Naci Akay (Naci Akay Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Naci Akay (Naci Akay Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: biyografist   İlk Mesaj: 10-14-2012 (06:56)   Son Mesaj: 10-14-2012 (06:56)    Cevap: 0    Gösterim: 1453  

10-14-2012

Naci Akay (Naci Akay Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Egitim

1943 Tekirdağ/Saray doğumlu. İlköğrenimini doğduğu yerde, Ortaokul ve Lise öğrenimini ise, Kırklareli/Lüleburgaz Kepirtepe' İlköğretmen Okulu’nda tamamladı. Daha sonra Eğitim Fakültesi’ni bitiren AKAY, 1963-1975 yılları arasında, Genel Liseler, Teknik Lise ve İmam Hatip Liseleri’nde Matematik/Fizik öğretmenliği yaptı.

1975 yılında İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı olarak atanan AKAY, bu görevine ilaveten 1981-1983 yılları arasında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Genel Sekreteri, 1981 yılından itibaren de 10 yıl süreyle Milli Eğitim Bakanlığı Vakfı’nın İstanbul Şubesi' Müdürlüğü’nü yaptı. Bir süre Lise Müdürlüğü de yapan AKAY, 1993 yılının sonunda İstanbul Milli Eğitim Müdürü oldu.

1994 ve 1995 yıllarında bu görevi yürüten Naci AKAY, aldığı cesur kararları ve uygulamalarıyla dikkati çekti. İstanbul’un karmaşık eğitim sorunlarının çözümünde gösterdiği üstün başarıdan dolayı, 1994 yılının sonunda ‘’Türkiye’ de Yılın Bürokratı’’ seçildi.
    '
    Kendisini hedef alan bir gazetenin yoğun baskısı üzerine, Mal Bildirimi Yasası’na muhalefet ettiği iddiasıyla yargılanan AKAY hakkında, haksız yere kamu hizmetlerinden yasaklama kararı verilmişse de, daha sonra bu hakları yine mahkeme tarafından iade edildi. AKAY’ da, açtığı karşı davalarla, hakkında asılsız haber üreten' gazeteyi, tazminat ödemeye mahkûm ettirdi.
    Kimi ulusal gazetelerle, Trakya Gözlem Gazetesi’nde sürekli mesleki ve güncel yazılar yazan AKAY’ın yayınlanmış Matematik Ders Kitabı, Matematik Yardımcı Kitabı ve Eğitim Rehberleri adlı eserleri bulunuyor.
    '
    1996 yılında emekli olan Naci AKAY, evli ve iki çocuk babası,'

Latest 5 Biyografi

Naci Akay (Naci Akay Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları