Dilek Işıksel (Dilek Işıksel Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Dilek Işıksel (Dilek Işıksel Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: SURALTI   İlk Mesaj: 10-25-2010 (17:35)   Son Mesaj: 10-25-2010 (17:35)    Cevap: 0    Gösterim: 976  

10-25-2010

Dilek Işıksel (Dilek Işıksel Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Sanat

1948 yılında Ankara’ da doğan Dilek (Yetkin) Işıksel, Üsküdar Amerikan Kız Lisesini bitirdikten sonra, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim bölümü Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinden 1972 yılında mezun olmuş, 1996 yılına kadar çeşitli eğitim kurumlarında resim ve sanat tarihi dersleri vermiştir. 1997 yılından beri İstanbul-Beyoğlu/ Kuledibi’ndeki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

1972’ de mezuniyetinden' itibaren muhtelif yıllarda ve şehirlerde 27 kişisel sergi açmış, yurt içi ve dışında 70 den fazla karma sergiye eser vermiştir. Yurt dışı çalışmalarına 2004 yılında Paris de MAC 2000 Sanat Fuarı ve 2006 da yine Fransa da Sanary sur Mer Biennali gibi uluslar arası etkinliklere katılarak devam eden sanatçı son kişisel sergisini kasım 2007 İstanbul Arnavutköy Selvin Sanat Galerisinde açmıştır.

Yurt dışı ve yurt içinde resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.
    Işıksel’in resimlerinin teması zengin kültürel geçmişiyle muhteşem İstanbul’ dur.
    Sanat hayatının 30. yılında gerçekleştirdiği “ Tarih Yarımada “ adlı sergisinden bu yana İstanbul’un 2000 yıllık kültür mozayiğini şekillendiren' camiler, Ayasofya ve melekleri, atölyesinin de yer aldığı Galata çevresi, iç mekanlar ve zaman kavramı kompozisyonlarının özünü oluşturmaktadır.
    Sayın Talat Halman’ın 2004 yılındaki' sergiyi 17. Ocak’ da ziyaretinde anı defterine yazdığı satırlar, ışıksel’ in eserlerini çok güzel açıklamaktadır:

Sayın Işıksel’in eserleri soyadından da ilham alarak birer “ ışık seli “ olmuş. Hemde birer renk ve hareket ayini. İstanbul’un ruhunu ne güzel yansıtıyorsunuz. Bedri Rahmi’nin ruhu' da şad olmuştur. Benim gözüm gönlüm yüzeldi. Işıksel sanatı, Türkiye’ye, İstanbul’a dünya estetiğine ulu bir armağan. Vargücümle kutluyorum”

Latest 5 Biyografi

Dilek Işıksel (Dilek Işıksel Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları