Sonbahar Renklerİ...

Sonbahar gelince ilginç bir olaya şahit oluruz. Ağaçların yeşil yaprakları birkaç gün içinde renklerini değiştirir, kısa bir süre sonra da bütün yapraklar dökülür ve ağaç dalları çıplak kalır. İlkbaharda yeniden ...


Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen mCEmRaH

 1. Alt 09-28-2009, 09:51 #1
  mCEmRaH Mesajlar: 50
  Sonbahar gelince ilginç bir olaya şahit oluruz. Ağaçların yeşil yaprakları birkaç gün içinde renklerini değiştirir, kısa bir süre sonra da bütün yapraklar dökülür ve ağaç dalları çıplak kalır. İlkbaharda yeniden dirilene kadar ağaç artık ölmüş sayılır. Çünkü bütün yaşamsal fonksiyonlarını minimuma indirmiştir. İnsana ölümü hatırlatan ve ayette belirtildiği gibi öldükten sonra dirilişin bir delili olan yaprak dökümü, birçok mucizevi olayın gerçekleştiği bir dönüşümdür. Allah Kuran'da bu durumu şöyle bildirir:
  O ölüden diriyi çıkarır ve diriden ölüyü çıkarır, ölümünden sonra da yeri diriltir. İşte siz de böyle çıkarılacaksınız. (Rum Suresi, 19)
  Yaprak tamamen ölüp ağaçtan düşmeden önce çeşitli aşamalardan geçer. Çok sayıda kimyasal bileşik biraraya gelip farklı sistemleri devreye sokarak yaprağı gövdeden ayırır. Bunu yaparken de hiçbir maddeyi israf etmeden, dökülme işlemini hem bitki hem de çevre için çok faydalı bir süreç haline getirir. Böylece sonbahar yaprakları bize ölümü ve yeniden dirilişi hatırlatmakla kalmaz, Allah'ın sonsuz ilim ve kudretini bir kez daha gözler önüne serer.

  {{şura}} bunu beğendi.
 2. Alt 09-28-2009, 09:56 #2
  {{şura}} Mesajlar: 697
  öncelikle herhalde yenisiniz..
  hoşgeldiniz...

  inş üyeliğiniz daim ve hayırlı olur...

  paylaşmış olduğunuz farklı ve güzel konular için tşkler....

  allah ayetlerinde akledenler için deliller vardır diyor....

  ölmeden gaflet perdelerini parçalayıp görmeyi nasip etsin rabbim cümlemize....

  eyvallah kardeşim....

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Human Verification