Önemli Bir Konu

•●FühreR●• ´isimli üyeden Alıntı ↑...

1. Alt 03-16-2009, 13:04 #11
    el_feta Mesajlar: 1.168
    •●FühreR●•´isimli üyeden Alıntı
    neden güldünüz? Alptraum'a cevap verirken kullandığı üslubu ''Nusret Kardelen'' adı ile zehirliok.com da yazan birindede gördüğüm için sordum.

ufak bi tebessümdü sadece... Nusret kardelen ismini göremediğinizi düşünerekten...

üzgünüm..

2. Alt 03-16-2009, 15:08 #12
    BirKuL Mesajlar: 20
    •●FühreR●•´isimli üyeden Alıntı
    Makale sizemi ait?

Arkadaşlar makale bana ait değil. Nusret Bey'e ait. Nusret Bey'le iki üç sefer görüşmemiz oldu. Yazılarını sürekli takip eden biri olarak nasıl bir hissiyata sahip olduğunu, ömrünü islam gençliğine adadığını müşahede etmişimdir.

FühreR Kardeşim, cevapta bana aitmiş gibi bir intiba ettirmişim.. haklısınız.. kusura bakmayın..

3. Alt 03-16-2009, 18:52 #13
    beyza Mesajlar: 2.053
    BeKKe´isimli üyeden Alıntı
    Evet açık ve net bir yazı fakat neyazık ki anlamayan için bişey değişmeyecek...
    Mevla hidayet versin...nesillerimize...

anlamamak adına bir şey demedim.sadece daha adab çerçevesi içinde

yazılabilirdi.

Henna, emirahmedyasin ve BirKuL bunu beğendiler.
  4. Alt 03-16-2009, 20:06 #14
    Ziyaretci
    Henna Mesajlar: n/a
    haklısın canım...okurken bile utanıyoruz...fakat Rabbim edebimizi artırsın da nesil yaşarken utanmıyor ne yazık...Ve uslubu daha hicablı yazılarıda böyle yazılarıda okuyanlar yine hükümlere ve hududlara uaynlar oluyor sanki...Namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmaz misali...

BirKuL bunu beğendi.
  5. Alt 03-16-2009, 23:51 #15
    beyza´isimli üyeden Alıntı
    anlamamak adına bir şey demedim.sadece daha adab çerçevesi içinde

yazılabilirdi.

Beyza kardeşim, daha etik olarak yazılan makaleler var. Yalnız bunun bile etkisinin tam manasıyla olmadığını düşünüyorum. Sadece bu forumda değil aynı makaleyi farklı yerlerede açtığım oldu. İnsanlar kendisinde ne buluyorsa onu dillendirdiler; refleks gösterende oldu, takdir edende. Hatta bir forum sayfası ahlaki bulmadığı için makeleyi sildi. Makeleyi ben motamot alıntılamadım. Eklemeler ve harmanlamalar yaptım.

Gençliğin bugün içine düştüğü problemleri eğer gözlemlerseniz inanın bu makale bile az gelir. Sadece üniversiteden başlasak içinden çıkamayız. Daha üniversitenin kapısından girerken başlıyor çirkinlikler. Malasef kimin eli kimin çebinde belli değil. OT'lar topluluğu. Bu günün gençliği pek azı hariç yemek, içmek ve eğlence üçlüsünde hayatını tüketiyor. Hayata niçin geldiğini, Varlık sebebinin ne olduğunu, İmtihanın sırrını, Berzah alemi ve ahiret hayatı için neler yapılması gerektiği vb... hiç düşünmeyen, tamamen metaryalist bir düşünceyle hayata sarılan bir gençlik yetişiyor. Evet evet bunlar gerçekler, roman veya hikayede geçmiyor bunlar..

Düşünün ki gençler oluk oluk cehenneme akıyor. Biz fakirlerin görevi çay'ın başına durmuşuz elimizi atıp kurtarabildiğimizi kurtarmaya çalışıyoruz. Ama dikkat etmemiz gerekir ki bizde çay'a düşmeyelim..

