Mustafa Kemal'in vahdettin'e çektiği mektup

metin mete abi...selam ile.. bir yüzde varmı,bir istatislik..merak ettiğim eğer biz hata ediyorsak,sebebi nedir? yanlış mı öğrendik,eğitildik.büyük bir kesim var sizin gibi inanmayan yahut meselelere bu pencerenizden bakmayan.yani her halukarda ...

1. Alt 12-21-2008, 19:29 #11
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    metin mete abi...selam ile..
    bir yüzde varmı,bir istatislik..merak ettiğim eğer biz hata ediyorsak,sebebi nedir? yanlış mı öğrendik,eğitildik.büyük bir kesim var sizin gibi inanmayan yahut meselelere bu pencerenizden bakmayan.yani her halukarda hata bizde ise, siz doğrusunu telkin ediyorsanız ikna edin,tebliğ edin ve uyandırmada pasif kalmayın, beni de sonuçda kardeşiz...neden öyleyse istanbul da çeyrek asır yaşayıp hiç yazdıklarınıza paralel düşünme veya sıkılıp yanlış bişeyler var deyip arayışa geçme ihtiyacı olmadı bu garip kardeşinizde.eğer bir insan olarak şahsımda oluşmamış bir problem,kuran anlayışım sizinle biryerlerde muhalif kalıyor ise bunu nasıl aşıcaz..neden içimize veya bilgime vurunca hala sizi anlamada uçurum boyutun da eksik kalıyorum....ben çok büyük bir yanılgıda mıyım...öyle ise irşad etmede sizlerde çok eksik kalmıyor musunuz...aynı noktada toplanmıyoprsak bu hem sizin hem sizin gibi düşünmeyenlerin kaosu değilmidir?Kuran ayetlerine siz de biz de okuyup anlamda iki uca çıkmalar nasıl oluyor.beni korkutuyor bu mevzular.
    zaten şu tarihi mevzuları siyasi konuları hele hele peygamberime tabiliği vede hilafeti şeriati hiç konuşmayı düşünmem...zira ömrü hayatımız bunları konuşanlkları okumak dinlemek ile geçti...ve de kimsenin kendi dediğinden tezinden savın dan geçmemesi,budur dense diğeri budur demesi...nihayetinde bir yere varmadan ayrılan taraflar kendi yoluna devam ile (hak dahi olsa)muhalifetin kemikleşmesi.ne olacak öyle ise...islam kardeşliği böyle ise endişe etmemelimiyim?metin mete abimiz
    bir kaynakdan okyanlar..ve diğer görüşler.sonuç nedir.siz kurtulan biz kaybeden mi olucaz.
    Kuranı anlamayı kim tekeline alıyor.
    hakikati soran bir bekke den selam .

emirahmedyasin bunu beğendi.
  2. Alt 12-22-2008, 02:00 #12
    Metin mete Mesajlar: 547
    BeKKe´isimli üyeden Alıntı
    metin mete abi...selam ile..
    bir yüzde varmı,bir istatislik..merak ettiğim eğer biz hata ediyorsak,sebebi nedir? yanlış mı öğrendik,eğitildik.büyük bir kesim var sizin gibi inanmayan yahut meselelere bu pencerenizden bakmayan.yani her halukarda hata bizde ise, siz doğrusunu telkin ediyorsanız ikna edin,tebliğ edin ve uyandırmada pasif kalmayın, beni de sonuçda kardeşiz...neden öyleyse istanbul da çeyrek asır yaşayıp hiç yazdıklarınıza paralel düşünme veya sıkılıp yanlış bişeyler var deyip arayışa geçme ihtiyacı olmadı bu garip kardeşinizde.eğer bir insan olarak şahsımda oluşmamış bir problem,kuran anlayışım sizinle biryerlerde muhalif kalıyor ise bunu nasıl aşıcaz..neden içimize veya bilgime vurunca hala sizi anlamada uçurum boyutun da eksik kalıyorum....ben çok büyük bir yanılgıda mıyım...öyle ise irşad etmede sizlerde çok eksik kalmıyor musunuz...aynı noktada toplanmıyoprsak bu hem sizin hem sizin gibi düşünmeyenlerin kaosu değilmidir?Kuran ayetlerine siz de biz de okuyup anlamda iki uca çıkmalar nasıl oluyor.beni korkutuyor bu mevzular.
    zaten şu tarihi mevzuları siyasi konuları hele hele peygamberime tabiliği vede hilafeti şeriati hiç konuşmayı düşünmem...zira ömrü hayatımız bunları konuşanlkları okumak dinlemek ile geçti...ve de kimsenin kendi dediğinden tezinden savın dan geçmemesi,budur dense diğeri budur demesi...nihayetinde bir yere varmadan ayrılan taraflar kendi yoluna devam ile (hak dahi olsa)muhalifetin kemikleşmesi.ne olacak öyle ise...islam kardeşliği böyle ise endişe etmemelimiyim?metin mete abimiz
    bir kaynakdan okyanlar..ve diğer görüşler.sonuç nedir.siz kurtulan biz kaybeden mi olucaz.
    Kuranı anlamayı kim tekeline alıyor.
    hakikati soran bir bekke den selam .

