Mustafa Kemal'in vahdettin'e çektiği mektup

Esselamu aleyküm... Efendim...Peygambere iftira atan ve sahih olan (ki hadis usulü biliyo musunuz) şöyle birkaç tane hadis yazar mısınız??? Kuran zaten resul ile anlaşılır...Çünkü O vahyi en iyi bilendir...(kuranı kuran ...

1. Alt 12-22-2008, 18:05 #21
    el_feta Mesajlar: 1.168
    Esselamu aleyküm...
    Efendim...Peygambere iftira atan ve sahih olan (ki hadis usulü biliyo musunuz) şöyle birkaç tane hadis yazar mısınız???

Kuran zaten resul ile anlaşılır...Çünkü O vahyi en iyi bilendir...(kuranı kuran açıklamaz anlamında değil bu)..

Alptraum kardeşim,allah razı olsun haşir suresi 7. ayeti yazmış : Peygamber size ne emretmişse alın, neyi yasaklamışsa ondan da kaçının...

peygamberin ne emrettiğini biz nasıl anlayacağız...

Alah cc dolaylı olarak hadisleri de korur efendim..ben bunlardan şüphe etmeye başladım denip hadisler terkedilir mi? allah aşkıan etmeyin eylemeyin,bu nasıl yorumdur...Bu ümmetin selefi de yanlış yaptı o zaman,imam hanbel bir muhaddisdir,imam malik'in muvatta'sı vardır,imam şafi 'nin sünnet anlayışı meşhurdur...???

bu dönemde müslüman toplumlar arasında yenilik hareketleri adına hadisleri yok sayan ve üzerinde oynayanlar var...Ümmetin ilim kanalları gözden geçirilmeli amenna ama bana garip geldi at gitsin olur mu hiç??? hem kuran'a vuralım derken,e siz herhangi bir hadisi kuran'a vurdunuz bu olmaz dediniz,siz kuran'a vakıfiyetiniz ne ki bunu diyebilesiniz(çok çok açık olmadığı müddetçe),oysa aynı hadisi bir başkası hayır bu kuran'a uyuyor diyebilir.kaldı ki eğer hadis sağlam ise demek ki biz ayeti bu hadise göre anlamamız lazımmış deriz...

size soru sordum,namaza subhaneke ile mi başlıyorsunuz??? vitr namazı kılıyo musunuz,kunut duası olarak ne okuyosunuz???
    abdest alırken ağzınıza su vermiyo musunuz??
    teravih namazı kılar mısınız???

bu daha en başta aklıma gelen sorular...
    inanın fıkha bir girsek o kadaar çok soru kalır ki havada...

sizden isteğim..lütfen sakın ha,guru falan yapmayın...gidin şu hadis ve sünnet ne imiş adamakıllı bir araştırın..

selam ve dua ile...

2. Alt 12-22-2008, 18:26 #22
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    fakat ben zaten ayetleri biliyorum ve hadislerin, mevzu(uydurma )olanını baz almamanızın haricinde ,sahih olarak hiçe indirgemenizi tabiki size sorucam ...zira ben talebe iken Bu konuda bir ödev hazırlamıştım.Kuranın hadis ile tefsiri...
    şimdi Konu peygamber efendimiz için hiç söz hakkı vermemek gibi (haşa)anlaşılmaz mı abi?
    üsvei hasene,müjdeci kurtarıcı,uyarıcının sözlerini...hevasından konuşmuyorsa daha evvel demiştim ,öyleyse yaşamış hiç bir kişinin sözünü dahi ne dinlemeli ne okumalı nede kale almalı sonucu çıkmıyor mu? bunu yapıyormuyuz?
    selametle...

Konu Henna tarafından (12-22-2008 Saat 18:45 ) değiştirilmiştir.
  3. Alt 12-22-2008, 18:45 #23
    el_feta Mesajlar: 1.168
    He şimdi,istişare ederken aklımıza geldi..

KURAn'da tevatür yoluyla gelmiyor mu,hadisler gibi? Yani en nihayetinde insandan insana??

Şimdi kuran'da Allah'ın bu kitabı koruyacağı yazıyor diyeceksiniz...Bir adam demez mi ki,bu beşer sözüdür,içine de bu cümleyi yqazmış ki siz inanasınız diye???

ne diyeceksiniz o adama?

iş,iman meselesi,değil mi??

kendi kendinize delilleriniz üzerinde şüphe oluşturmayın efendim...

