Viyana: anaokullari artik ücretsiz!!!   Konuyu açan: yabanGülü   İlk Mesaj: 03-26-2009 (00:46)   Son Mesaj: 03-26-2009 (00:46)    Cevap: 0    Gösterim: 1287  

03-26-2009

Viyana: anaokullari artik ücretsiz!!!

2009 Sonbaharından itibaren anaokulları (kindergarten) tamamen ücretsiz hale getiriliyor. 0-6 yaş grubundaki tüm çocukları kapsayan bu düzenleme Eylül ayı ile birlikte Viyana genelindeki tüm çocuk yuvalarında uygulamaya konulacak.

Viyana Eyaleti önemli bir karara imza attı. Geçtiğimiz yıllarda okul öncesi eğitimin son yılının ücretsiz hale getirilmesi tartışma konusu olurken yeni uygulama 0-6 yaş arasındaki bütün çocukları kapsayacak. Aileler sadece çocukların aylık 53 Euro değerindeki yemek masraflarını ödeyecek. Özel anaokulu işletmeleriyle de görüşmelerin sürdürüldüğünün altını çizen Viyana Eyalet Başkanı Michael Häupl, "Her çocuk bizim eşit değerdedir. Bizim hedefimiz, özel anaokullarında da ücretsiz eğitim verilmesini sağlamaktır" ifadelerini kullandı. Viyana’da çocukların yüzde 50’si özel anaokullarında eğitim görüyor.

Viyana Belediyesi’nin çocuklara kaliteli bir eğitim verebilmek için yıllık 265 milyon euro harcama yaptığına dikkat çeken Häupl, gelecekte bu rakamı 75 milyon Euro daha arttırmayı planladıklarını açıkladı.

Viyana: anaokullari artik ücretsiz!!! Yorumları