Güzel kardesim simdi öyle bir soru sordunki,nasil,ne sekilde veya hangisine diye bir karisikliga girmeme ramak kaldi.Simdi istersen siraya koyalim konulari:

Atatürk konusu;

Kuran konusu;

Hadis Konusu;

En son Kim Hakli konusu;

Atatürk;Bakin ben daha düne kadar en az El_feta kadar ona karsi kin besleyen biri iken neden ona yapilana bir zulüm gözü ile bakiyorum simdi;Cünki her sistem kendisini korumaya calismak zorunda oldugundan onun hayatini biraz fazla abartiya sürüklemis,Karsisindakilerse sirf kin nedeni ile olmadik iftiralara bas vurmuslardir.Benim uyanmami ise saglayan Bu muhtereme babsinin isim olarak sonradan bulundugu aslinda babasinin olmadigini telkin eden eski hocalarimin yaptigi bir hata var;Osmanlida bir Kumandanin o mevkiye gelmesi icin öncelikle yedi sülalesinin temiz olmasi sarti varken bu hocalarin iftirasi nedeni ile tam 39 yil bende bu Muhtereme kin besledim..Simdi digerlerine gecmeden senden soru bakleyeyim...

3. Alt 12-22-2008, 12:52 #13
    Ziyaretci
    evvela teşekkür ederim.
    Atatürk konusunda hiç mecalim yok ne soracak ne de okuyacak,kusura bakmayın ne olur.bunun sebebi benim dedem rüştiyede idi.Atatürkü de görmüştü.ve aynı zamanda bulunduğumuz ilçede söz sahibi bir makamda idi.O yıllarımdan bu güne hep Atatürk onu yapmış mı bunu demiş mi...kaynakları farklı insan grupları.ve ben dinlediklerimden bir fayda veya eğer bilmeseydim dinimde bir eksiklik bulamadım.Kişilerin zihnindeki yerine de müdahale etmek çok güç ki bende diyeyim ki şöyle işittim,böyle okudum hakkında.Yine herkes kendi inandığına savunma etmeyecek mi?
    yani bu konuda sormuyorum .
    sorum;
    kuran konusu
    hadis konusu
    en sonunda kim haklı ? değil ...benim merakım ne olacak sizin bizim herkesin sonu...hani müslüman müslümana beğenmiyor,inanışı fikri açısından veyahut anladığı yaşadığı islam babından.yekdiğerine ,bu böyle senin yaptığın gibi değil demeler.En masumundan hata ve günahlarımla bir müslüman fert olarak ,islamiyetimi yaşarken bi sorunile karşılaşmadım kuran ve sünnet açısından.
    yalnız ırkçılık ve milliyetçilik beni çok ürkütüyor...tarihin savunmasında haklı yönler anlatsanız dahi ben "ümmet" kelimesinden başka kelime altında bulunmak dilemiyorum...
    bugün her nerde olursa olsun sinemizi tırmalayan,galeyana getiren kareler var islam yurtlarında...
    sorum şu,kim haklıdan ziyade,ne olacak peki kim kurtulacak!..
    Herkes Kurandan ayetlerle savunuyor...herkes başkamı anlıyor.
    selametle..

