ABD: Hakim türbanini cikar dedi bakin neler oldu...   Konuyu açan: yabanGülü   İlk Mesaj: 08-27-2009 (18:09)   Son Mesaj: 08-27-2009 (18:09)    Cevap: 0    Gösterim: 723  

  08-27-2009

  ABD: Hakim türbanini cikar dedi bakin neler oldu...

  Türban tartışması batı dünyasını sardı. ABD'nin Michigan eyaletinde bir duruşma salonunda hakimin talebi ortamı gerdi.

  ABD'nin Michigan eyaletinde, Irak asıllı Raneen Albaghdady, duruşma salonunda türbanını çıkarmasını isteyen yargıca, anayasal hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı.

  Callahan ve Wayne ilçesi aleyhine açılan davaya müdahil olan İslami bir kuruluşta basın toplantısı düzenleyen 32 yaşındaki Raneen Albaghdady, 16 Haziranda görülen duruşmada Wayne ilçesi yargıcı William Callahan'ın türbanını çıkarmasını istemesi üzerine ''aşağılandığını hissettiğini'' belirtti.

  Callahan'dan korktuğunu ve türbanını çıkarmazsa tutuklanacağı endişesi yaşadığını ifade eden Albaghdady, ''bu ülke özgürlükler ülkesi ve türban nedeniyle bize böyle davranılmaması gerekiyor. Mahkemede hakime 'hayır' diyemeyeceğiniz bir ülkeden geliyorum'' dedi.

  Raneen Albaghdady, isminin değiştirilmesi için görülen davada yargıcın talebi üzerine türbanını çıkardığını belirtti.

  Yargıç Callahan adına mahkemeden yapılan açıklamada ise ''Yargıç Callahan'ın ve mahkemenin dini usullere ve bütün dini tercihlere saygısı vardır. Yargıç, asla Müslüman bir kadının başını örtme hakkına engel olmamıştır'' ifadelerine yer verildi.

  Müslüman nüfusun yoğun olduğu yerlerden biri olan Wayne ilçesinde medeni kanun, yargıçların duruşma salonunda türban takılmasına izin vermelerini öngörüyor.

  Peçenin söz konusu olduğu başka bir durumda ise Michigan Yüksek Mahkemesi, 17 Hazirandaki kararında, tanıkların dış görünüşü ile ilgili hakimlere geniş yetki tanıyan düzenlemeyi onadı. Söz konusu yasa, Müslüman bir kadının şahitlik yaptığı bir davada türbanını ve peçesini çıkarmaması üzerine yürürlüğe konuldu.

  Yasanın, Albaghdady'nin, Yargıç Callahan'ın önüne çıkmasından bir gün sonra düzenlendiğine işaret ediliyor.

  ABD: Hakim türbanini cikar dedi bakin neler oldu... Yorumları