Tek mi yoksa Cift Vatandaslikmi???   Konuyu açan: yabanGülü   İlk Mesaj: 03-28-2010 (22:05)   Son Mesaj: 03-28-2010 (23:53)    Cevap: 1    Gösterim: 3002  

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen yabanGülü
  • 1 gönderen mus'ab

03-28-2010

Tek mi yoksa Cift Vatandaslikmi???

Çifte vatandaşlık konusu adeta bir bilmece gibi. Yapılan açıklamalar kafaları karıştırıyor. Çifte vatandaşlık Avusturya kanunlarına göre yasal değil. Bazı insanlarımız yanlışlıktan dönme adına Türk vatandaşlıklarını iptal ettiriyorlar. Ancak Avusturya vatandaşlığını korumak için Türk vatandaşlığından çıkmak de asla bir çözüm değil!

Avusturya vatandaşı olduktan sonra tekrar Türk vatandaşlığı alanlar için ‘vatandaşlıktan çıkarılma’ tehlikesi bulunuyor. Çünkü Avusturya yasalarına göre çifte vatandaşlık bazı istisnalar dışında yasal bir hak olarak tanınmıyor. Bu şekilde Avusturya vatandaşlığının tehlikeye girdiğini düşünen bazı insanlarımız Türk vatandaşlığından çıkma yolunu seçiyorlar. Ancak bu yapılan durumu çok daha zora sokmaktan başka bir işe yaramıyor. MA35 Genel Müdür Yardımcısı Mag. Manfred Klampfer, gazetemize verdiği özel röportajında bu konuda şunları söylüyor: ‘Bu kişiler Türk vatandaşlığından çıksalar dahi Avusturya vatandaşlıkları iptal ediliyor. Hatta Türk vatandaşlığından çıkmaları bu kişiler için bir dezavantaj olabilir. Çünkü kişi Avusturya vatandaşlığını kaybedince elinde en azından Türk vatandaşlığı oluyor. Aksi durumda kişi tekrar Avusturya vatandaşlığı alana kadar vatansız sayılıyor.’

Klampfer, bu sebeplerden dolayı vatandaşlığı elinden alınmış bir kişinin yeniden vatandaşlığa başvurabilme ya da oturum hakkı talep edebilme imkanlarının bulunduğunu ancak bu işlemlere en baştan başlanacağını ifade ediyor

alinti:yeni hareket

mus'ab bunu beğendi.

Tek mi yoksa Cift Vatandaslikmi??? Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  03-28-2010, 23:53

--->: Tek mi yoksa Cift Vatandaslikmi???

paylaşım için teşekkürler.

yukardaki yazıyı okuyunca aklıma bir hikaye geldi sizlerle paylaşmak istedim: Hıristyan bir genç müslüman olmak ister ve annasine anlatır. Annesi etme oğlum yapma oplum bak senin hıritiyanlık gibi dinin, isa gibi bir peygamberin var falan der ama bu genç ikna olmaz ve müslüman olur. Kader bu ya, ertesi gün bu genç vefat eder. hristiyan geleneklerine ve inancına göre defnedilir.

Aradan gecen üç ay annenin acılarını ve ağıtlarını dindiremez. Ve bir gün üç beş komşu kadın toplanıP gelirler kadının yanına ve teselli eteme maksadıyla: yeter artık komşu bak eridin bittin bizlrinde oğullarımız kocalarımız vs öldüler ama senin kadar kendimizi harab etmedik deyince:

kadın başlar anlatmaya aaah komşular ah, benim ağlamamın sebebi şudur ki: benim akılsız oğlum ölmeden bir gün önce müslüman oldu yani isayı terketti yeni olduğu içinde muhammed (a s) de oğlumu tanımaz arada kaldıda ona ağlıyorum der.

Evet bu bir hikaye ama kıssadan hisse.... yoksa haşa tabiki efendimiz ümmetini tanıyacaktır ama ÜMMETİNİ.

Hülasa bizim gurbetcilerimizin helede batının ahlakını taklit etmeye çelışanlar kendi inancını örf ve adetlerini terkediyorlar. batılı gibide olamıyorlar. hem dil, hem din, hem ırk, ve hemde kültür erozyonuna uğramaktan kurtulamıyorlar. Neticede arada kalma olayını bire bir yaşıyorlar, Allah yardım etsin
    yabanGülü bunu beğendi.
    mus'ab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) mus'ab