Prof. Dr. Ahmet Atan (Prof. Dr. Ahmet Atan Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Prof. Dr. Ahmet Atan (Prof. Dr. Ahmet Atan Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: Yes Man   İlk Mesaj: 10-03-2010 (23:15)   Son Mesaj: 10-03-2010 (23:15)    Cevap: 0    Gösterim: 1110  

10-03-2010

Prof. Dr. Ahmet Atan (Prof. Dr. Ahmet Atan Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Egitim

1959 Hatay Kırıkhan Türk ressam ve öğretim üyesi. İlk, orta ve lise öğrenimini Hatay Kırıkhan'da tamamladıktan sonra, 1977'de yetenek sınavını kazanarak girdiği Bursa Eğitim Enstitüsü (Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi) Resim-İş Bölümü'nden 1980 yılında mezun oldu. Dört yıl liselerde resim öğretmenliği yaptıktan sonra, "Öğretim Görevlisi" olarak başladığı Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde "Resim Bölümü"nü kurarak bölüm başkanlığını üstlendi.
    1987 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi'nde lisans tamamladı.
    1991'de Yrd. Doç, 1999'da Doçent oldu. Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Bölümü'ne atandıktan sonra 2006 yılında Profesör oldu.

58.Devlet Resim ve Heykel Yarışması'nda bir eseri "Büyük Ödül"le değer görüldü. Milli Eğitim Bakanlığı Resim Yarışması'nda Juri Özel Ödülü de alan sanatçı, halen aynı fakültenin Grafik Sanatlar Anabilim Dalı Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.
    Kişisel sergiler
    1986 Arkeoloji Müzesi, Antakya- Hatay
    1987 Ziya Gökalp Sempozyumu Nedeniyle Güneydoğu Anadolu’dan Motifler- Resim Sergisi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Diyarbakır
    1988 Ahşap Dağlama Resim Sergisi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi - Diyarbakır
    1988 Akbank Sanat Galerisi - Elazığ
    1990 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi - Diyarbakır
    1991 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi - Diyarbakır
    1992 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi - Diyarbakır
    1995 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi - Diyarbakır
    1996 Bedesten Sanat Galerisi - Diyarbakır
    1997 Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi - Diyarbakır
    1997 Sevgi Sanat Galerisi - Ankara
    1998 Dedeman Oteli - Diyarbakır
    2001 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi - Diyarbakır
    2006 Çağdaş Sanatlar Merkezi-Ankara
    2008 Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Sanat Merkezi-Konya
    2008 Ahi Evran İlköğretim okulu-Ankara

Yurtdışı sergileri
    1997 - Paris, Fransa
    1997 - Brüksel, Belçika
    1993 - Tiflis, Gürcistan
    1993 - Bakü, Azerbaycan

Karma Sergiler
    2004 Gazi Üniversitesi, 2. Sanat Eğitimi Sempozyumu, “Resim Heykel Sergisi”, Ankara
    2004 Kalecik Uluslararası Festivali, GESAM Karma Resim Sergisi. Ankara
    2002 Ömer Lütfü Çetin, Cemal Güvenç, Ahmet Atan, Nazan Sönmez, Mehmet Kapçak Karma Resim Sergisi, Antik Sanat Galerisi, Diyarbakir
    2001 Ahmet Atan ve Ögrencileri Karma Resim Sergisi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Diyarbakır
    2000 Gesam Karma Resim Sergisi, Şekerbank Sanat Galerisi, Ankara]
    1998 Sanat Eğitimi Sempozyumu Karma Resim Sergisi, Onsekiz Mart Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Çanakkale
    1998 Gesam Karma Resim Sergisi, Akbank Sanat Galerisi, Trabzon
    1998 Gesam Karma Resim Sergisi, Gayret Muhribi Savaş emisi Sanat Galerisi, Kocaeli
    1998 Nevruz Şenlikleri Karma Resim Sergisi, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Diyarbakır

Ödüller
    2004 AKADER Türk Kültür ve Sanatına Katkı Ödülü”
    1997 T. C. Kültür Bakanlığı, 58. Devlet Resim Heykel Yarışması, Büyük Ödül
    1987 T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Resim Yarışması, Jüri Özel Ödülü

Latest 5 Biyografi

Prof. Dr. Ahmet Atan (Prof. Dr. Ahmet Atan Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları