En sıkı KPSS'den manzaralar /   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 10-31-2010 (15:53)   Son Mesaj: 10-31-2010 (15:53)    Cevap: 0    Gösterim: 463  

  10-31-2010

  En sıkı KPSS'den manzaralar /

  En sıkı KPSS'den manzaralar /


  İptal edilerek yeniden düzenlenen KPSS, Eğitim Bilimleri Sınavı saat 12.00'de sona erdi. Olağanüstü güvenlik önlemleri altında yapılan sınava, öğretmen adayı 294 bin 909 aday katıldı.

  Türkiye'de 81 il merkezinde ve KKTC'de Lefkoşa'da, olağanüstü güvenlik önlemleri altında yapılan sınava, öğretmen adayı 294 bin 909 aday katıldı. Polisler hariç toplam 40 bin 800 ÖSYM görevlisinin gözetimi altında geçen sınavda, adaylara 120 soru yöneltilerek 150 dakika süre verildi. Adaylara sınavda Gelişim Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Ölçme ve Değerlendirme, Program Geliştirme, Öğretim Metotları ve Rehberlik konularında sorular yöneltildi.
  Sınav başlamadan önce emniyet görevlileri tarafından kimlik ve güvenlik kontrolleri yapılarak binalara alınan adaylara, sınav süresince yeni belirlenen kurallar uygulandı. Adayların üzerleri, cep telefonu, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlara karşı hem elle, hem de dedektörle tek tek arandı. Adaylar ayrıca saç tokalarından metal paraya kadar aranarak, aksesuar veya araç gereçle sınava girmelerine izin verilmedi.

  Adaylara, kalem, silgi, kalemtıraş, su, şeker ve peçete, ÖSYM tarafından dağıtıldı.

  Birkaç yıl önce başlatılan sınav esnasında tuvalete gidebilme izni, KPSS'de soruların sızdırıldığı iddiaları nedeniyle kaldırıldığı için, sağlık raporu bulunanlar hariç adaylara sınav sırasında tuvalete gitme izni verilmedi.

  Sınav sonuçları, adayların adreslerine sınav sonuç belgesiyle bildirilecek. Bu belgede adayların teste verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSSP10 puanı yer alacak. Adaylar ayrıca sınav sonuçlarını internet yoluyla da öğrenebilecek.

  ADAYLAR ANAHTARLARI, SAATLERİ VE ÜZERLERİNDE UNUTTUKLARI KOLYE VEYA BİLEZİKLERİNİ, DİĞER ADAYLARIN YAKINLARINA BIRAKMAK ZORUNDA KALDI

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, yeniden düzenlenen KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'nda bizzat sınav yerlerinde incelemelerde bulundu.

  KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'nın düzenlendiği yerlerden biri de Ankara'da Gazi Üniversitesi oldu. Demir, Gazi Üniversitesinin Beşevler'deki kampüsünde bazı fakültelerin dersliklerinde gerçekleştirilen sınavdan önce sınav binalarında kontrol amaçlı incelemelerde bulundu. Gazi Eğitim Fakültesi'nde adayların sınavlara alınışı sırasında bir süre gözlem yapan Demir, daha sonra başka sınav salonlarına da giderek inceleme yaptı. Yaklaşık 2 bin kişinin sınava girdiği kampusta, adayların kimlik ve güvenlik kontrolü için bir saat sürenin yetmediğini gören Demir'in, adayların sınav salonlarına alınması işlemleri için daha fazla zaman ayrılması gerektiğini dile getirdiği öğrenildi.

  -GÖNÜLLÜ EMANETÇİLER-

  Bu arada, sınav kurallarına ilişkin duyuruları takip etmeyen adaylar, ilginç görüntülere neden oldu. ÖSYM'nin, yanlarında kalem, silgi, metal para, saat, aksesuar gibi eşyalar getirmemeleri duyurusunda bulunmasına karşın bunlarla gelen adaylar zor durumda kaldı.

  Sınavın yapıldığı yerlerden biri olan Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde, arabalarıyla veya ev anahtarlarıyla gelen adaylar da anahtarlarla sınava alınmadı. Adaylar anahtarları, saatleri ve üzerlerinde unuttukları kolye veya bileziklerini, diğer adayların yakınlarına bırakmak zorunda kaldı. Sınava giren adaylardan birinin annesi olduğunu belirten ve kendisini ''gönüllü emanetçi'' diye niteleyen bir kadın, üstündeki şalın içine birçok adayın emanet ettiği eşyayı toplayarak, adaylar çıktıklarında tek tek teslim etti.

