Mustafa Kemal'in vahdettin'e çektiği mektup

M. Kemal'in Vahdettin'e çektiği telgraf! Mustafa Kemal'in kendi başına Samsun'a gittiğini iddia eden Kemalistlerin gözüne duracak belge!!! Tarihçi yazar Mustafa Armağan'ın Zaman gazetesinin Pazar ekindeki yazısında yer verdiği çarpıcı belge: ...

1. Alt 12-20-2008, 18:06 #1
    el_feta Mesajlar: 1.168
    M. Kemal'in Vahdettin'e çektiği telgraf!

Mustafa Kemal'in kendi başına Samsun'a gittiğini iddia eden Kemalistlerin gözüne duracak belge!!!

Tarihçi yazar Mustafa Armağan'ın Zaman gazetesinin Pazar ekindeki yazısında yer verdiği çarpıcı belge:

İşte Vahdettin'in Kuva-yı Milliye'yi destekleyen hatt-ı hümayunu

2006 yılında bir çağrıda bulunmuştum bu köşeden. Gelin, demiştim, Milli Mücadele'nin Sivas'ta çıkan ilk yayın organı "İrâde-i Milliye" gazetesinin tamamını yeni harflere çevirip yayımlayalım. Doğrusu gösterdiğiniz alaka, heyecan aşılıyor meyus kalbime. Hâlâ cevap verenler, hazır olduklarını söyleyenler oluyor.

Şimdi size ve o gönüllülere buradan duyurmak boynumun borcu oldu: Çağrımız Sivas'ta yankılandı ve bir grup öğretim üyesi elbirliği etmek suretiyle 40 kadar "İrade-i Milliye" nüshasını Latin harflerine çevirdiler, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın Bey'in destekleriyle Buruciye Yayınları tarafından Osmanlıca orijinaliyle birlikte 2007 yılında yayınlandı. Yani eksik de olsa bu ilk resmi yayın organının bir koleksiyonuna sahibiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Keşke diğer gazete koleksiyonları da aynı bahtiyarlığı yaşayabilse.

Yine de bir iki noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Birincisi, kronik problemimiz olan ciddi okuma hataları. En basiti, kapı, eşik anlamına gelen 'südde' kelimesinin ısrarla 'sedde' yazılması (msl. s. 19) ya da "istiksâratımızın" (s. 159) kelimesinin doğrusunun "istiksar etmezler" olması gibi. Bunlar ufak tefek kusurlar gibi görünüyor ama yapılan işin önemi karşısında daha ciddi olunması gerekirdi.

"İrade-i Milliye" gazetesinin maalesef tam bir koleksiyonu hiçbir yerde yok. İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde de sadece mikrofilmleri mevcut. Asıllarını isteyince yok diyorlar. Nasıl yok olur? Anlamak mümkün değil. Allah'tan Amerikalılar var da, gazetenin Türkiye'de dahi bulunmayan bazı nüshalarını Chicago Üniversitesi Arşivi'nden temin edebiliyorsunuz.

Benim asıl üzerinde durmak istediği nokta, şeklinden şemailinden ziyade "İrade-i Milliye" gazetesinde yazılanlar. Kuva-yı Milliye dönemine ait çok önemli ve dikkatlerden kaçmış beyanlar ve telgraflar, haberler, sıcağı sıcağına tepkiler, en azından Ankara'ya gitmeden önce Mustafa Kemal tarafından yazılan başyazılar. Her biri önemli bizim için.

Mesela 14 Eylül 1919 tarihli nüshada daha önce de dile getirdiğim bir telgraf yer alıyor. Çeken "Üçüncü Ordu Müfettişi, Yaver-i Hazret-i Şehriyarileri Mustafa Kemal", çekilen kişi "Zat-ı Şahane" yani Sultan Vahdettin, çekildiği yer Havza. Tarih 14 Haziran 1919.

Burada Mustafa Kemal Paşa, son görüşmelerini hatırlatıyor padişaha ve şöyle diyor: Huzurdayken İzmir'in işgali karşısında "pek mahzun olan" kalbinizin "bu nokta-i necâta ait ilhamatı"nı, yani ülkenin sizin öncülüğünüzde millî mukaddes bir kudretle kurtulacağına dair verdiğiniz ilhamları şu an gibi hatırlıyorum. Sizin "ilkâ"nızdan, yani Şemseddin Sami'nin "Kamus-i Türkî"sine bakılırsa, benim fikrimi çelmenizden aldığım imanın azmiyle görevime devam ediyorum.