4. Alt 12-22-2008, 16:27 #14
    evvela teşekkür ederim.
    Atatürk konusunda hiç mecalim yok ne soracak ne de okuyacak,kusura bakmayın ne olur.bunun sebebi benim dedem rüştiyede idi.Atatürkü de görmüştü.ve aynı zamanda bulunduğumuz ilçede söz sahibi bir makamda idi.O yıllarımdan bu güne hep Atatürk onu yapmış mı bunu demiş mi...kaynakları farklı insan grupları.ve ben dinlediklerimden bir fayda veya eğer bilmeseydim dinimde bir eksiklik bulamadım.Kişilerin zihnindeki yerine de müdahale etmek çok güç ki bende diyeyim ki şöyle işittim,böyle okudum hakkında.Yine herkes kendi inandığına savunma etmeyecek mi?
    yani bu konuda sormuyorum .
    sorum;
    kuran konusu
    hadis konusu
    en sonunda kim haklı ? değil ...benim merakım ne olacak sizin bizim herkesin sonu...hani müslüman müslümana beğenmiyor,inanışı fikri açısından veyahut anladığı yaşadığı islam babından.yekdiğerine ,bu böyle senin yaptığın gibi değil demeler.En masumundan hata ve günahlarımla bir müslüman fert olarak ,islamiyetimi yaşarken bi sorunile karşılaşmadım kuran ve sünnet açısından.
    yalnız ırkçılık ve milliyetçilik beni çok ürkütüyor...tarihin savunmasında haklı yönler anlatsanız dahi ben "ümmet" kelimesinden başka kelime altında bulunmak dilemiyorum...
    bugün her nerde olursa olsun sinemizi tırmalayan,galeyana getiren kareler var islam yurtlarında...
    sorum şu,kim haklıdan ziyade,ne olacak peki kim kurtulacak!..
    Herkes Kurandan ayetlerle savunuyor...herkes başkamı anlıyor.
    selametle..

Selamla;Güzel kardesim ben Kurandan konusayim ilk evvel cünki Allahin hic bir celiski ve bozulmadan korunmus tek Vahyi olan Kitabullahtan.Bizim kendimize has bir yorumumuz olmasi düsünülemez cünki Allah Kuranda bunu;

Onların sana getirdikleri hiçbir örnek yoktur ki, biz sana gerçeği ve en güzel yorumu (ahsena tefsir) getirmiş olmayalım.

Furkan Suresi 33

Bu sekilde aciklamisken bizim ne haddimize ona yeni bir yorum eklemek..Ayetler hakkinda yine Alemlerin Rabbi olan Sahibimiz ve Efendimiz;

O yalnızca bir öğüt ve Mübin(apaçık) bir Kuran’dır.

Yasin Suresi 69

Bu sekilde bildirmis.Bize düseni ise yine Efendimiz olan Allah;

Andolsun ki size beyyine (açıklayıcı, açık delil) ayetler, sizden önce gelip geçenlerden örnekler ve korunup, sakınanlar için de bir öğüt indirdik.

Nur Suresi 34

Bu sekilde ögüt almamizi ve bu ögüde bagli kalmamizi;

Ta ki ölen beyyine (açık delil) üzerine ölsün, yaşayan da beyyine (açık delil) üzerine yaşasın.

Enfal Suresi 42

Acik delilleri akil ile sorgulayip mutmain olmamizi;

Şüphesiz onu toplamak ve okutmak bize düşer.
    O halde biz onu okuduğumuzda sen de onun okunuşunu izle.
    Sonra onu açıklamak da bize düşer.

Kıyamet Suresi 17,18,19

Istemis,Bunun disindakilerden sorumlu olmadigimizi;

Ey iman sahipleri; size açıklanınca hoşunuza gitmeyecek şeyleri sormayın. Kuran indirilirken onları sorarsanız size açıklanır. Allah onları affetti. Allah Bağışlayandır, Merhametlidir.

Maide Suresi 101

Sorumlulugumuzun sadece Allahin Kitabi olan Kuran oldugunu;

Şüphesiz bu Kuran, sana ve kavmine bir öğüt ve bir şereftir, ondan hesaba çekileceksiniz.

Zuhruf 44

Bildirmistir...Bundan sonrasini ise Insanlarin kendi kararlarina birakmakla beraber Tebyin etmek gibi bir görevimiz vardirki bizim yaptigimiz bunun disinda bir sey degildir...