  Bu arada, emaneti verecek birini bulamayanlar da eşyalarını kapının önüne konulan bir masaya bıraktı. Masanın üstünde metal paralar bir tepecik oluştururken, sigara paketleri, anahtarlar, kolyeler, kalem ve silgiler yer aldı.

  -KALEMDEN ŞİKAYET-

  Sınavdan çıkan adaylar, genellikle ÖSYM'nin dağıttığı kalemlerden şikayetçi oldu. Bir aday, ''ilkokuldan beri ilk kez kurşun kalem ve kalemtıraş kullandım'' derken, bir başkası kalemlerin kalitesizliğinden şikayetçi oldu.

  Bazı adaylar soruları iptal edilen sınavdakinden daha zor bulurken, adaylar genellikle soruların kolay olduğu konusunda birleşti.

  Sınava başörtülü giren adaylar da herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadıklarını dile getirdi.

  -DUVAR SAATİ ÖSYM'DEN ''HEDİYE'' KALDI -

  Bu arada ÖSYM'nin, adaylara verilecek kalem, silgi, kalemtıraş ve şekerden oluşan paketleri bugün sınav yerlerine dağıttığı, ancak su ve duvar saatlerini önceki gün sınav yerlerine gönderdiği öğrenildi.

  Duvar saatlerinin önceden dağıtılması, sınav görevlilerinin işlerini yoğunlaştırdı. Saatlerin dün gece bir saat geri alınması nedeniyle, salonlardaki tüm duvar saatleri görevlilerce bu sabah yeniden ayarlanmak zorunda kalındı.

  Duvar saatleri bundan sonraki sınavlarda da kullanılacağı için salonlardan toplanmadı.

  Sınav bittikten sonra görevliler sınav evrakını özel kutulara koyarak ÖSYM'ye gönderdi.

  Bu arada, ÖSYM ilk kez, sınavlarda görev alan polislerin her birine 80'er lira ödeme yaptı.

  SINAV SAAT 09.30'DA BAŞLADI

  KPSS'de soruların sızdırıldığı kanaatiyle iptal edilerek yeniden düzenlenen Eğitim Bilimleri Sınavı saat 09.30'da başladı. İşte yeni sınav kuralları. Sınavda emniyet görevlisi hariç 40 bin 800 personel görev alacak.

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) düzenlenen sınav, Türkiye'de 81 il merkezinde ve KKTC'de Lefkoşa'da yapılıyor. Toplam 931 binadaki 12 bin 647 salonda gerçekleştirilen sınava öğretmen adayı 294 bin 909 kişi katılıyor. Sınavda emniyet görevlileri hariç 40 bin 800 ÖSYM görevlisi çalışıyor.

  Sınavda adaylara 120 soru sorulacak ve 150 dakika süre verilecek.

  İptal edilen KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'nda 100 ve üstünde doğru yanıt vererek yüksek puan alan adaylar, daha önce sınava girdikleri illerden farklı illerde sınava katılıyor. ÖSYM, bu sınavda olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. Adaylar, sınav binalarına alınırken üstleri polisler tarafından elle ve detektörle arandı. Adayların saatlerinden yüzüklerine, kolyelerinden tokalarına her türlü aksesuarları çıkartırılarak, yanlarında hiçbir eşyayla sınav binalarına girmelerine izin verilmedi.

  Başörtülü adaylar da üstleri detektörle aranarak, sınav salonlarına alındı.

  Adayların yanlarında hiçbir araç-gereç getirmelerine izin vermeyen ÖSYM; sınav salonlarında adayların kullanması için içinde kalem, silgi, kalemtıraş, şeker, su ve peçete bulunan paketler dağıttı.

  Ayrıca, salonlarda duvar saati de bulunuyor.

  İSTANBUL'DA KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ SINAVI BAŞLADI

  Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) soruların sızdırıldığı gerekçesiyle iptal edilerek yeniden yapılması kararlaştırılan Eğitim Bilimleri Sınavı, İstanbul'da başladı.

  İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde sınava giren adaylar, giriş kapılarındaki kadın polislerin de aralarında bulunduğu güvenlik güçlerince, elle ve detektörle yapılan aramalardan geçirildi. Ardından adaylar içeri alınarak görevlilerce sınava girecekleri amfilere götürüldü. Kapıdaki güvenlik ve kimlik kontrolü sırasında adayların yanında bulunan bozuk para, küpe, anahtar, çanta, kalem, silgi gibi eşyalar sınav salonlarına alınmadı. Adaylar, sınava alınmayan eşyalarını yakınlarına teslim ederken, yalnız gelen adaylarda bu eşyaları ve çantalarını diğer adayların yakınlarına emanet etti. Yalnız gelen bazı adaylar da, bozuk para, kalem ve silgi gibi eşyaları atmak zorunda kaldı.