Sivas'ta çıkan İrade-i Milliye gazetesinin 14 Eylül 1919 tarihli ilk sayısında çıkan Mustafa Kemal Paşa'nın Vahdettin'e çektiği telgrafın orijinali.

Müthiş bir metin tabii. Ancak telgrafın bu şeklini başka kaynaklarda bulabileceğinizi sanıyorsanız aldanıyorsunuz. "Nutuk" dahil diğer kaynaklarda "ilkâ" kelimesinin "dilhah"a dönüştürüldüğünü görüp hayrete düşüyorsunuz (mesela "Atatürk'ün Bütün Eserleri", c. 2, s. 375). Meğer, diyorsunuz, Atatürk'ün kendi sözleri de zamanla kitabına uydurulmuş.

Peki sonradan tamamen unutulacak olan bu "fikir çelme" hadisesi neyin nesiydi? Ona dair de bazı ipuçları bulabiliyoruz aynı telgrafta. Mustafa Kemal Paşa, Samsun'a çıktıktan bir ay kadar sonra şu gerçeği itiraf ediyor:

"İstanbul'da iken milletin bu kadar kuvvetli ve az vakitte felaketlerden bu derece müteyakkız [uyanmış] olduğunu tahayyül edemezdim."

İlginç değil mi? Devam ediyor Paşa:

"Millet baştan aşağı uyanık olup istiklal-i millet ve devleti ve hukuk-i âliye-i saltanat ve hilafeti teyid için kavi bir azim ve iman ile mücehhez bulunuyor." Yani uyanmış olan millet, milletin ve devletin bağımsızlığı ile saltanat ve hilafetin yüce haklarını desteklemek için sağlam bir kararlılık ve imanla donanmış durumda.

Mustafa Kemal Paşa'nın bir ay içerisinde çektiği bu net resim çok mu çok önemli. Neden? Piyasadaki inkılap tarihlerinde o yıllarda milletin yere serilmiş olduğu ve sonra Atatürk'ün gelip onu dirilttiği anlatılır da ondan. Oysa gerçek hiç de öyle değilmiş. Üstelik bunu bizzat kendisi söylüyormuş.

Daha neler söylüyormuş? Devam edelim okumaya.

Mustafa Kemal'e göre Vahdettin son hatt-ı hümayunuyla bütün milletin azim ve mücadele gücünü uyandırmış imiş. Peki kime karşıymış bu mücadele? Cevabını telgraf sahibi veriyor zaten:

Milletin beka ve varlığına düşman olanlara karşı. Yani İngilizlere ve İngilizlere yaltaklanmayı meslek edinen zayıf karakterlilere karşı.

Şimdi düşünelim:

Beni Anadolu'ya ikna ettiniz diyen kim? Atatürk.

Anadolu'ya geçmeden önce milletin bu kadar uyanık ve mücadeleye hazır olacağını hayal bile edemezdim diyen kim? Yine Atatürk.

Uyanmış olan milletin bağımsızlık ateşiyle tutuşmuş olduğunu ve saltanat ve hilafetin haklarını desteklemek için kararlılık içinde olduğunu söyleyen kim? Yine Atatürk.

Vahdettin'e, hatt-ı hümayununuz milletin mücadele gücünü uyandırdı diyen de o, İngilizlere ve onların destekçilerine karşı mücadele etmek üzere anlaştıklarını söyleyen de.

Peki Turgut Özakman neyi savunuyor: Canım Vahdettin gönderdi ama Atatürk'ün ne için gittiğini bilmiyordu ki. Bilse asla göndermezdi.

Şimdi Havza telgrafıyla görüyoruz ki, ikna eden de, gönderen de, hatt-ı hümayunuyla halka direniş mesajı veren de, İngilizleri barışa ikna etmek için Mustafa Kemal'le gizlice mutabakat sağlayan da Vahdettin'den başkası değil. Aralarında bütün bunlar önceden konuşulmamış olsa Mustafa Kemal ne diye anlatsın ki derdini sultana?

Üstelik Vahdettin'in Anadolu halkına, yanınızdayım mesajını veren bir beyannamesi var ki, gazete sütunlarında alkışla karşılanmış. Mustafa Kemal, 28 Eylül 1919 tarihli nüshada bu beyannamenin Osmanlı tarihinde her bakımdan benzersiz olduğunu yazıyor. "Padişahımız" diyor, "Anadolu harekâtının tamamiyle meşru olduğunu ilan ederek mevcut cereyanı, yani Kuva-yı Milliyeyi lütfen teşvik etmekte ve hatta katılarak kuvvetlendirmektedir."

