Gurbetci ögrencilere ücretsiz ders kitabi...   Konuyu açan: yabanGülü   İlk Mesaj: 08-21-2009 (14:32)   Son Mesaj: 08-21-2009 (14:32)    Cevap: 0    Gösterim: 885  

  08-21-2009

  Gurbetci ögrencilere ücretsiz ders kitabi...

  Yurtdışındaki Türklerin çocuklarına Türkçe ders kitapları ücretsiz Türkiye'den gönderilecek. Ağustos ayında yenilenmiş müfredatta 643 bin kitap basılıp, 331 bin 857 Türk öğrencinin bulunduğ ülkelere gönderilecek.

  Yurtdışındaki Türklerin çocuklarına Türkçe ders kitapları ücretsiz gönderilecek. Yeni Şafak Milli Eğitim Bakanlığı'nın tüm dünyayı kapsayan yeni projesini açıklıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, ücretsiz ders kitabı uygulamasını azınlık okullarından sonra dünyanın dört bir yerinde yaşayan Türk azınlıkları da kapsayacak şekilde genişletti. Türk öğrencilerin okuduğu Türkçe ve Türk Kültürü ders kitapları ücretsiz hazırlanıp dağıtılacak.
  ÖNCELİK ALMANYA'YA

  “Uzaktaki Yakınlarımız Projesi”nde ilk kitaplar 331 bin 857 Türk öğrencinin bulunduğu Almanya başta olmak üzere, Fransa, Belçika, Avusturya, İngiltere ve isviçre'ye gönderilecek. En çok Türk nüfusun yaşadığı Almanya'ya öncelik verilen uygulama tüm dünya ülkelerine yayılacak. Yurtdışındaki eğitim müşavirlerinin koordine edeceği projede, büyükelçiliklere yapılacak başvurular da değerlendirilecek. Fransa'daki 50 bin 674, İsviçre'deki 12 bin 160, Belçika'daki 4 bin 538 öğrenci de Ağustos ayında basımı yapılacak kitaplara Eylül itibarıyla hiçbir ücret ödemeden sahip olacak.

  İlk etapta toplam 399 bin 229 öğrenciye ulaşacak yaklaşık 643 bin kitabın baskı ve dağıtımının 3 milyon 578 bin 575 avroya malolması bekleniyor. Bu maliyet tamamen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanacak.Proje çerçevesinde orta dereceli okullarda okuyan öğrencilere toplam sekiz kitap dağıtılacak.
  Türk kültüründen kopmasınlar

  MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın koordinesinde yürütülen proje ile, urtdışındaki Türk çocuklarının kültürlerini koruması, Türkçe'yi doğru ve etkili kullanmaları hedefleniyor. Çeşitli ülkelerde, velilerin müraacatı ile isteğe bağlı olarak verilen Türkçe ve Türk Kültürü dersi ikili anlaşmalar çerçevesinde okutuluyor

  Gurbetci ögrencilere ücretsiz ders kitabi... Yorumları