Konular Aşk Üzerinden gidiyor.Ohalde Size Soruyorum"Evlilik için En Uygun Yaş Kaçtır"

Evlenecek eşler arasında yaş bakımından bir denkliğin olması önemlidir. Yirmi yaşındaki genç bir kızın elli-altmış yaşında bir erkekle evlenmesi yaş farkı bakımından birtakım sakıncaları doğurur. Bu meseleye ölçü olacak hususları ...

?

Anketimiz Size Göre Evlilikte En Uygun Yaş Kaçtır!!!

• 20 ve Aşağısı 2 8.00%
    25 22 88.00%
    30 3 12.00%
    35 0 0%
    35 ve Sonrası 0 0%

1. Alt 10-12-2008, 16:48 #11
      Ensar Mesajlar: 128
      Evlenecek eşler arasında yaş bakımından bir denkliğin olması önemlidir. Yirmi yaşındaki genç bir kızın elli-altmış yaşında bir erkekle evlenmesi yaş farkı bakımından birtakım sakıncaları doğurur. Bu meseleye ölçü olacak hususları Peygamberimizin (a.s.m.) hayatında görüyoruz.

Hz. Fatıma validemiz evlilik çağına gelince, Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer gelerek onu Resulullahtan (a.s.m.) istediler. Fakat Peygamber Efendimiz (a.s.m.), "Henüz küçüktür" buyurarak nikâha rıza göstermedi. Aynı talep Hz. Ali'den gelince, uygun gördü ve Hz. Fatıma'yı Hz. Ali ile nikahladı. ( Nesei, Nikah:7) Nitekim, o sıralar Hz. Ebû Bekir 51, Hz. Ömer 42 ve Hz. Ali 24 yaşlarında idiler. Hz. Fatıma ise 18 yaş civarında idi.

Henna, safer82 ve rabbimea????m bunu beğendiler.
    2. Alt 10-12-2008, 16:58 #12
      safer82 Mesajlar: 745
      Ensar´isimli üyeden Alıntı
      Evlenecek eşler arasında yaş bakımından bir denkliğin olması önemlidir. Yirmi yaşındaki genç bir kızın elli-altmış yaşında bir erkekle evlenmesi yaş farkı bakımından birtakım sakıncaları doğurur. Bu meseleye ölçü olacak hususları Peygamberimizin (a.s.m.) hayatında görüyoruz.

Hz. Fatıma validemiz evlilik çağına gelince, Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer gelerek onu Resulullahtan (a.s.m.) istediler. Fakat Peygamber Efendimiz (a.s.m.), "Henüz küçüktür" buyurarak nikâha rıza göstermedi. Aynı talep Hz. Ali'den gelince, uygun gördü ve Hz. Fatıma'yı Hz. Ali ile nikahladı. ( Nesei, Nikah:7) Nitekim, o sıralar Hz. Ebû Bekir 51, Hz. Ömer 42 ve Hz. Ali 24 yaşlarında idiler. Hz. Fatıma ise 18 yaş civarında idi.

Allah Razı Olsun Kardeşim. Vermiş Olduğun bilgi için

3. Alt 11-10-2008, 20:51 #13
      altun Mesajlar: 885
      bencede 25 en iyisi daha erken evlilikler ergenlik dönemiolduğundan boşanmayla sonuçlanıyor daha sonrasında ise sefer abime katılıyorum

4. Alt 02-21-2009, 20:06 #14
      E.Ahsen Mesajlar: 41
      bence yaşa değil olgunluğa bakar..bazısı 20inde olgunlaşır,bazısı 30unda..akıl yaşta değil başta misali..

el_feta bunu beğendi.
    5. Alt 02-21-2009, 20:10 #15
      alptraum Mesajlar: 38.107
      Blog Başlıkları: 28
      Evlilik yasi gec olmamali. Her geciken zamanda secicilik baslar ve sonrasinda ise tereddütler ve korkular.

özlem_34 bunu beğendi.
    6. Alt 02-21-2009, 22:34 #16
      Fani 06 Mesajlar: 794
      alptraum´isimli üyeden Alıntı
      Evlilik yasi gec olmamali. Her geciken zamanda secicilik baslar ve sonrasinda ise tereddütler ve korkular.

ustad en dogrusu söyledi bence ama

Gerçekten bu dünya da kadınları yada bayanları diyim artık çözmek cok zor

erkeklerin artık nasıl bir mantık yürütdügünü biliyorum az cok ama bayanların nasıl bir mantık yürütdügünü bilmiyorum

özlem_34 bunu beğendi.
    7. Alt 02-21-2009, 23:15 #17
      altun Mesajlar: 885
      sagopa_27´isimli üyeden Alıntı

ustad en dogrusu söyledi bence ama

Gerçekten bu dünya da kadınları yada bayanları diyim artık çözmek cok zor

erkeklerin artık nasıl bir mantık yürütdügünü biliyorum az cok ama bayanların nasıl bir mantık yürütdügünü bilmiyorum

erkeklerin yürüttüğü mantık gerçek yüzünü saklamak olduğu için daha kolay anlaşılıyorlar kadınlar gerçek yüzlerini gösterdikleri için anlamak bazen zorlaşılıyor diye düşünüyorum

8. Alt 02-22-2009, 03:19 #18
      Ziyaretci
      zeynep_hearty Mesajlar: n/a
      İnsanlar tanımadığı-yaşamadığı bir duyguya hazır olup olmadığını bilemez bu nedenle henüz hazır değilim , veya artık evliliğe hazırım gibi ifadeler fikrimce manasız geliyor lakin toplum geneline, fıtrati özelliklere ve bugünkü yaşam standartlarına bakıldığında islami bir değerde ölçü alındığında en ideal evlilik yaşının bayanlarda 22 beylerde ise 25 yaş olduğunu düşünüyorum...selam ve dua ile...

özlem_34 bunu beğendi.
    9. Alt 02-22-2009, 09:47 #19
      mina Mesajlar: 162
      bana göre kesinlikle 22 ile 25 yaş arası

10. Alt 02-22-2009, 12:20 #20
      özlem_34 Mesajlar: 568
      bence 23 çünkü hem bayan hem erkek olqunlaşma sürecine bu yaştan sonra başlar.

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.