Henna bunu beğendi.
  5. Alt 12-22-2008, 16:46 #15
    Ziyaretci
    selam ile,
    Amenna....
    neden muhalif kalınıyor meselelerin hükümlerin karşısında...
    yani hani şu fıkıh ,mezhep,şeriat,fikir mülahazaları,dini islam adına ...ve diğer her türlü konuda herkes ayetleri sıraladığı halde anlaşılmıyor?
    hakikaten ben şaşırmakdan başka birşey gelmiyor elimden...
    taze ve basit bir örnek,
    biryerde kuranda ,"arap harflerinin hepsinin toplandığı tek ayet" başlıklı bir yazı vardı.Buraya da ekledim.Dün bir sitede bir kardeş yazmışki:
    bana ithafen
    Alıntı:
    arap harfleri değil islam harfleri bu yazı sistemi islamiyetle birlikte şekil kazanıp gelişiyor ki bilmeniz lazımm...

sizi kınıyorum ki hatt-ı kuraniyeyi bir ırka mensup gibi gösteriyorsunuz...

lütfen hatanızı düzeltin

cevabım Rabbime sığınmak oldu.şahsım adına sadece müslümanı severim.müslüman müslümanı kınarmı?Kuran böyle muhalif müslümanlar mı tarif ediyor..
    olmamaız gereken kıvam kuran da nasıldır....fatih suresi son ayet de olduğu gibi değil mi?
    bakıyorum heryerde ayet ve hadislerde uzlaşılmıyor bu neden???

Konu Henna tarafından (12-22-2008 Saat 16:48 ) değiştirilmiştir.
  6. Alt 12-22-2008, 17:40 #16
    selam ile,
    Amenna....
    neden muhalif kalınıyor meselelerin hükümlerin karşısında...
    yani hani şu fıkıh ,mezhep,şeriat,fikir mülahazaları,dini islam adına ...ve diğer her türlü konuda herkes ayetleri sıraladığı halde anlaşılmıyor?
    hakikaten ben şaşırmakdan başka birşey gelmiyor elimden...
    taze ve basit bir örnek,
    biryerde kuranda ,"arap harflerinin hepsinin toplandığı tek ayet" başlıklı bir yazı vardı.Buraya da ekledim.Dün bir sitede bir kardeş yazmışki:
    bana ithafen

cevabım Rabbime sığınmak oldu.şahsım adına sadece müslümanı severim.müslüman müslümanı kınarmı?Kuran böyle muhalif müslümanlar mı tarif ediyor..
    olmamaız gereken kıvam kuran da nasıldır....fatih suresi son ayet de olduğu gibi değil mi?
    bakıyorum heryerde ayet ve hadislerde uzlaşılmıyor bu neden???

Oncelikle Güzel kardesim;Ben sahsi olarak Hadislere kendi inancimda yer vermemekteyim.Sebep olaraksa icerisinde oldukca cok süphenin olduguna kanaat getirdigimdendir.Öncelikle Arabca harfler Islamin degil Araplarin harfleridir cünki Vahy basladiginda Arap edebiyati altin cagini yasiyordu.Ki Kuran ancak bu kadar güzel ifade tarzi ile Arapcada gelmistir.Herkes Kurandan ayet yazar ama;

Herkes kendini tastik ettirecek sekilde kullanir.Eger Kurani Allah ne diyor diye okursaniz,(ki Resul 23 yilda bu sekilde okumus ve yasayan Kuran olmustur.)Ancak o zaman Kuran ayetlerini size acar.Bakin burada her kes bir kac ayet kullanir ama Allah ne diyor;

35:5

Ey insanlar! Şüphesiz Allahın vaadi gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. Sakın çok aldatıcı (şeytan), Allah hakkında sizi aldatmasın.

Yani Allahin adina karar verenler ancak bu kadar desifre edilebilirlerdi...Biz kimseyi kinamiyoruz,Davetimiz aciktir ne bir sahsa ne bir kuruma nede bir taguta;Sadece cagrimiz Allahadir hani hatirlarsan;

46:31

Ey kavmimiz! Allahın davetçisine uyun, ona iman edin ki, günahlarınızı bağışlasın ve sizi elem dolu bir azaptan kurtarsın.