4. Alt 12-22-2008, 19:53 #24
    Metin mete Mesajlar: 547
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    Esselamu aleyküm...
    Efendim...Peygambere iftira atan ve sahih olan (ki hadis usulü biliyo musunuz) şöyle birkaç tane hadis yazar mısınız???

Kuran zaten resul ile anlaşılır...Çünkü O vahyi en iyi bilendir...(kuranı kuran açıklamaz anlamında değil bu)..

Alptraum kardeşim,allah razı olsun haşir suresi 7. ayeti yazmış : Peygamber size ne emretmişse alın, neyi yasaklamışsa ondan da kaçının...

peygamberin ne emrettiğini biz nasıl anlayacağız...

Alah cc dolaylı olarak hadisleri de korur efendim..ben bunlardan şüphe etmeye başladım denip hadisler terkedilir mi? allah aşkıan etmeyin eylemeyin,bu nasıl yorumdur...Bu ümmetin selefi de yanlış yaptı o zaman,imam hanbel bir muhaddisdir,imam malik'in muvatta'sı vardır,imam şafi 'nin sünnet anlayışı meşhurdur...???

bu dönemde müslüman toplumlar arasında yenilik hareketleri adına hadisleri yok sayan ve üzerinde oynayanlar var...Ümmetin ilim kanalları gözden geçirilmeli amenna ama bana garip geldi at gitsin olur mu hiç??? hem kuran'a vuralım derken,e siz herhangi bir hadisi kuran'a vurdunuz bu olmaz dediniz,siz kuran'a vakıfiyetiniz ne ki bunu diyebilesiniz(çok çok açık olmadığı müddetçe),oysa aynı hadisi bir başkası hayır bu kuran'a uyuyor diyebilir.kaldı ki eğer hadis sağlam ise demek ki biz ayeti bu hadise göre anlamamız lazımmış deriz...

size soru sordum,namaza subhaneke ile mi başlıyorsunuz??? vitr namazı kılıyo musunuz,kunut duası olarak ne okuyosunuz???
    abdest alırken ağzınıza su vermiyo musunuz??
    teravih namazı kılar mısınız???

bu daha en başta aklıma gelen sorular...
    inanın fıkha bir girsek o kadaar çok soru kalır ki havada...

sizden isteğim..lütfen sakın ha,guru falan yapmayın...gidin şu hadis ve sünnet ne imiş adamakıllı bir araştırın..

selam ve dua ile...

Tabiki yazarim sayin El_feta.Ama öncelikle su ayete bakalim;Yani Hasir suresi.

Evet simdi soralim,Hangi savastasiniz,Hangi ganimeti paylasiyorsunut,Sayin El_feta.Öncelikle bunu aciklayinizki bizde gelelim ayetle aciklamaya...

59:6 Onların mallarından Allahın, savaşılmaksızın peygamberine kazandırdığı mallar için siz, at ya da deve koşturmuş değilsiniz. Fakat Allah, peygamberlerini, dilediği kimselerin üzerine salıp onlara üstün kılar. Allahın her şeye hakkıyla gücü yeter

59:7 Allahın, (fethedilen) memleketlerin ahalisinden savaşılmaksızın peygamberine kazandırdığı mallar; Allaha, peygambere, onun yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışlara aittir. O mallar, içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir servet (ve güç) hâline gelmesin diye (Allah böyle hükmetmiştir). Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin. Allaha karşı gelmekten sakının. Şüphesiz, Allahın azabı çetindir.

59:8 Bu mallar özellikle, Allahtan bir lütuf ve hoşnudluk ararken ve Allahın dinine ve peygamberine yardım ederken yurtlarından ve mallarından uzaklaştırılan fakir muhacirlerindir. İşte onlar doğru kimselerin ta kendileridir.

Sizde Muhacirmisiniz sayin El_feta.Yoksa size kala kala Bilmem kimden rivayet iki cift sözmü kaldi...

5. Alt 12-22-2008, 23:49 #25
    BeKKe´isimli üyeden Alıntı
    fakat ben zaten ayetleri biliyorum ve hadislerin, mevzu(uydurma )olanını baz almamanızın haricinde ,sahih olarak hiçe indirgemenizi tabiki size sorucam ...zira ben talebe iken Bu konuda bir ödev hazırlamıştım.Kuranın hadis ile tefsiri...
    şimdi Konu peygamber efendimiz için hiç söz hakkı vermemek gibi (haşa)anlaşılmaz mı abi?
    üsvei hasene,müjdeci kurtarıcı,uyarıcının sözlerini...hevasından konuşmuyorsa daha evvel demiştim ,öyleyse yaşamış hiç bir kişinin sözünü dahi ne dinlemeli ne okumalı nede kale almalı sonucu çıkmıyor mu? bunu yapıyormuyuz?
    selametle...