Efendimiz (a.s); şirk koşmama, hırsızlık yapmama, zina etmeme, evlatları diri diri gömmeme, iftira atmama, maruf üzere isyan etmeme üzere biat alırdı. Yani bu kadar önemli bir mevzu.. Büyük günahlardan.. Varsın beyza kardeşim birazda açık açık yazılsın ki bazı şeyler bir uyanışa sebep olsun insaAllah..

Sizi çok iyi anlıyorum bunu belirtmek isterim. Bizlerde yetiştiğimiz ortamda ve arkadaş çevremizde böyle şeyleri konuşmaya bile çekiniriz, kendimizi sürekli ayarız. Bu sizin haya sahibi güzel bir mü'min oluşunuzdan kaynaklanıyor.. MasaAllah..

Henna bunu beğendi.
  6. Alt 03-17-2009, 21:59 #16
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Benim bu cümlelerimden bu ise KILIF buldugumu zannettiyseniz, yanilmissiniz. Aksine ben kiyaslamaya göre bu durumun herkes üzerinde vuku bulmayacagini söylüyorum. Yazan kisiyi tanimiyorum ama haddim olmayarak bir kac elestiri daha yapayim.

Alıntı:
    Ruhsallığı, duyguları, latifeleri, gönlü; haram sesler, haram dokunuşlar, haram bakmalar, haram hayallerle çöplüğe dönüştürülmüş bir insan ne kadar bakiredir? Afedersiniz ama, kendisini yürüyen, konuşan bir çöp bidonuna dönüştüren bir insan ne kadar bakiredir? Bakirelik hem erkek, hem kadın için geçerlilir.

Örnegin bu cümlelerde bakireligin kademeleri mi var ya da bugün metal müzik dinleyip tepinen bir kisiye iffetsiz gözüyle mi bakacagim. Sayin yazarin bakirelik ten kastinin ne oldugunu tam anlamis degilim. Yani sekilsek farkliliklarda bakireligi kavramlarin disinda yine farkli bir yönde degerlendiriyor.

Biz KIZLIK zar i gibi sebeplerden bir cok cinayete mahal vermis insanlariz. Bu isinde bilimsel yolu bulundugu icin bugün Avrupada kadin doktoruna evlenmeden önce en fazla bu isi yaptiranin türkler oldugunun istatistigi ne kadar vahim degil mi?

Bu sekilde olursa cok zor. Aslinda devir zor ama ben bakire olmayana iffetli ya da iffetsiz bakin demiyorum. Bir kisinin yüzüne baktiginizda illede iffet ya da iffetsizlik aramayin diyorum.

7. Alt 03-18-2009, 10:10 #17
    her şeyin bir adabı vardır sen ne kadar açık anlatırsan anlat anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır.illaki açık olacağım diye adab çerçevesi içine çıkmak gerkmiiyor.

bu konuya daha öncedenburda değinmiştim.

tabi net oratımında herşeyi yazıp çizmek kolaydır.ama biz bu konuları canlı canlı işledik ve çokta olumlu tepkler aldık Elhamdilillah.kardeşlerimizin bir nevi yanlışlarını görmesine vesile olduk.yoksa 'sen bunu yanlış yapıyorsun diyerek' sizin anlattığınız tarzda anlatsaydık inanın etrafımızda kimseyi bulamazdık.

siz bir bayan mısınız bilmiyorum ama ben bir bayan olarak bu kadar deşifre olmasına karşıyıım. ve bu konunun yetkili tarafından silinmesi taraftarıyım.

sizin dediğiniz gibi bu bir refleks değil yada insanlar kendinisinde ne buluyorsa onu dillendirirler de değildir.bu ağır ithamınızdan dolayı sizi ayrıca kınıyorum.

zaten bu konuyu bu uslupla anlatmaya kalkışsanız sizi kimse dinlemez aksine ters tepki alırsınız.

biz de biliyoruz bu konunun toplumumuzun kanayan yara oldğunu ama uslup yanlış.
    artık zamanımızda hoşgörüyle anlatmak var yoksa ağır ithamlarla anlatırsanız etrefınızda kimseyi bulamazsınız.

