilirimki onlara söz söyleyeyim...

allah sevdiyse ben de severim buğz ettiğine bende ederim...

pek çok tarikat sohbetinde bulundum tarikatata bağlı değilim}ama gördüklerim içler acısı...

babam diyenimi arasınız yoksa daha başka şeyler diyenler...

zikir güzeldir ama bence gizlisi efdaldir...

aşikara zikirde ne olursa olsun az da olsa riya vardır...

tarikat yol demektir sen yolunu bulduysan ne gerek tarikata...

hepside başka başka yollardan allah,a gidiyorlar aynı ağaç misali ağacında dalları var ama kök aynı...

ama islamda kardeşlik ayrı birşey....

islam kardeşliği gerekli...

bizler kendi aramıza tefrika soktuk...önce kandi aramızda bölündük ki kalmışki başkalarımı bölemeyecek bizi...

eğer gerçekten hep birlikde biz müslümanlar olarak tek bilek olsak allahın izniyle kimseler bölemez bizi...

allah mü,minler kardeştir buyuruyor....

kardeşlik ne güzel bir kelime hakkıyla yapana...

kardeşlik.... her koşulda birbirine destek olmaktır...

kardeşlik....tek yürek olmaktır...

kardeşlik...o kadar çok söylenecek söz vardırki kardeşlik hakkında....rabbim layıkıyla birbirimize kardeşlik yapabilmeyi nasip etsin...

7. Alt 07-21-2009, 11:17 #7
    amin.

8. Alt 07-22-2009, 03:12 #8
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    3 kez bu konuya birseyler yazmaya niyetlendim fakat hep bir terslik ile kaynadi. Simdi cok uykum olmasina ragmen bu sefer basaracagim

Seyyid Kutup derki 3 kisiyseniz bir cemaatsiniz. Gerci biz 2 kisi ilede camaat olup namazi kiliyorduk :D Tabi bu isin sakasi.

Bir insan eger cemaat icerisinde zorunluluk hissi ile duruyor ce cemaatten ayrildigi zamanlarda kendini bosta hissediyorsa buda bir nevi kisi icin belli zararlari vardir. Cemaat insanin kendini egitebilecegi cok güzel bir topluluktur. Orada Allahin rizasini kazanma yollarini cok güzel bulabilir. Bir elin nesi var iki elin sesi var deyimiyle toplulukta sorunlara daha rahat cevaplar bulur. Cemaati SAHISLARLA degerlendirirsek yanilabiliriz. Bir kisinin yaptigi hata cemaata mal edilemeyecegi icin cemaatte bu gibi durumlarin farkinda oluruz. Cemaate girerken zaten meselemiz SAHISLAR olmadi ise ya da degilse Allah rizasi ise bunu görmeyiz.

Peki onca cemaat icerisinden hangisini tercih etmeliyiz sorusu ise en zor sorudur. Cogu cemaatte rand kavgasi olmus durumda. Bunlari Kuran ziyafetlerinde, seminerlerde, bayramlarda görmek mümkün. Cemaatler arasi dahi anlasilamamakta ve bunlar üzücü. Fakat bu son dediklerim detaylar elbette. Cemaat sart degil fakat icerisinde bulunmak elzemdir.

9. Alt 07-22-2009, 08:20 #9
    düşünlelerinizi bizimle paylaştığınız içn teşekür ederi.Bununla beraber ,bızımle paylaştığınız düşüncelerin bairçokğunda sizinle aynı görüşteyın,

Kişi o toplumdan ayrıldıktan sonra,kendini boşlukta hıssedıyorso,demekki kişi için gereklidir,

Ancak sıze katılmadığım bır yer var;kişini amacı "cemate girerken zaten meselemiz sahıslar olmadı ise yada değilse Allah Rızası ise bunu görmeyız"

Bir avuç bılyeyı yuvarlamaya kalkarsak mutlaka bunlardan bırı yada bırkaçı çarpışacaktır.

Bana göre her şey iki başlıdır......Sevgi,anlaşmazlık.

suç ta iki başlıdır.Diyelimki bir insan suçlu olsun.Peki onu suç işlemeye iten faktörlerin hiç mi suçu yok.?

Ben bır cemaata ıntetnette üye oldum.Onlarla aylarım geçtı.
    Artık o sıtenın görünemeyen tarafların fark etmeye başlamıştım.