Sevgili peygamberimiz tarafından okunan Kur’an ı dinleyen cinler , hidayet buldukları/hidayete kavuştukları gibi , kendi kavimlerinede tebliğ etmeye , onları da imana davet etmeye başlıyorlar.dikkat edilirse bu hidayet safhalarında 3 nokta ön plana çıkıyor:

1- elçi sıfatı ve konumuyla kendisine değil,Allah’a çağıran bir Rasül var.

2-rasül/elçinin okuduğu Kur’an ı katışıksız / yalın olarak dinleyip hidayete kavuşan, hatta kendi kavimlerine tebliğe başlayan bu cinler , hidayete kavuşurken Kur’an dan başka bir şey de dinlememişler. bu da dikkat çekici bir yön olarak karşımıza çıkıyor.

3-sevgili elçinin , kendisini dinlemeye gelmiş olan bu cin grubundan habersiz olduğunu anlıyoruz. Kendisi onlardan habersiz Kur’an okurken, okunan Kur’an ı dinlemek , cinlerin hidayete kavuşması için kafi gelmiş demek ki… yani Allah elçisi bırakınız onlara hadis söylemeyi, onlarla hiç konuşmamış bile. OKUMUŞ OLDUĞU KUR’AN ,HİDAYETE KAVUŞMALARI İÇİN YETERLİ GELMİŞ…

Gerisi senin kararindir,bizler kinayanin kinamasina pek aldiris etmiyoruzki aksam bir kardesimiz bizi Ihvanforumda nelere benzetmediki...

7. Alt 12-22-2008, 18:08 #17
    alptraum Mesajlar: 38.105
    Blog Başlıkları: 28
    “Hak dini onlara açıklasın diye, her peygamberi Biz kendi kavminin lisanıyla gönderdik.”(İbrahim Sûresi,14-4)

“O kimseler ki, yanlarındaki Tevrat ve İncil’de vasıflarını yazılı buldukları ümmî peygamber olan Resulullaha uyarlar. O peygamber ise kendilerini iyiliğe sevk edip kötülükten sakındırır; temiz ve güzel nimetleri onlara helâl, habis olanları ise haram kılar; daha önce kendilerine yüklediğimiz ağır yükleri ve üzerlerindeki bağları onlardan kaldırır. İşte ona îmân eden, ona hürmet eden, düşmanlarına karşı ona yardımda bulunan ve onunla indirilmiş olan nûra uyanlar, kurtuluşa erenlerin tâ kendisidir.”(A'raf Sûresi, 7-157)

“Allah ve Resulü bir meselede hükmünü verdiği zaman, bir mü’min erkeğin yahut bir mü’min kadının artık işlerinde başka bir yolu seçme hakkı yoktur. Kim Allah’a ve Resulüne isyan ederse, apaçık bir sapıklığa düşmüştür.” (Ahzab Sûresi ,33-36)

“Hayır! Rabbine and olsun ki, onlar, aralarındaki anlaşmazlıklar için senin hükmüne müracaat edip, sonra da verdiğin hükme gönüllerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın tam bir teslimiyetle râzı olup uymadıkça iman etmiş olmazlar.” (Nisa Sûresi, 4-65)

“Peygambere itaat eden Allah’a itaat etmiş olur. Kim bundan yüz çevirirse, seni öylelerinin üzerine muhâfız olarak göndermedik; sen ancak doğru yolu gösterip tebliğ etmekle mükellefsin.”(Nisa, 4-80)

“Peygamber size ne emretmişse alın, neyi yasaklamışsa ondan da kaçının. Allah’tan korkun. Muhakkak ki Allah’ın azâbı pek şiddetlidir.”(Haşir Sûresi, 59-7)

“De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir” (Âl-i İmran Sûresi, 3-31)

Simdi Kuran insanin tüm yasantisini tüm hukukunu icerisinde barindirmaz. Bu konunun öncesinde Kuran-i Kerimin indigi döneme göz atarsak ta, bir peygamberin görevi sadece ayetleri okumak degildir. Ayetleri aciklamaktir ve uygulamaktir. Bugün hadisleri kabul etmeyen kisiler ruku,kiyam,secde gibi hareketlerin nasil oldugu konusunda ne sekilde birlesecekler. Peygamberimiz ayetleri hem uygulayan hem gösteren olmustur ayrica onun getirdigi hükümlerde olmustur. Her ne kadar sizlere göre maymun eti, esek eti, yilan, ciyan daha dogrusu domuzun disindaki tüm hayvanlari yemek bir dogrulugu teskil etsede biz Resulun uyguladigi sekle göre ve en dogrusu ile amel ediyoruz. Islami lekelemeye gerek yok kaldiki bu gibi hareketlerden islam yine lekelenmeyecektir olsa olsa o kisinin üstündeki görünen bir necistir.