8. Alt 03-23-2009, 11:50 #18
    alptraum´isimli üyeden Alıntı
    Benim bu cümlelerimden bu ise KILIF buldugumu zannettiyseniz, yanilmissiniz. Aksine ben kiyaslamaya göre bu durumun herkes üzerinde vuku bulmayacagini söylüyorum. Yazan kisiyi tanimiyorum ama haddim olmayarak bir kac elestiri daha yapayim.

Örnegin bu cümlelerde bakireligin kademeleri mi var ya da bugün metal müzik dinleyip tepinen bir kisiye iffetsiz gözüyle mi bakacagim. Sayin yazarin bakirelik ten kastinin ne oldugunu tam anlamis degilim. Yani sekilsek farkliliklarda bakireligi kavramlarin disinda yine farkli bir yönde degerlendiriyor.

Biz KIZLIK zar i gibi sebeplerden bir cok cinayete mahal vermis insanlariz. Bu isinde bilimsel yolu bulundugu icin bugün Avrupada kadin doktoruna evlenmeden önce en fazla bu isi yaptiranin türkler oldugunun istatistigi ne kadar vahim degil mi?

Bu sekilde olursa cok zor. Aslinda devir zor ama ben bakire olmayana iffetli ya da iffetsiz bakin demiyorum. Bir kisinin yüzüne baktiginizda illede iffet ya da iffetsizlik aramayin diyorum.

alptraum kardeşim, bizde haddimiz olmayarak yazar adına cevap verelim. Kardeşim, bakirliği sadece en çok bilenen kavram anlamıyla düşünmeyin. Bakir'den kasıt; bozulmamayı, dejenere olmamayı, yozlaşmamayı vb. anlayabiliriz. Sizin alıntıladığınız cümlelerden anlayacağınız ahlaki yönde bakir kalmak olarak düşünebilirsiniz. Çünkü ayette zina'yı yapmayın değil, zinaya yaklaşmayın buyuruluyor. "Ruhsallığı, duyguları, latifeleri, gönlü; haram sesler, haram dokunuşlar, haram bakmalar..vb." gibi herşey ahlaki yönden bakirlikten mutlaka birşeyler götürür. Eğer dikkat edilmezse, bir zaman gelir ki bu çirkinliğin içinde insan kendini buluverir. Makalede buna müthiş bir örnek verilmiştir. "dişin minesi bir delinmeye görsün, çürüme hızlanır. O yüzden insan sefahate bir anda düşmez. Çürüme yavaş yavaş olur. Zamanın her bir anı, bu çürümüde rol alır. İnsan bir gün aynaya baktığında, karşısında hiç tanımadığı bir yabancı görür. İşte bu, o insanın ruhsallığının sukut ettiği andır." Bu bakımdan düşünürsek ahlaki yönden bakir kalmakta önemlidir.

Gerçekten vahim bir durum. İlk sizin yazınızdan öğreniyorum..

Bizlerinde amaçı bu zor olan, uyarı bilinçini oluşturmak değil midir? Amenna.. zaten yazar da bâkir olmayana iffetsiz bir gözle bakın demiyorki. Çok yanlış anlamışsınız. Olur mu öyle şey.. Aradaki ince çizgiyi lütfen görmeye çalışın. Yazarın makalesinde vurgulamak istediği bu çirkin olan fiilin yapılmaması için tüm gerçekliğiyle haykırırçasına uyarısıdır. Yapanın Sen "iffetsizsin" diyerek onu yerme değil, balikis son pragrafları okursanız tövbe ile affedilebileçeğini vurgulamıştır.

Amaç
    Bu hataya düşmemiş olanları uyarmak.
    Hatayı yapmış olanlarıda tövbeye sevk etmektir.