Daha ne desin?

emirahmedyasin bunu beğendi.
  2. Alt 12-20-2008, 18:07 #2
    Dikkatle okuyun efendim..
    sanki mustafa kemal halkı toplamış gibi anlatılırdı hep bize..
    halbuki halk zaten galeyanda..
    vatan haini yasayla ilan edilmiş vahdettin'in durumunu da idraklerinize bırakıyorum..
    selam ve dua ile..

3. Alt 12-21-2008, 01:53 #3
    Metin mete Mesajlar: 547
    E ne olmus yani?Biri Vahdettin yani bir Türk Sultani Türk gibi hareket edip halkini cihada cagiriyor.Digeri Tür Kumandani oda ayniyla Fiili bir duruma getiriyor.Simdi araya neden böyle bir yaziyi astigini anlamak icin nedenini irdelemek gerekir.Evet;

Cumhuriyetciler Vahdettini hain ilan ettiler degilmi?

Dogru Bir rejimin yasamasi icin gerekli olani kullandilar.

Ayni Ayatullah Humayninin Irana döner dönmez diger Ayatullah Seriad Madariyi hapsetmesi gibi.

Burdaki sorun nedir?Hatami,Ben hata olarak görmüyorum galyana gelmis bir millet asla akli selim karar veremez.Iste bak Yunanistandaki olaylara.Örnek olarak.

Bakin su dönemde ihanet guruplarinin bir firtina gibi vurdugu dönemde kendilerini Islamin savunucusu ilan edenler bu guruplara nasilda yardimci oluyorlar?Alkislamakmi yoksa?

Su andaki dert Ülkemizin en güzele gidebilmesini saglayacak kararlilik lazimken arkadalar 80 yil önceki davalarda yanlisiniz var diye bir fulya ile geliyorlar?Simdi sorayim tüm Türkiye Vatandaslari bu yaziyi kabul etse ne olur?Etmez ise ne olur?

Issizlikmi azalir?
    PKK terörümü biter?
    Küresel krizmi durur?
    Basörtüsü sorunumu sonuclanir?
    Imamhatipliler Askeriyeyemi girer?
    Askerde Ilticaci cezalarmi kalkar?
    Yoksa ülkeye sizin özlediginiz Seriatmi gelir?
    Yoksa ABD Iraktan defolup gidermi?
    Mahkemelerde yargimi düzelir?

Allah askina söyleyin hangisi gerceklesir?

4. Alt 12-21-2008, 02:32 #4
    TÜM ORTADOĞU COĞRAFYASI KENDİ BULUNDUKLARI ÜLKELERDE KIYAM EDERLER İSE...
    iSLAM ESKİ GÜNLERİNE DÖNER EFENDİM...

BİŞEY İKİ ŞEKİLDE DEĞİŞTİRİLİR: YA İSTILAHİ YA İNKILABİ...

ŞU ZAMAN OSMANLI'NIN KÖTÜ BİR ZAMANI DAHİ OLSA ,BÖYLE ŞEYLER YAZMAZDIM,ÇÜNKÜ HALİFE VARDIR,İSLAM ÜMMETİ VARDIR...

ŞUAN DEĞİŞMESİ GEREKEN ŞEY İSLAMIN TEKRAR DİRİLİŞİDİR..BUNUN ÖNEMLİ BİR YOLU DA MÜSLÜMANLARIN İÇERDE VE DIŞARDA KENDİLERİNİ KÜFRE ZORLAYANLAR İLE CİHAD ETMELERİDİR...

SİZİN YAZDIĞINIZ SORUNLAR BASİT BİR SORUN (KÜÇÜMSEDİĞİM ANLAMINDA SÖYLEMİYORUM) BU SORUNUN KARŞISINDA...

PKK SORUNU MUSTAFA KEMAL'İN İDEOLOJİSİNİN SORUNUDUR...

TESETTÜR DE ÖYLE...

ABD'NİN IRAK'TAN GİTMESİ ŞÖYLE DURSUN IRAK'A GİREMEZDİ BİLE...

GAYEM FİTNE ÇIKARMAK DEĞİL...ZATEN FİRAVUN'DA KURAN'DA MUSA AS İÇİN BUNU DEMİYOR MUYDU: BEN,MUSA'NIN ARANIZDA FİTNE ÇIKARMASINDAN KORKUYORUM...