Yine Dünyadaki bu kadar teferruata uygulanacak kitap sanirim ciltler dolusu olurdu ve bu ciltler ile tek dogrudqa bulusurduk gibi düsüncelerde asla ama asla olmasin. Kavramsal düsününki her asirda nasil farkli seriati yönler degisiyorsa bu da bir nevi gelisimin örnekleridir ve bu konuda yine Resulullah s.a.v. bize bir örnektir.

Bunu yok saymak artik bir nevi nefsinin pesine düsmüs birsürü yeni ictihadci ve tefsirci gözümün önüne geliyor kimse kusura bakmasin.

Bugün tek Kuran diyen kardeslerimizde görüldügü üzre, Kurandaki ayetlerden manalar cikarmaktadirlar ve yine kendi olusumlari icerisinde cemaatlesme hareketi vardir. Yani hep dedigim gibi bir celiski, celiski, celiski....

Sahih dogrulugu kesinkez olan ayetleri reddetmek zannimca küfre düsmenin yoludur lakin yukaridaki ayetlerdede görüldügü üzre Resulullahin getirdiklerine uymak ile bir uyum icerisinde olunmalidir.

Resulullah kendi hevesinden konusmazdi evet ama su da bir gercektir ki, bu durum dahi Resulullahin hadislerini yok saymaya yetmez. Tüm bir asra tüm bir islam tarihine gelmis gecmis ulul emre evliyalara alimlere koskocaman bir küfürdür. Bu küfrün altinda kendini ibrahimi olarak görüp kalkmakta yoktur lakin bu bir ibrahimi hareket degildir ve Ibrahim a.s. hicbirsekilde küfre girmemistir. Küfre girenler bunu cok iyi düsünmeliler ve bin düsünüp bir söylemeliler.

Kurani Kuran aciklar derken yukaridaki yazilarin baska insanlarin düsüncelerine ait olmasi ve o baska insanlarin düsüncelerinden kopyalanmasi sizin düsüncenize göre ne kaadr etik bir durum?

Henna bunu beğendi.
  8. Alt 12-22-2008, 18:21 #18
    Ziyaretci
    kınayan düşünsün elbette...
    ama hadisleri büsbütün mü bir kenara bırakıyorsunuz hayatınızda...üzüldüm buna.mevzu hadislerin sebebi ile mi?
    kurana uymayan ölçüyü hepberaber teperiz...
    çelişkisiz de kalmıyorsunuz yine de yalın bir okuyucu gibi okudum yazınızı,çıkardığım sonuç, hadisleri tercih etmeme sebebinizde bana yeterli bir açıklama vermediniz.konuyu uzatmayı değil yalnız anlamayı dilerim.
    son sualim:
    hadisi hayatına alan ile almayan arasındaki fark nedir?
    o kadar insanın tarihde bir çok bilginin size nasıl ulaştığı en azından fikirleriniz dahi değiştiği mühim konularda kişilerin söylemleri bile hayatınız da önemli bir yön verir iken ,kuran ile yaşayan nebinin hal ve kali güven mi vermiyor ve yahut gerek mi görmüyorsunuz...kuran ayetleri ile değil sizin düşüncenizi istirham ediyorum.zira ayetler hususunda gaflet ile muhalif bir söz etmekden sığınırım...şahsi kelimelerle yazarmısınız...
    selametle

selametle..

