Abd baskanlık yarısını obama kazandı...   Konuyu açan: yabanGülü   İlk Mesaj: 11-05-2008 (20:08)   Son Mesaj: 11-05-2008 (20:08)    Cevap: 0    Gösterim: 825  

11-05-2008

Abd baskanlık yarısını obama kazandı...

ABD'nin yeni başkanı Obama zafer konuşmasını yaptı. Konuşmasında özellikle umuttan ve beraberlikten bahseden Obama, McCain'e de teşekkür etti.İşte Obama'nın konuşmasından satırbaşları:

-Hala şüpheleri olan birileri varsa bu gece yanıtınızı aldınız - Bugün kiliselerin, okulların önünde oluşan kuyruklar bu ülkenin hiç görmediği kuyruklardı. İnsanlar saatlerce oy kullanmak için beklediler

- Bizler sadece eyalatler değildik. Bizler her zaman ABD idik ve ABD olmaya devam edeceğiz

- Umut yeniden bugüne taşındı - Bu seçimle başardıklarımızla artık ABD'ye değişim geldi

- Gecenin erken saatlerde son derece özel bir telefon aldım Senato McCain'den. Uzun ve sorlu bir mücadele verdi. Kendisi ABD için pek çok tavizler verdi. Sarah Palin'i de tebrik ettim. Bundan sonra onlarla çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

- Bu yolculuktaki ortaklarıma teşekkür etmek istiyorum.ABD'nin yeni başkan yardımcısı Biden'e çok teşekkür ediyorum

- Eşimin desteği olmasa bugün burada olamazdım. Kızlarımı da hayal edebileceklerinden çok seviyorum. Beyaz Saray'a bizimle gelen yeni bir köpeğimiz olacak

- Artık bizlerle değil ama büyükannemin bizi izlediğini biliyorum - Bütün aileme minnettarım. Kampanya müdürüme de teşekkür etmek istiyorum

- Ve bu zafer size ait. Sizler olmasaydınız ben aday bile olmazdım. Başladığımızda çok paramız da desteğimiz de yoktu.Arka sokaklarda desteklenmeye başlandı. Elindeki dolarları biriktirerek bize verenlerin desteğiyle başladı.

- Bizim için gönüllü olarak çalışan milyonlarca ABD'li sayesinde bu başarılabilir. Bu sizin başarınız

- Bunu sadece seçimi kazanmak için yapmadınız. Bugün kutlama yaparken bile yarının ne kadar zorlu bir süreç olacağını biliyorsunuz

- İçinde bulunduğumuz krizi biliyorsunuz. Çocukları Irak'ta olan annelerin ne kadar tedirgin olduğunu biliyoruz - Önümüzdeki yol zorlu ve uzun

- Zirveye belki 4 yılda tırmanamayacağız ama size söz veriyorum hep birlikte hayal ettiğimiz noktaya ulaşacağız - Tabi ki zorluklar olacak ve hatalarımız da olacak

- Beni her zaman desteklemeyenler de olacak. Ama sizleri her zaman izleyeceğim. ÖZellikle görüş ayrılığına düştüğümde sizleri dinleyeceğim. - Sizin yeni ruhunuzla gerçekleşti bu zafer. Bu nedenle bu yeni ruha, vatanseverliğe sarılalım

- Tek bir ulus, tek bir halk olarak hareket etmemiz lazım. Yoksa küresel krizi çözemeyiz - Beyaz Saray'da cumhuriyetçilerin kurduğu bir yönetim vardı. Demokrat Parti oalrak bu gece bir zafer kazanıyoruz.

- Bizler düşman değiliz, dostuz. Sesinizi duyuyorum. Oy vermeyenlerin de başkanı olacağım. Sizlere söz veriyorum

- Bizim için gönüllü olarak çalışan milyonlarca ABD'li sayesinde bu başarılabilir. Bu sizin başarınız

- Atlanta'da oyunu kullanan bir kadınla karşılaştım. 106 yaşındaydı. Köleliğin hala hayatta olduğu bir devirde doğmuştu. Daha önce oy kullanamamıştı. Çünkü teninin rengi farklıydı ve bir kadındı. Ama bu gece bir umuttan ve ilerlemeden bahsediyoruz. Kadınların sesleri susturulmuştu. Ama artık dünyanın dört bir yanında onlar ayağa kalktılar

- Limanlarımıza bombalar düştüğünde bu bahsettiğim kadın bu neslin ayağa kalktığını gördü. Bu kadın ABD'nin değişebileceğiniz gördü. Evet değişebiliriz

- Eğer çocuklarımız bir sonraki yüzyılı görebilirse acaba onlar hangi değişiklikleri görecekler. Bu bizim zamanımız ve şansımız. Halkımızı bir araya getirmenin zamanı. Hepimiz hep beraber daha güçlüyüz

- Bizim gücümüz silahların gücünden ya da büyüklüğümüzden kaynaklanmaz, demokrasiden ve kaybetmediğimiz umudumuzdan gücümüzü alırız - Bizim birliğimiz çok daha güçlü hale getirilebilir

Abd baskanlık yarısını obama kazandı... Yorumları