1. Alt 07-19-2009, 15:19 #1
    husiyin Mesajlar: 234
    Arapçadaki 28 harfin tamamı sessiz harftir. Bu harfler harekelerle حَرَ كَةٌ seslendirilirler. Arapçada 3 hareke vardır. Sesli harf görevi gören bu harekeler “A,E,U,İ” seslerini verir.

1. Fetha - فَتْحَةٌ

Fetha A ve E sesi verir. Harfin üzerine eğik bir çizgi şeklinde konulur.

مِثاَلٌ:

مَ = me, ح= ha, تَ = te, قَ = ka, صَ = sa, فَ = fe, رَ = ra

Bir harfin E sesi mi yoksa A sesi mi alacağı o harfin mahrecinin kalın yada ince olmasına bağlıdır. Mesela ح harfi kalın bir harf olduğu için Fetha harekesi aldığı zaman ha şeklinde okunur. ف Harfi ise mahreç yani ağızdan çıkış itibariyle ince bir harf olduğu için fe şeklinde okunur.

2. Zamme - ضَمَّةٌ

Ötre adı da verilen zamme U sesi verir. Zamme de harfin üzerine yazılır.

مِثاَلٌ:
    lu=لُ, nu=نُ , hu=حُ, ku=قُ , şu=شُ

3. Kesre - كَسْرَةٌٌ

Kesre aynı Fethada olduğu gibi eğik bir çizgi halinde yazılır. Lakin kesre harfin altına yazılır ve İ sesi verir.
    مِثاَلٌ:
    ri=رِ, bi=بِ, mi=مِ, ci=جِ

4. Cezm (Sukûn) -( جَزْمٌ (سُكُنٌ

Harflerin üzerine konan yuvarlak bir işaret olan cezim, iki harfi birbirine bağlar. Cezimli harfe “sakin“ de denilir.

En اَنْ , len لَنْ , key كَيْ , izen اِذَنْ

Örnekteki kelimelerde üzerinde cezim bulunan harflare Sakin(harekesiz), üzerlerinde cezm bulunan harflere de müteharrik (harekeli) harfler denir.

5. Şedde اَلشَّدَّةٌ

Üzerine geldiği harfi iki kez okutur. Bu iki kez okunan harfin birincisi şeddeli, ikincisi ise cezimlidir.
    Sellim سَلِّمْ , Salli صَلِّ

6. Tenvin اَلتَّنْوِينٌ
    İsimlerin sonun çift olarak okutan bir işarettir. İsimlerin sonunu nunlama şeklinde de tabir edilebilir.

Arapçadaki 3 harekenin aynı zamanda 3 tane de tenvini vardır.

a) Zammeli tenvin ( iki ötre)
    İsmin son harfinin üzerine gelen _ٌ_ işaretidir. Kelimenin sonunu un şeklinde okutur.
    Kalemunقَلَمٌ , raculunرَجُلٌ , kelbunكَلْبٌ

b)Fethlı Tenvin (iki üstün)
    İsmin son harfinin üzerine gelen_ً__ işaretidir. İnce sesli harfleri “en”, kalın sesli harfleri ise “an” şeklinde okutur. Üzerine fethalı tenvin gelecek olan harfin soluna bir elif ا harfi bitiştirilir ve tenvin bu ا harfinin üzerine yazılır.

Mu’allimen مُعَلِماً , kalemenقَلَماً

Sonu yuvarlak “te”(ة) ile biten isimler elif desteği ile yazılmaz.

Seyyaraten سَيّاَرَةً tâvileten طاَوِلَةً

Ve sonu “elif-i maksure” ile biten kelimelerde de tenvin elif üzerine yazılmaz.
    Mer’an مَرْعىً , me’ven مَأوىً

c)Kesreli tenvin (iki esre)

İsmin son harfinin altına ٍ şeklinde yazılan işarete denir. Kelimenin sonunu “in” şeklinde okutur.

tilmîzin تِلْمِيذٍ , medresetin مَدْرَسَةٍ

Konu husiyin tarafından (07-19-2009 Saat 23:00 ) değiştirilmiştir.
  2. Alt 07-21-2009, 18:05 #2
    {{şura}} Mesajlar: 697
    sevgili hgocam ben konuyu yanlış yere açtım sanırım...

arapcada tekillik ikilik ve cemilik nedir?

3. Alt 12-17-2009, 01:10 #3
    aşküma Mesajlar: 1
    {{şura}}´isimli üyeden Alıntı
    sevgili hgocam ben konuyu yanlış yere açtım sanırım...

arapcada tekillik ikilik ve cemilik nedir?

[SIZE="4"]TEKİL-İKİL ÇOĞUL(MÜFRED-TESNİYE, CEMİ)

Türkçede kelimeler sayı bakımından tekil ve çoğul olmak üzere iki açıdan değerlendirilir. İkil için herhangi bir kalıp yoktur. Ama Arapçada ikil için ayrıca bir kalıp bulunmaktadır. Sarf bölümünde bununla ilgili bir bilgi vardı. İsm-i Fail ve İsm-i meful gibi kalıpları borada çekimiyle beraber yazmıştık. Arapçada camid isimler için de aynı durum geçerlidir.