Konu Henna tarafından (12-22-2008 Saat 18:23 ) değiştirilmiştir.
  9. Alt 12-22-2008, 18:23 #19
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    “Hak dini onlara açıklasın diye, her peygamberi Biz kendi kavminin lisanıyla gönderdik.”(İbrahim Sûresi,14-4)

“O kimseler ki, yanlarındaki Tevrat ve İncil’de vasıflarını yazılı buldukları ümmî peygamber olan Resulullaha uyarlar. O peygamber ise kendilerini iyiliğe sevk edip kötülükten sakındırır; temiz ve güzel nimetleri onlara helâl, habis olanları ise haram kılar; daha önce kendilerine yüklediğimiz ağır yükleri ve üzerlerindeki bağları onlardan kaldırır. İşte ona îmân eden, ona hürmet eden, düşmanlarına karşı ona yardımda bulunan ve onunla indirilmiş olan nûra uyanlar, kurtuluşa erenlerin tâ kendisidir.”(A'raf Sûresi, 7-157)

“Allah ve Resulü bir meselede hükmünü verdiği zaman, bir mü’min erkeğin yahut bir mü’min kadının artık işlerinde başka bir yolu seçme hakkı yoktur. Kim Allah’a ve Resulüne isyan ederse, apaçık bir sapıklığa düşmüştür.” (Ahzab Sûresi ,33-36)

“Hayır! Rabbine and olsun ki, onlar, aralarındaki anlaşmazlıklar için senin hükmüne müracaat edip, sonra da verdiğin hükme gönüllerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın tam bir teslimiyetle râzı olup uymadıkça iman etmiş olmazlar.” (Nisa Sûresi, 4-65)

“Peygambere itaat eden Allah’a itaat etmiş olur. Kim bundan yüz çevirirse, seni öylelerinin üzerine muhâfız olarak göndermedik; sen ancak doğru yolu gösterip tebliğ etmekle mükellefsin.”(Nisa, 4-80)

“Peygamber size ne emretmişse alın, neyi yasaklamışsa ondan da kaçının. Allah’tan korkun. Muhakkak ki Allah’ın azâbı pek şiddetlidir.”(Haşir Sûresi, 59-7)

“De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir” (Âl-i İmran Sûresi, 3-31)

Simdi Kuran insanin tüm yasantisini tüm hukukunu icerisinde barindirmaz. Bu konunun öncesinde Kuran-i Kerimin indigi döneme göz atarsak ta, bir peygamberin görevi sadece ayetleri okumak degildir. Ayetleri aciklamaktir ve uygulamaktir. Bugün hadisleri kabul etmeyen kisiler ruku,kiyam,secde gibi hareketlerin nasil oldugu konusunda ne sekilde birlesecekler. Peygamberimiz ayetleri hem uygulayan hem gösteren olmustur ayrica onun getirdigi hükümlerde olmustur. Her ne kadar sizlere göre maymun eti, esek eti, yilan, ciyan daha dogrusu domuzun disindaki tüm hayvanlari yemek bir dogrulugu teskil etsede biz Resulun uyguladigi sekle göre ve en dogrusu ile amel ediyoruz. Islami lekelemeye gerek yok kaldiki bu gibi hareketlerden islam yine lekelenmeyecektir olsa olsa o kisinin üstündeki görünen bir necistir.

Yine Dünyadaki bu kadar teferruata uygulanacak kitap sanirim ciltler dolusu olurdu ve bu ciltler ile tek dogrudqa bulusurduk gibi düsüncelerde asla ama asla olmasin. Kavramsal düsününki her asirda nasil farkli seriati yönler degisiyorsa bu da bir nevi gelisimin örnekleridir ve bu konuda yine Resulullah s.a.v. bize bir örnektir.

Bunu yok saymak artik bir nevi nefsinin pesine düsmüs birsürü yeni ictihadci ve tefsirci gözümün önüne geliyor kimse kusura bakmasin.

Bugün tek Kuran diyen kardeslerimizde görüldügü üzre, Kurandaki ayetlerden manalar cikarmaktadirlar ve yine kendi olusumlari icerisinde cemaatlesme hareketi vardir. Yani hep dedigim gibi bir celiski, celiski, celiski....

Sahih dogrulugu kesinkez olan ayetleri reddetmek zannimca küfre düsmenin yoludur lakin yukaridaki ayetlerdede görüldügü üzre Resulullahin getirdiklerine uymak ile bir uyum icerisinde olunmalidir.

Resulullah kendi hevesinden konusmazdi evet ama su da bir gercektir ki, bu durum dahi Resulullahin hadislerini yok saymaya yetmez. Tüm bir asra tüm bir islam tarihine gelmis gecmis ulul emre evliyalara alimlere koskocaman bir küfürdür. Bu küfrün altinda kendini ibrahimi olarak görüp kalkmakta yoktur lakin bu bir ibrahimi hareket degildir ve Ibrahim a.s. hicbirsekilde küfre girmemistir. Küfre girenler bunu cok iyi düsünmeliler ve bin düsünüp bir söylemeliler.

