TEMBEL HAYVANlar

Sonunda ırkımı cinsimi ne olduğumu bulduğum için mutluyum Tüm memeliler arasında en yavaş hareket eden hayvanlar olarak bilinirler. Bir anne tembel hayvanın yavrusuna doğru acele ederek ilerlerken bile 1 saatte ...


 1. Alt 09-26-2009, 05:03 #1
  pınaran Mesajlar: 314
  Sonunda ırkımı cinsimi ne olduğumu bulduğum için mutluyum

  Tüm memeliler arasında en yavaş hareket eden hayvanlar olarak bilinirler. Bir anne tembel hayvanın yavrusuna doğru acele ederek ilerlerken bile 1 saatte sadece 4 metre kadar hareket ettiği hesaplanmıştır.

  Tembel hayvanlar, günde 15 ila 18 saat uyuyarak en çok uyuyan hayvanların başında gelirler. Kalan zamanda ise yemek yerler ve tutundukları ağaç dalını değiştirirler. Pek fazla yemek yemeyip su içmedikleri de bilimektedir, bu nedenle doğaya en az zararı olan hayvanlar olarak tanınırlar.

  Tembel hayvanlar, keskin pençeleri sayesinde dalların üzerinde tersine doğru asılı bir şekilde yaşarlar. Yere ise yalnızca ağaç değiştirmek veya boşaltım yapabilmek için inerler.

  Sürekli ters asılı oldukları için iç organlarının yerleri bile diğer memelilerden farklıdır. Hatta tüyleri de ters yöne uzar.

  Tembel hayvanlar sadece gerekli olduğu zaman, onda da çok yavaşça hareket ederler; onlarla aynı ağırlıkta bulunan diğer hayvanların yarısı kadar kas dokuları vardır. Avcılarından gelen ani bir tehlikeyle çok nadir olsa da daha hızlı hareket edebilirler (dakika da 4,5 metre) fakat bunu yaptıklarında enerjilerinin büyük bir kısmını harcarlar.

  Yere idrarlarını ve dışkılarını yapmaya haftada bir kez gibi inerler. Sindirim sistemleri çok yavaş olduğu için boşaltımı ayda bir de yapabilirler, çünkü tembel hayvanın midesindeki bir besini sindirebilmesi bir ayı dahi bulabilmektedir.

  (avatarcilar.blogcu.com/HAYVANLAR' dan kırpılmıştır, resimler ise ordan burdan)

  Konu pınaran tarafından (09-26-2009 Saat 05:08 ) değiştirilmiştir.
 2. Alt 07-01-2011, 12:34 #2
  pınaran Mesajlar: 314
  Üye Ol

  Keşke böyle bir büyükbabam olsaydı dedirten David Attenborough'dan BBC belgeseli - Tembel Hayvan

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Human Verification


Konu hakkinda benzer etiketler
tembel hayvan , yavru tembel hayvan , yavas hayvan , tembel hayvani , , sit yavas hayvan , yavas hareket eden hayvanlarin resimleri , avatara benzeyen hayvan ,