MUSA AS IN ÜMMETİNİN HİÇ Mİ AHLAKİ SORUNLARI YOKTU? ? ? YA DA BAŞKA BAŞAK SORUNLARI???

AMA ALLAH CC SİNEK ÖLDÜREMEYİ DEĞİL BATAKLIĞI KURUTMAYI EMREDİYORDU,ÖYLE OLMASA İDİ KEKEME BİR MUSA AS ÇIKIP DA FİRAVUN'A MEYDAN OKUMAZDI...

BU BİR HAREKET METODUDUR...

KEZA ALLAH RESULÜ'DE ÖYLE...

MEKKE'DE YAPILAN ZULÜMLERLE YAHUT FUHŞA RED İLE VE DAHA BAŞKA SEBEBLERLE ORTAYA ÇIKABİLİRDİ AMA O BUNU YAPMADI...

BU YAZININ AMACI DA ISRAR VE KARARLILIKLA SİTEDEN BİR YIĞIN ELEŞTRİ DE ALSAM STATÜKO'NUN ÖĞRETTİĞİ KLASİK TARİH TEZİNİN DİBİNE DİNAMİT KOYMAKTIR...

MÜSLÜMANLAR OLARAK NERDE HAAT YAPTIĞIMIZI VE NEREDE KIRILMA NOKTASI OLDUĞUNU İYİ TAHLİL EDERSEK GERİ DÖNME ŞANSIMIZ OLUR,AKSİ HALDE OLMAZ...

BU ÜLKEDE HEM HALİMİZE KIZIP,HEM OSMANLIYI SEVİP HEM MUSTAFA KEMAL'İ SEVEN VE HEM DE MÜSLÜMANIM DİYEN O KADAR İNSAN VAR Kİ...(BÖYLE OLAN KAFİRDİR GİBİ BİŞEY ÇIKARMAZSINIZ UMARIM)

BÖYLE BİR BAKIŞ VE ANLAYIŞLA BİŞEY DEĞİŞTİRİLEMEZ...

SİZ DÜŞÜNÜN..BUGÜN İNSANLAR VAROLAN SİSTEMDEN RAHATSIZ OLSALAR VE BUNU BİR HAYAT MEMAT MESELESİ GÖRSELER Kİ ÖYLEDİR ASLINDA TARİH BOYUNCA TEVHİD MÜCADELESİDİR BU,HERŞEY O KADAR DEĞİŞİR Kİ...

AHLAKIMIZ DA DEĞİŞİR,TEBLİĞİMİZ DE,DURUŞUMUZ DA...

ÇÜNKÜ DİRENDİKÇE VE MÜCADELE ETTİKÇE ÖĞRENİRİZ...

KURAN OKUYAN VE SUNNETİ ANLAMAYA ÇALIŞAN BİRİ OLARAK ANLADIĞIM BUDUR...

ANLADIĞIMI YAZMAK AD SİZ GİBİ BENİM DE EN DOĞAL HAKKIM OLMALI...

SELAM VE DUA İLE...

5. Alt 12-21-2008, 02:56 #5
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    TÜM ORTADOĞU COĞRAFYASI KENDİ BULUNDUKLARI ÜLKELERDE KIYAM EDERLER İSE...
    iSLAM ESKİ GÜNLERİNE DÖNER EFENDİM...

BİŞEY İKİ ŞEKİLDE DEĞİŞTİRİLİR: YA İSTILAHİ YA İNKILABİ...

ŞU ZAMAN OSMANLI'NIN KÖTÜ BİR ZAMANI DAHİ OLSA ,BÖYLE ŞEYLER YAZMAZDIM,ÇÜNKÜ HALİFE VARDIR,İSLAM ÜMMETİ VARDIR...

ŞUAN DEĞİŞMESİ GEREKEN ŞEY İSLAMIN TEKRAR DİRİLİŞİDİR..BUNUN ÖNEMLİ BİR YOLU DA MÜSLÜMANLARIN İÇERDE VE DIŞARDA KENDİLERİNİ KÜFRE ZORLAYANLAR İLE CİHAD ETMELERİDİR...

SİZİN YAZDIĞINIZ SORUNLAR BASİT BİR SORUN (KÜÇÜMSEDİĞİM ANLAMINDA SÖYLEMİYORUM) BU SORUNUN KARŞISINDA...

PKK SORUNU MUSTAFA KEMAL'İN İDEOLOJİSİNİN SORUNUDUR...

TESETTÜR DE ÖYLE...

