Sizce hedeflerin büyüklüğü başarıyı etkiler mi?

Sizce hedeflerin büyüklüğü başarıyı etkiler mi? Benzer Konular Göz bozukluğu okulda başarıyı düşürüyor... Freud Düşüncesinin Büyüklüğü ve Sınırları - Eric Fromm - Ana Fikri... Başarıyı Keşfedin - Ziya Baran - ...

?

Sizce hedeflerin büyüklüğü başarıyı etkiler mi?

Ağaç Şeklinde Aç4Beğeni
  • 1 gönderen zeynep_hearty
  • 1 gönderen mhmt
  • 1 gönderen safinaz
  • 1 gönderen mhmt

1. Alt 02-21-2009, 20:53 #2
    E.Ahsen Mesajlar: 41
    hedef başarıyı kamçılar..

2. Alt 02-22-2009, 03:51 #3
    Ziyaretci
    zeynep_hearty Mesajlar: n/a
    Büyük insanlar büyük düşünürler...

E.Ahsen bunu beğendi.
  3. Alt 03-08-2009, 02:45 #4
    AsMhA Mesajlar: 208
    Kesinlikle etkiler bence.. Şöyle düşünelim elimizde bir kanca war we biz bunu kayalıklardan yukarıya doğru atıp bir yere takmaya çalışıyoruz. 10 M hedeflersek 10 m ye atarsak oradan aşağı kayar 7-8 m civarında bir yere takılır ama 50 - 100 hedeflersek ona oranla güçle atacağımızdan düşerken ilk hedefe göre daha yüksek bir yerelere takılacaktır. Öss de buna örnek werilebilir potansiyeli olan öğrenci basit bölümü hedeflerken sınavı kazanamayabilir ama daha düşük potansiyelli bir öğrenci idealist olarak boyundan büyük hedefe asılırsa o olmasa bile kaliteli bir noktaya yaklaşır..

4. Alt 06-23-2011, 17:50 #5
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Hedefler ne kadar yüksek tutulursa insanlar ona göre kendini motive eder.Ancak sürekli hedef peşinden koşmak insanı mutsuzlaştırır,anı yaşamak lazım.Her hedefin sonucunda ulaşılmak istenen mutluluk değil midir?

5. Alt 06-23-2011, 23:34 #6
    mhmt Mesajlar: 904
    Blog Başlıkları: 3
    Etkiler..
    İlk yaparken size zor gelen şeylerin ikinci üçüncü defa yaptığınızda eskisi gibi zor gelmediğini biliriz. İşte hedeflerin de başarıya etkisi böyledir. Zor görünen hedefler gayret ettikçe elde edilir ve mutluluk verir.
    Burda mühim konu şudur: Sizde azimli misiniz, Hırslı mısınız? Hırslı olan hiç bi zaman mutlu olamaz. Çünkü daha fazlasını ister. Azmeden huzur bulur. Çünkü azmin içinde İNAT yoktur.

selametle..

safinaz bunu beğendi.
  6. Alt 06-23-2011, 23:44 #7
    safinaz Mesajlar: 3.348
    mhmt´isimli üyeden Alıntı
    Etkiler..
    İlk yaparken size zor gelen şeylerin ikinci üçüncü defa yaptığınızda eskisi gibi zor gelmediğini biliriz. İşte hedeflerin de başarıya etkisi böyledir. Zor görünen hedefler gayret ettikçe elde edilir ve mutluluk verir.
    Burda mühim konu şudur: Sizde azimli misiniz, Hırslı mısınız? Hırslı olan hiç bi zaman mutlu olamaz. Çünkü daha fazlasını ister. Azmeden huzur bulur. Çünkü azmin içinde İNAT yoktur.

selametle..

Sözleriniz bana Risale-i nurdan " Hırs, sebeb-i mahrumiyettir; tevekkül ve kanaat ise, vesile-i rahmettir" sözünü hatırlattı.

Demek ki ben farkında değilim ben hırslıyım.:(

mhmt bunu beğendi.
  7. Alt 06-24-2011, 12:13 #8
    pınaran Mesajlar: 314
    Etkiler..

selametle..

benim görüşüme göre ise hırslı olmak mutsuzlukla doğu orantılı değildir. Azim kararlılıkla yakın ve hırsa göre daha yumuşak, tam amaca doğru olmadığı için (esneklik payı var) olumlu anlamda kullanılıyor. Hırs ise içinde öfke barındırarak bir amaca tam odaklanma, gözünün başka şeyleri görmemesi anlamında kullanılıyor, dolayısıyla olumsuz anlamda. kararını vermiş, esneklik payı yok. bu tavır, yaşadığımız kültürün felsefesine uymuyor.

bence belli bir amaca tam odaklanma, esneklik payının olmaması başarıya giden önemli adımlardan. hedefini belirledikten sonra gelişen şartlara göre kırılmalar (sıkıntı çekmemek için) başarının önündeki ciddi engellerdendir.

8. Alt 06-24-2011, 23:12 #9
    mhmt Mesajlar: 904
    Blog Başlıkları: 3
    Azimde kararlılık vardır ancak taassup yoktur. Azmin içindeki esneklik, hedeften vazgeçmek değil kaderci olmaktır, denebilir. Yani istediğiniz sonuca gidememiş olabilirsiniz, muhim olan sizin o gayreti göstermiş olmanızdır. Hırsta ise sonuç odaklılık olduğu için her yol mübah sayılır, o da vahim sonuçlar doğurur.. İnat ve taassup vardır mesela.. "İllle bu olacak, başkası mümkün değil." Bu mantık vardır yani. Bu şekilde mutlu olabilir mi insan? Huzur, vicdanın rahatlığı demektir. Sonuç olumsuz bile olsa siz gayret göstermişseniz rhatsınızdır. Hırs ettiğiniz zaman, sonuç olumsuz olduğunda sizin gayretinizin bi hükmü olmayacak ve bunun kader olduğunu düşünmek yerine, fazlasıyla huzursuz ve mutsuz olacaksınız.
    Karışık mı yazdım bilmiyorum

selametle..

alptraum bunu beğendi.
  9. Alt 06-28-2011, 14:32 #10
    pınaran Mesajlar: 314
    Azimde kararlılık vardır ancak taassup yoktur. Azmin içindeki esneklik, hedeften vazgeçmek değil kaderci olmaktır, denebilir. Yani istediğiniz sonuca gidememiş olabilirsiniz, muhim olan sizin o gayreti göstermiş olmanızdır. Hırsta ise sonuç odaklılık olduğu için her yol mübah sayılır, o da vahim sonuçlar doğurur.. İnat ve taassup vardır mesela.. "İllle bu olacak, başkası mümkün değil." Bu mantık vardır yani. Bu şekilde mutlu olabilir mi insan? Huzur, vicdanın rahatlığı demektir. Sonuç olumsuz bile olsa siz gayret göstermişseniz rhatsınızdır. Hırs ettiğiniz zaman, sonuç olumsuz olduğunda sizin gayretinizin bi hükmü olmayacak ve bunun kader olduğunu düşünmek yerine, fazlasıyla huzursuz ve mutsuz olacaksınız.
    Karışık mı yazdım bilmiyorum

selametle..

hayır gayet açık..

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.