9. Alt 03-23-2009, 12:24 #19
    beyza´isimli üyeden Alıntı
    her şeyin bir adabı vardır sen ne kadar açık anlatırsan anlat anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır.illaki açık olacağım diye adab çerçevesi içine çıkmak gerkmiiyor.

bu konuya daha öncedenburda değinmiştim.

tabi net oratımında herşeyi yazıp çizmek kolaydır.ama biz bu konuları canlı canlı işledik ve çokta olumlu tepkler aldık Elhamdilillah.kardeşlerimizin bir nevi yanlışlarını görmesine vesile olduk.yoksa 'sen bunu yanlış yapıyorsun diyerek' sizin anlattığınız tarzda anlatsaydık inanın etrafımızda kimseyi bulamazdık.

siz bir bayan mısınız bilmiyorum ama ben bir bayan olarak bu kadar deşifre olmasına karşıyıım. ve bu konunun yetkili tarafından silinmesi taraftarıyım.

sizin dediğiniz gibi bu bir refleks değil yada insanlar kendinisinde ne buluyorsa onu dillendirirler de değildir.bu ağır ithamınızdan dolayı sizi ayrıca kınıyorum.

zaten bu konuyu bu uslupla anlatmaya kalkışsanız sizi kimse dinlemez aksine ters tepki alırsınız.

biz de biliyoruz bu konunun toplumumuzun kanayan yara oldğunu ama uslup yanlış.
    artık zamanımızda hoşgörüyle anlatmak var yoksa ağır ithamlarla anlatırsanız etrefınızda kimseyi bulamazsınız.

Önce bir defa bu ne hiddet kıymetli kardeşim. Ne kadar fevri yazmışsınız. İlk defa forumlarda böyle bir tepki aldım. Biraz sakin olun. Size hemen tavsiyem gidin bir abdest alın gelin..

Bak güzel kardeşim, kınanacak kadar haddi aşmışsınız.. Size cevap yazmayıp direk makaleyi silinmesi için admin kardeşime mesaj atacaktım ama burda sadece siz yoksunuz. 03-14-2009 tarihinde eklenmesine rağmen sadece siz bu kadar tepki vermişsiniz, üstelik bir de bayansınız.. Biraz mantıklı düşünseniz makalenin %80'nin bayanları uyarmak adına kaleme alındığını idrak edebilirsiniz.

Canlı canlı işlemişsiniz; Bir kardeşimizi dahi bataklığa düşmesine engel olduğunuz için Sağolun, Varolun, Rabbim razı olsun. Ne kadar güzel.. Keşke bu canlı canlı işlediğiniz konuların sadece azıcıkta olsa kırıntılarını makale şekline getirip bizlerin istifadesine sunmanızı isterdim. Hemde çok.. Halâ da istiyorum.. Ve hatta çok da merak ediyorum. Bu gibi konuları yumuşak yumaşak nasıl anlatacağınızı.. LÜTFEN YAZIP EKLERSENİZ DUACINIZ OLURUM.. VE YAZMANIZI BEKLEYECEĞİM..

Eee... Kınanma hususuna gelince MasaAllah diyorum size.. O kadar kınanacak şey varken sadece amaçı bu çirkin pisliğe bulaşılmaması için uyarmak olan biz fakirlere bir çamurda siz atın bakalım. Tarihde de hep böyle olmuştur zaten..

Size bir abi nasihati ediyim mi? Öyle buyük sözcükleri ağzınızdan uzak edin. Heleki yapılan bir işte halis bir niyet varsa.... Bunun maddi giderini görmesenizde manevi olarak sizden çok şey kaybettirir. "Kınamak" fiilini güzelce araştırın.. Beni hiç olmazsa özel mesajla bu düşüncelerinizden bilgilendirebilirdiniz.

10. Alt 04-06-2009, 19:56 #20
    işlediğim konunun linkini vermiştim.

ithamınızdan dolayı kınadım, konunuzdan dolayı değil.

konuyu hemen farklı taraflara çekmişsiniz maşallah bu da bir beceridir.

neyse sizin gibilerle uğraşamam!

istediğinizi istediğiniz gibi anlayın.

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.