Resul söyleyecegini söylemis ve Allahtan aldigini söylemis bizzati yasayan Kuran olarak insanlara Tebligini en güzel sekilde bildirmis.Din konusunda söyleyeceklerinin hepsi Vahy dir bunda süphe yoktur;

"Battığı zaman yıldıza Andolsun ki, arkadaşınız Muhammed ne sapıttı, ne de azıttı. O hevasına uyarak da konuşmuyor. Söylediği şey kendisine vahyedilenden başka bir şey değildir. Onu da müthiş kuvvetleri olan biri öğretti..."

( 53/1-5)

Ayetleri kendi bütünlüğü içinde anlamaya çalıştığımızda, müşriklerin Resul Muhammed ile ilgili birtakım yalan söylemleri vardır ki, Allah: "Battığı zaman yıldıza yemin olsun ki, arkadaşınız ne azıttı ne de sapıttı" buyuruyor. Bu toplum arkadaşları Muhammed'i azmak ve atalarının yolundan sapmakla suçluyor. Bütün bunları niçin söylüyorlar peygambere? Allah'ın elçisi olduğunu söyleyerek; Allah'tan aldığı vahiyleri o topluma okuduğu için. Okunan vahyin verdiği mesaj, atalarının dinini yalanlıyor, İslam'ın ise doğru olduğunu söylüyor. Bunu çok iyi anlayan müşrikler işin ciddiyetini gördükleri için, peygamberi kendi istek ve arzularına uyan, atalarının dinini yalanlayarak azan ve sapan, bu nedenle birtakım yalan sözler dizip söyleyen biri olarak göstermeye çalışıyorlar.

Allah onu elçilikle görevlendirdikten sonra İslam'ı anlatmak, gelen ayetleri insanlara duyurmak için ayetleri okuyor, konuyla alakalı daha önce gelmiş olan ayetlerden de okuyarak, kişiye ve ortama göre söylenmesi gerekenleri de kendi sözü olarak söylüyordu. Bunların birini diğerine karıştırmıyordu. Elimizde bulunan Kur'an bunun en açık delilidir. Gelen vahiyleri vahiy olarak okumuş ve yazdırmış iken, kendi sözlerini yazdırmamış ve yazılmasını da istememiştir.

Zaten baska bir durum olmasi düsünülemez cünki;

"Eğer O (peygamber) Bize atfen, ona (yani vahiylere/Kur'an'a) bazı sözler katmış olsaydı, Biz Onu kıskıvrak yakalardık, sonra onun can damarını koparırdık. Hiç biriniz de onu bundan koruyamazdınız"

(69/44-47)

ayeti buna imkan vermemektedir.

Din konusunda VAHYin disi yoktur....

6. Alt 12-23-2008, 00:10 #26
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Madem vahyin DISI yok. o zaman bu kadar ayeti neden anlatiyorsunuz. Madem Kuran acik ve secik ise ne diye anlatmaya ihtiyac duyuyorsunuz. Gerek yokki. Benim öyle bir düsüncem olsa kimseye birsey anlatmam ya da ayetleri aciklamam cünkü herkes anlayabilir bu ayetleri. Aslinda bu görüse göre Fahri kainatinda neden Peygamber oldugu da düsündürücüdür. Söyledigi sey vahiyden baska birsey degildir elbette. O zaman Resulullah sadece Kuran ayetlerini konusmus hayatinda baska hicbirsey konusmamis insanlara hal hatir sormamis böyle mi anlamamiz lazim

Resulullah Kurana baska söz katmamistir ama Allaha ve RESUL e uyun sözünü Kuranda tek ayet olarak anlarsak ne diye Allah ve Resul denmis. Tek Kurana uyun denebilirdi. Resulullahta bir isanndir ve bir örnektir. Onu örnek almanin faziletini

“Hayır! Rabbine and olsun ki, onlar, aralarındaki anlaşmazlıklar için senin hükmüne müracaat edip, sonra da verdiğin hükme gönüllerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın tam bir teslimiyetle râzı olup uymadıkça iman etmiş olmazlar.” (Nisa Sûresi, 4-65)

“Peygambere itaat eden Allah’a itaat etmiş olur. Kim bundan yüz çevirirse, seni öylelerinin üzerine muhâfız olarak göndermedik; sen ancak doğru yolu gösterip tebliğ etmekle mükellefsin.”(Nisa, 4-80)

“Peygamber size ne emretmişse alın, neyi yasaklamışsa ondan da kaçının. Allah’tan korkun. Muhakkak ki Allah’ın azâbı pek şiddetlidir.”(Haşir Sûresi, 59-7)

Bu üc ayette görmek mümkün. Ama israrla yok ben görmüyorum denilirsede herkesin kendi bilecegi is.

