MUHAKEME.NET FORUMU

MUHAKEME.NET FORUMU (https://www.muhakeme.net/forum/)
-   Biyografi ( Kim - Kimdir ) (https://www.muhakeme.net/forum/biyografi-kim-kimdir/)
-   -   Yrd. Doç. Dr. Zekiye Çağımlar (Yrd. Doç. Dr. Zekiye Çağımlar Kimdir? - Hakkında - Hayatı) (https://www.muhakeme.net/forum/biyografi-kim-kimdir/118416-yrd-doc-dr-zekiye-cagimlar-yrd-doc-dr-zekiye-cagimlar-kimdir-hakkinda-hayati.html)

KaJmErAnNn 01-12-2017 04:02

Yrd. Doç. Dr. Zekiye Çağımlar (Yrd. Doç. Dr. Zekiye Çağımlar Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Adana doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Adana’da tamamladıktan sonra, Ankara Üniversite Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde iki yıl okuduktan sonra Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne girdi. Aynı yıl Adana Büyük Şehir Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne de başladı. Eş zamanlı olarak iki okuldan da 1990 yılında mezun oldu. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığına Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak atandı. 1991 yılında Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Halk Edebiyatı alanında yüksek lisans eğitimine başladı. 1994 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlayarak aynı yıl, aynı enstitü ve aynı branşta doktora eğitimine başlayıp 1999 yılında doktorayı tamamladı.

1990 yılında Adana’da başladığı öğretmenliği aynı şehirde 5 yıl devam ettirdikten ve Çukurova Üniversitesinde Türk Dili okutmanı olarak da 3 yıl görev yaptıktan sonra, aynı üniversitenin Eğitim Fakültesi Bölümü’ne öğretim görevlisi olarak atandı. 1999 yılında doktora eğitiminin tamamlanmasıyla yardımcı doçent olarak atandı. Halen aynı üniversitenin, aynı bölümünde öğretim üyesi olarak ve Çukurova Devlet Konservatuvarında müdür yardımcılığı ve Müzik ve Sahne Sanatları İlköğretim Okulunda Müdürlüğünde görev yaptı.

Adana yöresi yatır-ziyaret ve bunlara bağlı inançlar, Adana yöresi Avşar ağıtları ve aşıklık geleneği, Adana yöresi Nusayrileri ve Adana yöresine göç nedeni ile yerleşmiş Kazak, Çerkez ve Bulgaristan’dan gelen Türklerin geleneksel kültür yapıları ve edebiyatları ile yörenin geleneksel yapısı, halk kültürü, inancı ve yörenin halk edebiyatı çalışma konularıdır.

YAYIN:
1. Yapı Kredi Yayınlarından “Adana” kitabında “ Adana ve Çevresinde İnsana Bağlanan Umudun Yatırlar ve Ziyaretler Boyutu” bölümü
2. Folklor/Edebiyat 2002/4 32. Sayıda "Adana Yöresindeki Nusayrilerde Yatır-Ziyaret İnancı"
3. Folklor/Edebiyat 2003/3 35.Sayıda "Sivas Yöresi Köy Seyirlik Oyunlarında Halk Bilimsel Öğeler ve Cinsellik"
4. Tuz Kitabı; Kitabevi,İstanbul-2004
5. Türk Dünyası İnanç Önderleri; Tüksev Yayınları,Ankara-2002
6. Motif Dergisi "Nazar" Ocak/2005
7. Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi "Yazılı ve Sözlü Anlatım Becerilerini (Kompozisyon) İlköğretim 5. Sınıflarda Öğretmen ve Öğrenci görüşleri Açısından Değerlendirilmesi" C.2 S.23/2002
8. Türk Dünyası İnanç Merkezleri; Tüksev Yayınları, Ankara-2004
9. Türk Halk Kültüründe Çocuk; Osmangazi Üni.Halk Bilim Araştırma ve Uygulama Merkezi Yayınları, Eskişehir-2005
10. Motif Dergisi, Bin Yeminle Korunan Kimlik:Nusayrilik,Sayı;44,2006
11. Motif Dergisi, Geçmişten Günümüze Adana Düğünlerinde Hediye Kavramı:Çeyiz, Bohça. Okuntu..(I), Sayı;46,2006
12. Motif Dergisi, Geçmişten Günümüze Adana Düğünlerinde Hediye Kavramı:Çeyiz, Bohça. Okuntu..(II), Sayı;47,2006
13. Hediye Kitabı, Kitabevi,İstanbul-2007
14. Lânet Kitabı,Kitabevi, İstanbul-2009
15. Hikayeleri İle Adana Avşar Ağıtları, Altın Koza kültür Yayınları, Adana-2010 (Kitap)

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 07:53 .

2000- 2024
Tüm bağışıklıklar ve idelerden bağımsız olan sözcükleri sarfetmeye mahkumdur özgürlük