Ağustos böceği ile karınca masalını dinlemek için sagdaki Player butonuna tıklayınız;

Ağustos böceği ile karınca
Ağustos böceği ile karınca masali oku ve dinle

Bir varmış, Bir yokmuş evvel zaman içinde bir ormanda, ağustos böceği ve karınca aynı bölgede yaşarmış.. Karınca sıcak yaz aylarında yuvasına sürekli kışlık yiyecek taşır ağustos böceği ise tembellik edip sabah akşam öter dururmuş.. Karınca yine bir gün yiyecek toplamak için yuvasından çıkmış ve yürümeye başlamış, yolun kenarında ağustos böceğini görmüş ve seslenmiş. Karınca; Ağustos böceği nasılsın demiş. Ağustos Böceği; İyiyim senin gibi güneşin ortasında çalışmıyorum demiş. Karınca buna çok öfkelenmiş. Öfke ile konuşarak; Ağustos böceği sen hiç bu sene yiyecek toplamamışsın galiba. Ağustos böceği gülerek: amaaaan karınca boşver yiyeceği. hele bir kış olsun.. Yaz günü rahatına baksana daha kışa çok var.. ama karınca onun bu tavrına gıcık olmuş. Onu önemsememiş ve evine gitmiş.
Ağustos böceği ile karınca masali oku ve dinle
Kış iyice yaklaşmış. Kış hazırlığını yapmayan Ağustos böceği de yiyeceksiz kaldığı için karıncadan biraz yiyecek ala bilirim diyerek karıncanın evine gitmiş. Karıncaya dönerek; Karınca kardeş bana biraz yiyecek verebilir misin demiş. Ama karınca ona yiyecek vermemiş ve kapıyı çat diye kapatmış. Ağustos böceği yiyeceksiz kalarak keşke bende gününde yiyeceklerimi toplasaydım diyerek bir daha böyle yapmayacağına kendine söz vermiş.

Bugün ki işini yarına erteleyenler hayat boyu kaybederler..