ABD'NİN IRAK'TAN GİTMESİ ŞÖYLE DURSUN IRAK'A GİREMEZDİ BİLE...

GAYEM FİTNE ÇIKARMAK DEĞİL...ZATEN FİRAVUN'DA KURAN'DA MUSA AS İÇİN BUNU DEMİYOR MUYDU: BEN,MUSA'NIN ARANIZDA FİTNE ÇIKARMASINDAN KORKUYORUM...

MUSA AS IN ÜMMETİNİN HİÇ Mİ AHLAKİ SORUNLARI YOKTU? ? ? YA DA BAŞKA BAŞAK SORUNLARI???

AMA ALLAH CC SİNEK ÖLDÜREMEYİ DEĞİL BATAKLIĞI KURUTMAYI EMREDİYORDU,ÖYLE OLMASA İDİ KEKEME BİR MUSA AS ÇIKIP DA FİRAVUN'A MEYDAN OKUMAZDI...

BU BİR HAREKET METODUDUR...

KEZA ALLAH RESULÜ'DE ÖYLE...

MEKKE'DE YAPILAN ZULÜMLERLE YAHUT FUHŞA RED İLE VE DAHA BAŞKA SEBEBLERLE ORTAYA ÇIKABİLİRDİ AMA O BUNU YAPMADI...

BU YAZININ AMACI DA ISRAR VE KARARLILIKLA SİTEDEN BİR YIĞIN ELEŞTRİ DE ALSAM STATÜKO'NUN ÖĞRETTİĞİ KLASİK TARİH TEZİNİN DİBİNE DİNAMİT KOYMAKTIR...

MÜSLÜMANLAR OLARAK NERDE HAAT YAPTIĞIMIZI VE NEREDE KIRILMA NOKTASI OLDUĞUNU İYİ TAHLİL EDERSEK GERİ DÖNME ŞANSIMIZ OLUR,AKSİ HALDE OLMAZ...

BU ÜLKEDE HEM HALİMİZE KIZIP,HEM OSMANLIYI SEVİP HEM MUSTAFA KEMAL'İ SEVEN VE HEM DE MÜSLÜMANIM DİYEN O KADAR İNSAN VAR Kİ...(BÖYLE OLAN KAFİRDİR GİBİ BİŞEY ÇIKARMAZSINIZ UMARIM)

BÖYLE BİR BAKIŞ VE ANLAYIŞLA BİŞEY DEĞİŞTİRİLEMEZ...

SİZ DÜŞÜNÜN..BUGÜN İNSANLAR VAROLAN SİSTEMDEN RAHATSIZ OLSALAR VE BUNU BİR HAYAT MEMAT MESELESİ GÖRSELER Kİ ÖYLEDİR ASLINDA TARİH BOYUNCA TEVHİD MÜCADELESİDİR BU,HERŞEY O KADAR DEĞİŞİR Kİ...

AHLAKIMIZ DA DEĞİŞİR,TEBLİĞİMİZ DE,DURUŞUMUZ DA...

ÇÜNKÜ DİRENDİKÇE VE MÜCADELE ETTİKÇE ÖĞRENİRİZ...

KURAN OKUYAN VE SUNNETİ ANLAMAYA ÇALIŞAN BİRİ OLARAK ANLADIĞIM BUDUR...

ANLADIĞIMI YAZMAK AD SİZ GİBİ BENİM DE EN DOĞAL HAKKIM OLMALI...

SELAM VE DUA İLE...

Birinci Kural;Büyük harf kullanmak Küfretmele ayni anlama gelir forumlarda.Kime muhattabina.Öncelikle seni kiniyorum bu hareketinden dolayi..

Ikincisi;Halifelik devam etseydi inan bu kadar hür olmazdin zaten yazamazdin bunlari belkide Halifeligin kalkmasi icin PKK gibi dagada cikardin.Eger PKK Mustafa Kemal idolojisinin ürünü ise kendisi bas eder edemedigine göre bazi cikar cevreleri destekliyor demektir,veya bazi gurplar..

Giremedi degil zaten onlarin uzantisi cetvelle yapmadilarmi ortadogunun haritasini?Halifeligi dört bir yandan bitirmedilermi?Eger sarhos naralari saraydan gelmeseydi,Dönmeleri saraya doldurmasaydi Halife bu noktaya gelinirmiydi?

Fitne ne tarafatan geliyorsa neye geliyorsa ayniyla ayni anlam tasir;Not;Bana kafir diyorlar bazi forumlarda,ben tesekkür ediyorum cünki onlarin inancina göre ben kafirim.Ama Allahin dinine göre Sartsiz iman etmeye calisiyorum..