  Adaylara, sınavda kullanacakları ve içerisinde kalem, silgi, kalemtıraş, şeker, su ve peçete bulunan paketler, sınav salonlarında görevlilerce dağıtıldı. Ayrıca, her sınav salonunda duvar saati de bulunduğu gözlendi.

  Başörtülü adaylarının da başörtüsüyle girebildiği, saat 09.30'da başlatılan sınav, 150 dakika sürecek.

  Okul dışında yakınlarını bekleyen bazı vatandaşların, yakınlarına kitaplardan dua kitaplarından dua okudu.

  -SINAVIN YAPILDIĞI BİNA ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİ-

  Bu arada, İÜ Fen Edebiyat Fakültesi binası önünde, KPSS'nin tamamen kaldırılması amacıyla Eğitim-Sen İstanbul Şubesi üyelerince oturma eylemi başlatıldı. Oturma eyleminin, sınav bitene kadar devam edeceği belirtildi.

  ÖSYM'NİN ALDIĞI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

  Sınavda kopya çekilmemesi için bu kez olağanüstü güvenlik prosedürü uygulanacak. Adaylar, sınav binalarına alınırken, üstleri elle ve dedektörle aranacak. Bina girişlerinde yığılmaya yol açılmaması için adayların sınavdan en az bir saat önce sınav yapılacak bina önünde bulunmaları öneriliyor.

  Adaylar sınava sadece kendilerine ÖSYM tarafından gönderilmiş olan sınav giriş ve kimlik belgesinin aslı, özel kimlik belgesi ve bir adet vesikalık fotoğraf ile girebilecekler. Özel kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı ya da pasaport kabul edilecek. Bu belgelerini yanlarında bulundurmayan adaylar gerekçesi ne olursa olsun sınav binalarına kesinlikle alınmayacaklar.

  Adayların sınava girerken üzerlerinde cep telefonu, kol ya da cep saati, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, broş, yüzük, metal para gibi metal içerikli eşyalar ve her türlü elektronik/mekanik cihaz bulunmayacak. Sınav öncesinde, sınav esnasında ya da sınav sonrasında bina içerisinde cep telefonu veya her türlü elektronik cihaz taşıdığı tespit edilen adayın sınavı iptal edilecek.

  YÖK' ün aldığı kararla türbanlı öğrenciler de sınava girebilecek. Başı açık öğrencilerin küpe veya bluetooth cihaz bulunup bulunmadığının kontrolü gözle yapılabiliyorken, türban takan adayların aramasının nasıl yapılacağı belirsizliğini koruyor.

  METAL AKSESUAR OLMAYACAK

  Adayların sınav binalarına girişinde hiç bir emanet kesinlikle kabul edilmeyeceğinden adaylar çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmeyecekler. Adaylar sınava metal aksesuar içermeyen kıyafetle gelecekler.

  Adayların, sınav salonlarına zamanında alınması ve sınavın zamanında başlaması için en az bir saat önce sınav yapılacak bina önünde hazır bulunmaları gerekiyor.

  Adaylar sadece, kendilerine sınav giriş ve kimlik belgesinde bildirilen binalarda sınava alınacaklarından sınava gelmeden önce sınav yerlerini görmeleri isteniyor.

  TUVALETE GİTMEK YOK

  Sınav başladıktan sonra adaylar tuvalet için sınav salonundan dışarıya çıkarılmayacak. Her ne sebeple olursa olsun sınav salonundan dışarıya çıkan aday sınav salonuna kesinlikle geri alınmayacak.

  KALEM, SİLGİ ÖSYM'DEN

  Adaylar yanlarında kalem, silgi, kalemtıraş, saat ve yiyecek-içecek de getirmeyecek. ÖSYM, sınavın yapılacağı gün adayların kullanması için sıraların üstünde kalem, silgi, kalemtıraş ile su ve şekerlemeyi paketlerin içinde hazır bulunduracak.

  Ayrıca, sınav salonlarına bir duvar saati de konulacak.

  Sınav sonuçları, adayların adreslerine sınav sonuç belgesiyle bildirilecek. Bu belgede adayların teste verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSSP10 puanı yer alacak. Adaylar ayrıca, sınav sonuçlarını internet yoluyla da öğrenebilecekler. Sınav sonuçları, sınav tarihinden itibaren iki yıl geçerli olacak.

  Bu arada sınava katılacak olan adaylardan bir grup KPSS'deki kopya skandalını siyah giyerek protesto etme kararı aldı.


  En sıkı KPSS'den manzaralar / Yorumları