Şöyle bir durum var;

Eğer Allah sizi iyi biliyorsa kul'un kötü bilmesinin ne önemi var!
    YOOOOKKK Allah sizi kötü biliyorsada kulun iyi bilmesinin ne önemi var.

Eğer o site hak rızası için çalışıyosa benım onlar hakkında negatıf düşünmemin ne önemi var?
    yok ben ve benım gibilerin inancın kullanarak başka fiili amaçlarına ulaşıyorlar isede ,
    Hak katında zaten değerlendirilir.

Bunları sizinle paylaşmaktaki amacım,aslında hiçkimsenın görüşü le çarpışmak değildir,sadece katıldığım ve katılmadığım tarafları paylaşmaktır.

Kaldıki;ismini şuan hatırlayamadığım bır felsefeci şöyle söyler;

"BENİMLE AYNI DÜŞÜNCE OLAN HERKESTEN ,KORKARIM"

Unnecessary bunu beğendi.
  10. Alt 07-22-2009, 11:44 #10
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    3 kez bu konuya birseyler yazmaya niyetlendim fakat hep bir terslik ile kaynadi. Simdi cok uykum olmasina ragmen bu sefer basaracagim

Seyyid Kutup derki 3 kisiyseniz bir cemaatsiniz. Gerci biz 2 kisi ilede camaat olup namazi kiliyorduk :D Tabi bu isin sakasi.

Bir insan eger cemaat icerisinde zorunluluk hissi ile duruyor ce cemaatten ayrildigi zamanlarda kendini bosta hissediyorsa buda bir nevi kisi icin belli zararlari vardir. Cemaat insanin kendini egitebilecegi cok güzel bir topluluktur. Orada Allahin rizasini kazanma yollarini cok güzel bulabilir. Bir elin nesi var iki elin sesi var deyimiyle toplulukta sorunlara daha rahat cevaplar bulur. Cemaati SAHISLARLA degerlendirirsek yanilabiliriz. Bir kisinin yaptigi hata cemaata mal edilemeyecegi icin cemaatte bu gibi durumlarin farkinda oluruz. Cemaate girerken zaten meselemiz SAHISLAR olmadi ise ya da degilse Allah rizasi ise bunu görmeyiz.

Peki onca cemaat icerisinden hangisini tercih etmeliyiz sorusu ise en zor sorudur. Cogu cemaatte rand kavgasi olmus durumda. Bunlari Kuran ziyafetlerinde, seminerlerde, bayramlarda görmek mümkün. Cemaatler arasi dahi anlasilamamakta ve bunlar üzücü. Fakat bu son dediklerim detaylar elbette. Cemaat sart degil fakat icerisinde bulunmak elzemdir.

kesinlikle güzel oldu bu kalıp!

Aslında güzel bir konuya değindin bu arada hangisini seçeceksinz durumu kafa karıştırıcı ve biz bunu da konu olarak açabiliriz hepsi gerçekten farklı kendimden örn vericem Erkek kardeşim Mahmut efendi,annem babam kayseri yahyalı hacı hasan efendi bense bambaşka.. Ev içinde bile bazı uyuşmazlıklar oluyor misalen kardeşim Babamların sohbetlerine gitmiyor babam zorluyor ama o taraftan izin yok bir kısıtlama var bu çok yanlış bizim hoca vardı bana sadece fethullah gülen kitabı okumam hususunda ısrar ediyordu buda çok yanlış at gözülüğü takar gibi.. nur cemaati sadece Fethullah gülen okuyor başka yazarlar hususunda da kısıtlama var
    ayrıca cemaatler dediğin gibi bir nevi birbirine cephe de alıyor buda çok yanlış
    Sanki cemaat dediğimiz işini güzel mi yapıyor ??
    Hepsinde kendi nazarımda gözlem yapıyorum mutlaka bu kadarda olmaz dedirtiyor işin gerçeği kişi kendini bilmeli nefsi ile mücadele edebiliyorsa hiç aralarında bulunmamalı ama bunu yapamayacak kadar acizse bunlardan da kopmamalı.

Vesselam

Konu Unnecessary tarafından (07-22-2009 Saat 11:57 ) değiştirilmiştir.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.