Mücadele ancak ve ancak Kuran tebyini ile mümkündür,bunun disindakiler hikayedir ve sadece Tagutlara hizmettirki bakiniz kac gurupsunuz?Her Cemaat kendini Naciye saydigi sürece Kuran disinda kendini tastik ettirici sözler buldukca hedef gözükmez sekilde uzaklasiyor.....

"ANLADIĞIMI YAZMAK AD SİZ GİBİ BENİM DE EN DOĞAL HAKKIM OLMALI..."

Bu kelimedeki bu sözü anlamadim acarmisiniz?Tabiki sizin fikrinizi yazmaniz lazim ama bu yazdiklariniz forum yöneticilerini öyle bir zamanda zor duruma getirirki inan onlarda böyle pervasiz bir sekilde ses cikarmadiklarindan.....

6. Alt 12-21-2008, 11:58 #6
    eyvallah. . .

küfretmek mi,vallahi yeni öğrendim..Allah a sığınırım hayatımda küfretmiş değilim birine,yanlış anlaşıldıysm özür dilerim...sadece caps lock açıkmış yazmaya başaldığımda sonradan devam ediverdim hepsi bu,yani. . .

halifelik olsa idi ben baş kaldırmazdım efendim bu 1..ikincisi osmanlıyı eleştirmek ise mesele dedikleriniz doğrudur,bazı şeylerden en az siz kadar rahatsızım...Ancak bunu şu yüzden yazdım ,hani dedim ya bişeyi 2 şekilde değiştirirsiniz diye,islam devleti de olsa hatalar yanlışlar olacaktır elbet,ama islam sancağı olduğu müddetçe bu hatalar/şerita mani değilse ISTILAHİ yöntemle değiştirilir..yok eğer ortada gayri islami bir sistem var ise bu İNKILABİ olarak değiştirilir,bu da usuldür efendim...

Bazı sitelerde size kafir diyenlere bişey diyemem ama,hadis e hikaye demeniz önemli bir kuran hatası...daha önce size yanlış hatırlamıyorsam sünnet müdafası yapmıştım biraz,sünnete/ resüle itaat zaten Allah'ın emri ve buna karşılık yazdığınız cevaplar o zaman da hiç makul değildi...önce kuran önce kuran önce kuran..amennna...ama sadece kuran'dan hüküm alınır gibi bir durm sadece sizin görüşünüz ısrarla bu kuranın görüşdüür demeyin,çünkü kuran'da islam hukuku yalnız Allah aittir demiyor...Resul'ünde nehyetme yetkisi olduğunu biliyoruz...

selam ve dua ile...

7. Alt 12-21-2008, 16:37 #7
    eyvallah. . .

küfretmek mi,vallahi yeni öğrendim..Allah a sığınırım hayatımda küfretmiş değilim birine,yanlış anlaşıldıysm özür dilerim...sadece caps lock açıkmış yazmaya başaldığımda sonradan devam ediverdim hepsi bu,yani. . .

halifelik olsa idi ben baş kaldırmazdım efendim bu 1..ikincisi osmanlıyı eleştirmek ise mesele dedikleriniz doğrudur,bazı şeylerden en az siz kadar rahatsızım...Ancak bunu şu yüzden yazdım ,hani dedim ya bişeyi 2 şekilde değiştirirsiniz diye,islam devleti de olsa hatalar yanlışlar olacaktır elbet,ama islam sancağı olduğu müddetçe bu hatalar/şerita mani değilse ISTILAHİ yöntemle değiştirilir..yok eğer ortada gayri islami bir sistem var ise bu İNKILABİ olarak değiştirilir,bu da usuldür efendim...

Bazı sitelerde size kafir diyenlere bişey diyemem ama,hadis e hikaye demeniz önemli bir kuran hatası...daha önce size yanlış hatırlamıyorsam sünnet müdafası yapmıştım biraz,sünnete/ resüle itaat zaten Allah'ın emri ve buna karşılık yazdığınız cevaplar o zaman da hiç makul değildi...önce kuran önce kuran önce kuran..amennna...ama sadece kuran'dan hüküm alınır gibi bir durm sadece sizin görüşünüz ısrarla bu kuranın görüşdüür demeyin,çünkü kuran'da islam hukuku yalnız Allah aittir demiyor...Resul'ünde nehyetme yetkisi olduğunu biliyoruz...

selam ve dua ile...