Müfred: Tek bir şeyi ifade eden kelimelerdir. Şu ana kadar genel olarak her türlü ismi tekil(müfred) olarak örnek vermeye çalıştık. كاَتِبٌ كاَتِبَةٌ gibi

Tesniye: İki şeyi ifade eden kelimedir. Kelimelerin son kısmına انِ (elif-nun) harfleri ve يْنِ (ye-nun) harfleri eklenerek yapılır. مُسْلِمَانِve مُسْلِمَيْنِ gibi.

Cem’i: İkiden çok olan şeyleri ifade eden kelimelerdir. Kelimenin son kısmına ونَ(waw-nun) veya ِينَ (ya-nun)harfleri eklenerek yapılır. مُسْلِمُونَ ve مُسْلِمِينَ gibi

1.Cemi Müzekker Salim: Erkek olan veya sayılan varlıkların isimleri, sonlarına ون eklenerek çoğul yapılır.
    Öğretmenler معلمون  Öğretmen معلم
    2.Cemi Müennes Salim: Dişi olan veya sayılan bir varlığı gösteren ismin sonuna ات eklenerek çoğul yapılır.
    Hanım öğretmenlerمعلمات  Hanım öğretmen معلمة
    3- Cemi mükesser Tekil kelimenin yapısı, biçimi değiştirilerek elde edilen çokluktur.
    مَدْرَسَة (ج) مَدَارِسُ شَجَرَةٌ (ج) اَشْجَارٌ بَابٌ (ج) اَبْوَابٌ
    Cemi mükesserlerin tesniyesi ve müfredi diğer kelimelerinkine benzer. Sadece çoğullarında farklılık arz ederler.

Merfu tekil,ikil ve çoğul

جَمْعٌ Çoğul تَثْنِيَةٌ İkil مُفْرَدٌ Tekil
    كاَتِبُونَ كاَتِباَنِ كاَتِبٌ مُذَكَّرٌ
    كاَتِباَتٌ كاَتِبَتاَنِ كاَتِبَةٌ مُؤَنَّثٌ

Yukarıdaki örnek bir ismin tekil,ikil ve çoğulunun merfu haliyle ilgiliydi.Bir de bunun başka bir örnek eşliğinde mansup ve mecrur hallerini göstermemiz gerekecek.

Mansub جَمْعٌ Çoğul تَثْنِيَةٌ İkil مُفْرَدٌ Tekil
    مُسْلِمِينَ مُسْلِمَيْنِ مُسْلِماً مُذَكَّرٌ
    مُسْلِمَِاتٌٍ
    مُسْلِمَتَيْنِ
    مُسْلِمَة
    مُؤَنَّثٌMecrur

جَمْعٌ Çoğul تَثْنِيَةٌ İkil مُفْرَدٌ Tekil
    مُسْلِمِينَ مُسْلِمَيْنِ مُسْلِمِ مُذَكَّرٌ
    مُسْلِمَِاتٌٍ
    مُسْلِمَتَيْنِ
    مُسْلِمَة
    مُؤَنَّثٌ

4. Alt 06-03-2010, 20:57 #4
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    irab nedir?

5. Alt 06-04-2010, 22:37 #5
    husiyin Mesajlar: 234
    Misafir´isimli üyeden Alıntı
    irab nedir?

bahsettiğiniz kelime اِعرب şeklinde yazılıyorsa:

dile getirmek, ifade etmek, bildirmek, konuşmak, telaffuz etmek,meramını anlatmak ;
    formule etmek;
    (meyve) sıkmak;

gibi manaları var.

6. Alt 06-05-2010, 00:59 #6
    ViSAL Mesajlar: 95
    Allah CC razı olsun çook faydalı bir konu...EyvAllah...

7. Alt 11-14-2010, 19:38 #7
    Ziyaretci
    kübra kırgın Mesajlar: n/a
    s.a hocam ...metin harakeleme konusunda büyük problemim var .. yardımcı olursana-ız sevinirim...sınavım var ...:((((

8. Alt 03-20-2011, 15:28 #8
    Ziyaretci
    ben arapça harfleri biliyorum yanlız harekesiz olanların nasıl okunacagını bılmıyorum ne onerirsiniz

9. Alt 03-21-2011, 20:43 #9
    Ziyaretci
    Mfg Mesajlar: n/a
    Evet bende bu konuda yardım istiyorum, arapça öğreniminde harekelere geniş bir yer ayrılıyor, ancak birçok düz yazıda bu harekeler kullanılmıyor, ? Bunun bir sebebi var mı?

10. Alt 06-23-2011, 13:26 #10
    Ziyaretci
    allah'tan kork cümlesinin arapçası nedir?

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.