Kurani Kuran aciklar derken yukaridaki yazilarin baska insanlarin düsüncelerine ait olmasi ve o baska insanlarin düsüncelerinden kopyalanmasi sizin düsüncenize göre ne kaadr etik bir durum?

Bu sanal ortamda ayniyla senin yaptigin gibi oturup yazmaktansa kopyalamak,Benmi?Asla küfür etmem buda sadece Insana olan saygimdandir bilirsin en azindan abini?Evet Allah bunun beyyinesini veriyor;

İbrahim, ne yahudi idi, ne de hıristiyandı: ancak, O hanif (muvahhid) bir müslümandı, müşriklerden de değildi. Doğrusu, insanların İbrahim'e en yakın olanı, ona uyanlar ve bu peygamber ile iman edenlerdir. Allah, mü'minlerin velisidir.

(AL-İ İMRAN SURESİ / 67-68)

Bir önceki yazimda vedigim konuya deginmemissin onlar kac hadisle iman ettiler dersin?Kac Evliya buldular dersin?Kac alimden medet umdular dersin?Bizim davamiz VAHY dir.Eger Tebyin sahamiz Sanalsa bizde sanalin kurallarina göre davraniriz,ne zamanki seninle yüz yüze gelirim birgün VIYANADA iste o zaman oturur direk yüzüne söylerim sunlar sunlar diye..Ayni seninde yukardakileri kopyala yaptiginin ayniyla yapiyoruz anlayacagin yoksa bir cok forumda ayni anda mücadele vermek zaman bakimindan oldukca zor sanirim senin durumun beni taaa Osmanli devrinde Matbaaya karsi gelen guruhla ayni yere oturttu cünki onlarda el basma diye diye Osmanliyi üc yüzyil cagin ötesine göndererek yikilmalarina sebep olmuslardi....

10. Alt 12-22-2008, 18:32 #20
    kınayan düşünsün elbette...
    ama hadisleri büsbütün mü bir kenara bırakıyorsunuz hayatınızda...üzüldüm buna.mevzu hadislerin sebebi ile mi?
    kurana uymayan ölçüyü hepberaber teperiz...
    çelişkisiz de kalmıyorsunuz yine de yalın bir okuyucu gibi okudum yazınızı,çıkardığım sonuç, hadisleri tercih etmeme sebebinizde bana yeterli bir açıklama vermediniz.konuyu uzatmayı değil yalnız anlamayı dilerim.
    son sualim:
    hadisi hayatına alan ile almayan arasındaki fark nedir?
    o kadar insanın tarihde bir çok bilginin size nasıl ulaştığı en azından fikirleriniz dahi değiştiği mühim konularda kişilerin söylemleri bile hayatınız da önemli bir yön verir iken ,kuran ile yaşayan nebinin hal ve kali güven mi vermiyor ve yahut gerek mi görmüyorsunuz...kuran ayetleri ile değil sizin düşüncenizi istirham ediyorum.zira ayetler hususunda gaflet ile muhalif bir söz etmekden sığınırım...şahsi kelimelerle yazarmısınız...
    selametle

selametle..

Ben sahsi olarak almadigimi söyledim,Ama benimle ayni durusta olan bazi kardeslerim Kurana uyanlari kabul ettiklerini söylerler,(Bense güzel söz olarak okurum ama hayatima yöneltmem)Yani bir Hadis dediginiz Kurana tam tamina uyuyorsa benim tercihim yinede o tam tamina uyan Ayettir(Orjini varken neden disini tercih edeyimki?).Cünki öyle hadisler okudumki Allah,Kitaba,Resulüne ve bilumum Aile etrafina olmadik iftiralar bulundurdugundan cigsidim ve asla Allahin Kendisine,Kitabina;Resulüne ve Ailesine yapilanlari bir kenara birakamadim ve red ettim bu benim tercihimdir.Hadisi hayatina alanla almayan?Bunu en azindan Kurana bas vurarak anlardiniz ama bana sordunuz?Bende ayetle cevap vermek isterimki kabul etmiyorsunuz,Bizimse kendimize has bir yorumumuz olmayacagindan yazamiyorum...

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.