EyvAllah,bilmediginizden bende sözümü geriye aldim,Insallah bundan böyle buna rivayet ederseniz hem sizin hem muhattabiniz acisindan saygiya sayan devam eden konularda insanlara birazda olsa hem saygi hem bilgi yönünden yarar saglamak babinda hayirlara vesile olur umudunu tasiyoruz...

Eger bi toplumun adi ister Halifelik olsun(Mesela Misirdaki Fadimilerdede Halifelik vardi)Ister Cumhuriyet olsun Ister Kominizm veya Fasizm,fark eden tek olay Insana verilen deger ve Hakka olan baglilik babindan incelenirse Osmanli benim gibi Ülkücü biri icin cok önemli olmasina ragmen Allaha olan baglilik yönünden bakinca hicte öyle bir Kuran hükümleri icrasini yapan bir devlet konumunda degildir.Eger Halifeler Öncelikle Allahin sistemine ters islerde kendilerini bu sistemin üzerinde görmeye basladimi durum cok daha vahimlesir.Ki Osmanli Devlet geleneginde sadece Mezhepsel bir yaklasimla devlet yönetimi olusturmustur(Bu sizin acinizdan oldukca dogal olmasi normalken din acisindan hicte normal degildir)halada ayni gelenek devam etmekte Din islerini ayniyla bir Mezhebin tekelinde olmasi bunu acik bir sekilde teyid etmektedir.Evet Inkilap gereklidir cünki Islam Mezhepsel kücük mefkurelerden kurtarilip Allahin dinine rucu etmesi durumu ile hemen büyük bir INKILAP gereklidir sizinle ayni görüsü paylasmaktayim inkilap konusunda.Sizin iman ettiginiz sünnet konusundaki benim cevaplarim tabiki size makul gelmeyecektir;

Alıntı:
    ama sadece kuran'dan hüküm alınır gibi bir durm sadece sizin görüşünüz ısrarla bu kuranın görüşdüür demeyin,çünkü kuran'da islam hukuku yalnız Allah aittir demiyor...Resul'ünde nehyetme yetkisi olduğunu biliyoruz...

Sunu israrla belirtmekte yarar görüyorum Allah hic bir sekilde Hükmünde ne bir ortak ne bir yardimci istemektedir;

Kendi hükmünde hiç kimseyi ortak kılmaz.

Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. O’nun kelimelerini değiştirecek hiçbir kudret yoktur.

Kehf Suresi 26,27

Rabbinin sözü hem doğruluk, hem adalet bakımından tamamlanmıştır. O’nun sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur.

Enam Suresi 115

Allah size kitabı detaylandırılmış bir halde indirmişken Allah’ın dışında bir hakem mi arayayım?

Enam Suresi 114

Ve ayrica Allahin alemlere Rahmet Resulü(Selam Resul/Resullere olsun)Muhammed;

De ki “ Ben sizi ancak vahiy ile uyarıyorum.”

Enbiya Suresi 45

Onlara ayetlerimiz açık açık okununca, bizimle karşılaşmayı ummayanlar “Bize bundan başka bir Kuran getir veya bunu değiştir.” dediler. De ki “Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece vahyolunana uyuyorum.”

Yunus Suresi 15

Derken siz ona karsi acikca bir ifade ile,Islam hukuku sadece Allaha aid degil diyerek resmen ve alenen isyan etmis olmuyormusunuz;

Hüküm yalnız Allah’ındır. O kendisinden başkasına kulluk etmemenizi emretmiştir. Dosdoğru olan din işte budur. Ama insanların çoğu bilmiyorlar.

Yusuf Suresi 40

Kendi hükmünde hiç kimseyi ortak kılmaz.

Kehf Suresi 26

Bana gelince benim tek bir konumum var oda sadece Vahyin savunmasidir yani sahsi hic bir beklenti icerisine girmeyiz,sadece korkumuz odurki Resulün(Selam Resul/Resullere olsun)sikayetine muhattab olmamak icin mücadele vermekteyiz;

Ey Rabbim! Benim toplumum bu Kuran’ ı devre dışı tuttular.