Henna bunu beğendi.
  7. Alt 12-23-2008, 00:42 #27
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Madem vahyin DISI yok. o zaman bu kadar ayeti neden anlatiyorsunuz. Madem Kuran acik ve secik ise ne diye anlatmaya ihtiyac duyuyorsunuz. Gerek yokki. Benim öyle bir düsüncem olsa kimseye birsey anlatmam ya da ayetleri aciklamam cünkü herkes anlayabilir bu ayetleri. Aslinda bu görüse göre Fahri kainatinda neden Peygamber oldugu da düsündürücüdür. Söyledigi sey vahiyden baska birsey degildir elbette. O zaman Resulullah sadece Kuran ayetlerini konusmus hayatinda baska hicbirsey konusmamis insanlara hal hatir sormamis böyle mi anlamamiz lazim

Resulullah Kurana baska söz katmamistir ama Allaha ve RESUL e uyun sözünü Kuranda tek ayet olarak anlarsak ne diye Allah ve Resul denmis. Tek Kurana uyun denebilirdi. Resulullahta bir isanndir ve bir örnektir. Onu örnek almanin faziletini

“Hayır! Rabbine and olsun ki, onlar, aralarındaki anlaşmazlıklar için senin hükmüne müracaat edip, sonra da verdiğin hükme gönüllerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın tam bir teslimiyetle râzı olup uymadıkça iman etmiş olmazlar.” (Nisa Sûresi, 4-65)

“Peygambere itaat eden Allah’a itaat etmiş olur. Kim bundan yüz çevirirse, seni öylelerinin üzerine muhâfız olarak göndermedik; sen ancak doğru yolu gösterip tebliğ etmekle mükellefsin.”(Nisa, 4-80)

“Peygamber size ne emretmişse alın, neyi yasaklamışsa ondan da kaçının. Allah’tan korkun. Muhakkak ki Allah’ın azâbı pek şiddetlidir.”(Haşir Sûresi, 59-7)

Bu üc ayette görmek mümkün. Ama israrla yok ben görmüyorum denilirsede herkesin kendi bilecegi is.

Zaten biz ayet anlatmiyoruz Kerim,VAHYin savunmasini yapiyoruz...Yazilari dogru okursaniz...

Ama hala anlamiyorum sendemi bu ganimet pesindesin Kerim;Hangi savastan?Mesela Irak olabilirmi?Veya Filistin? oda olmadi Afkanistan vay sizi gidi ganimetciler sizi...Hehehehe...

8. Alt 12-23-2008, 00:59 #28
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Ne ganimeti anlayamadim.

Vahyin DISINDA birsey söylemiyorsaniz yalan söylüyorsunuz demektir. Cünkü vahyin DISINDA yazdiklarinizi göstereyimmi

9. Alt 12-23-2008, 01:01 #29
    el_feta´isimli üyeden Alıntı
    He şimdi,istişare ederken aklımıza geldi..

KURAn'da tevatür yoluyla gelmiyor mu,hadisler gibi? Yani en nihayetinde insandan insana??

Şimdi kuran'da Allah'ın bu kitabı koruyacağı yazıyor diyeceksiniz...Bir adam demez mi ki,bu beşer sözüdür,içine de bu cümleyi yqazmış ki siz inanasınız diye???

ne diyeceksiniz o adama?

iş,iman meselesi,değil mi??

kendi kendinize delilleriniz üzerinde şüphe oluşturmayın efendim...

O zaman siz Kurandaki Tur suresini hic okumadiniz?Okumadiginiza gani geldim..

10. Alt 12-23-2008, 01:03 #30
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Ne ganimeti anlayamadim.

Vahyin DISINDA birsey söylemiyorsaniz yalan söylüyorsunuz demektir. Cünkü vahyin DISINDA yazdiklarinizi göstereyimmi

Ganimetin hayirli olsun öncelikle;Göster niye yalan olsun neden yalanciyim,Yapilan bir savunma var ve bunu tabiki yapacagiz.Ama sizce büyük bir ihtimal olsa gerek yaz ayeti gec diyorsun her halde?Acaba müdahale etme geregi niye duydun?Istersen göster bekliyorum...

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.