Sen Varya Sen Ansızın Yüz Yüze Geldiğin Bir Dost Gülümsemesi Gibisin

Sen var ya sen, kapkara bir günde, ansızın yüz yüze geldiğin bir dost gülümsemesi gibisin

Hani, ya karşılık verirsin sevincine, gülümsersin; ya, dolmuşsundur, ne varsa bırakırsın omzunda, derdine ortak edersin!

Ne bileyim, belki berbat bir gün geçirmişsindir, sıkmaktan sızlıyordur dişlerin, cümle ilacın geçiremediği bir ağrı peydahlanmıştır başında; dost bir yüz görür görmez; ya, unutursun yaşadıklarını, ya anlatırsın; bilirsin dinleneceğini, avutulacağını.
Sen var ya sen; apansız kavuşmaların tatlı sarhoşluğu, kopuşların isyankar çığlığısın!

İşte, yağıyorsun yine!
Vücudumda bir kırıklık, ruhumda bir sıkıntı, yüreğimde sebepsiz bir sızı varken hem de!

Böyle zamanlarda; ya toprağa uyup çıldırıyorum sevincimden, ya bulutlara özenip kurtuluyorum yüklerimden?Artık eskisi gibi zorlanmıyorum ağlarken; hele, caddelerde sular sellere karışırken hiç! Gökyüzü ağlarken, okyanusta bir damla göz yaşlarım ve umurunda da değil senden başka kimsenin!
Ay, yıldızlar, hatta bulutlar bile yok ortalıkta; silik bir şehir, gri bir gökyüzü, sinsi bir Sonbahar hüznü, ıslak bir rüzgar var!
Bu gece, ağlamaktan yana yapıyorum seçimimi, kötü bir gün geçirdim!

Belki, bir dostu incittim bugün; Onu, beni sevdiği kadar sevmediğimi düşündü. Belki, yüreğimden kara bir tren çıaktı yolculuğa, umut yüklü?Ne elimde avcumda kırıntısı, ne peşinden koşmaya takatim yoktu!.

Belki, ateşim vardır şu an, sadece sayıklıyorumdur. Üşümem de bu yüzdendir, hüzün değildir beni titreten!
Havada uçuşan sarı yapraklar da üşüyor mudur? Onlar da kötü olmakla suçluyorlar mıdır rüzgarı; yoksa iyi şeyler mi geçiyordur akıllarından, yapraklar düşünür mü?

Bu gece, iyi bir dost olamadım diye kızma sakın bana, iyi bir dost ol ve tut ellerimden; bilmediğim yerlere savurmasın kötü rüzgar!
Bilmediğim yerlerde; tanımadığım insanlar, alışmadığım hüzünler, duymadığım yalanlar ve dostum olmayan yağmurlar var!

Gidersem, sakın suçlama beni; ?direnmedi? deme ardımdan! Bil ki; ne ruhumu, ne yüreğimi teslim edemedim kolay kolay!

*alıntı*