Furkan Suresi 30

8. Alt 12-21-2008, 17:03 #8
    allah razı olsun...
    ben osmanlıyı kesinlikel sizin beni tarif ettiğiniz gibi anlamıyorum..osmanlı bir saltanattır zaten..bundan ben çok önce de bahsettim...tekrarlamıyacağım bile...islamın öngördüğü sistemin osmanlı olmadığını gayet iyi biliyorum efendim...dilerseniz osmanlıyı konuşuruz...

anlaşamadığımız hususlar var..yinelemek istemiyorum siz bilirsiniz...ben ülkücü falan değilim,islam her türlü asabiyet davasını yasaklar,tıpkı selmanı farisi'nin tavrı gibi,ona nerelisin diye sorunca islam diyordu...ideolojik olarak da islam bize yetiyor efendim...Allaha sığınırım ülkücü falan olmaktan,allah bize müslüman ismini vermiştir,her yönüyle,islamın ideolojisi varken kalkıp kendime niye başka bişey arayayım..siz istediğiniz kadar felsefesini yapabilirsiniz,benim ülküüclüğüm şöyle böyle diye...

sünnet noktasında anlaşamıyoruz efendim..ümmetin lideri hüküm verince allaha şirk mi koşmuş oluyor mesela,bu ne saçma bir mantık,O heva hevesinden konuşmaz diyor ya kuran..Alalh'a ve reulü'ne itaat edin diyor işte,niye yalnız Allah'a demiyor,demekki beşeri anlamda,din bize sunulurken resül de bize yardım edecek,bunu da kuran,O'na itaat Allah'a itaattir diye söylüyor işte...

selametle efendim...

9. Alt 12-21-2008, 17:18 #9
    allah razı olsun...
    ben osmanlıyı kesinlikel sizin beni tarif ettiğiniz gibi anlamıyorum..osmanlı bir saltanattır zaten..bundan ben çok önce de bahsettim...tekrarlamıyacağım bile...islamın öngördüğü sistemin osmanlı olmadığını gayet iyi biliyorum efendim...dilerseniz osmanlıyı konuşuruz...

anlaşamadığımız hususlar var..yinelemek istemiyorum siz bilirsiniz...ben ülkücü falan değilim,islam her türlü asabiyet davasını yasaklar,tıpkı selmanı farisi'nin tavrı gibi,ona nerelisin diye sorunca islam diyordu...ideolojik olarak da islam bize yetiyor efendim...Allaha sığınırım ülkücü falan olmaktan,allah bize müslüman ismini vermiştir,her yönüyle,islamın ideolojisi varken kalkıp kendime niye başka bişey arayayım..siz istediğiniz kadar felsefesini yapabilirsiniz,benim ülküüclüğüm şöyle böyle diye...

sünnet noktasında anlaşamıyoruz efendim..ümmetin lideri hüküm verince allaha şirk mi koşmuş oluyor mesela,bu ne saçma bir mantık,O heva hevesinden konuşmaz diyor ya kuran..Alalh'a ve reulü'ne itaat edin diyor işte,niye yalnız Allah'a demiyor,demekki beşeri anlamda,din bize sunulurken resül de bize yardım edecek,bunu da kuran,O'na itaat Allah'a itaattir diye söylüyor işte...

selametle efendim...

Selamla;Evet sizin ne oldugunuz benim icin bir sey ifade etmiyor nedenine gelince benim gecerli nedenim var ÜLKÜCÜ olmakta.Ama kabul edersiniz ama red edersiniz bundan Allaha siginirsiniz bu sizi baglar.

Ayeti astim;Alemlere Rahmet Son Nebi bakin ayette ne diyor;

De ki “ Ben sizi ancak vahiy ile uyarıyorum.”

Enbiya Suresi 45

Tabiki ben Resule itaat edecegim varmi gerisi ama Allah koyuyor kanunu;Vahye uyacaksinki ona uymus olacaksin.Hevasindan konusmadigida ayetle sabittirki yine Resul bakin ne diyor;

Onlara ayetlerimiz açık açık okununca, bizimle karşılaşmayı ummayanlar “Bize bundan başka bir Kuran getir veya bunu değiştir.” dediler. De ki “Onu kendiliğimden değiştirmem benim için söz konusu olamaz. Ben sadece vahyolunana uyuyorum.”

Yunus Suresi 15

Yani din konusunda asla taviz vermedigini ve her söylediginin sadece Vahy oldugunu buna uyulmasi gerektigini ancak bu sekilde Resule itaat edilecegini söylüyor.Yoksa Yasayan bir kul olarak asla kendisinin Allahin dinine ek yapamayacagini belirtiyor..

Rabbinin sözü hem doğruluk, hem adalet bakımından tamamlanmıştır. O’nun sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur.

Enam Suresi 115

10. Alt 12-21-2008, 19:11 #10
    . . . . . . .

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.