Evrimcilik, dinsizlik ve bilimsellik   Konuyu açan: abı-hayat   İlk Mesaj: 06-27-2009 (11:55)   Son Mesaj: 06-27-2009 (11:55)    Cevap: 0    Gösterim: 783  

06-27-2009

Evrimcilik, dinsizlik ve bilimsellik

Okuduğumuz bir yazıdan çıkardığımız sonuçlar aynı; içinde evrim geçiyorsa kesinlikle bizi dinsizleştirmeye çalışılıyordur. İlginçtir ki ben asla evrim teorisi kesinlikle gerçektir ve tartışmasızdır demedim

Eğer bir bilgi yanlışsa ve yanlışlığı ispatlanmışsa bilim insanları bu bilginin yanlış olduğunu kabul eder ve bu kabullerinden ötürü de memnun olurlar. Eğer evrim diye bir şey yoksa ve bu ispatlandıysa gerçek bilim adamları memnuniyetle bu yanlışı tasdikler ve böylece canlılığın nasıl oluştuğuna dair alternatifler üzerinden yollarına devam ederler.

Tartışı-yorum’ da yayınlanan “Evrim Teorisine İnanılmaz, Evrim Teorisi Bilinir” isimli yazımdan sonra çeşitli internet sitelerinde bu yazıya karşı görüş olsun diye bir çok yazı yayımlandı. Bu yazıların genelinde benim evrim teorisinin çöküşünden ötürü paniğe kapılıp evrimi desteklemek refleksiyle elime kalemi aldığım iddia edildi. Oysa benim böyle bir endişem asla olamaz. Olamaz çünkü evrim teorisinin çöküşü ya da yaratılış teorisinin çürütülmesi gibi henüz teorik bazda çıkışlar bilimsel anlam taşımazlar. Ben evrim teorisinin dini bir anlayış olmadığını; evrim teorisini merak edip, evrim teorisinin temellerini bilimsel anlamda öğrenmeye çalışmanın asla dinsizlik olmadığını, evrim teorisinden yola çıkarak dünyayı dinsizleştirme politikasının manasız ve komik olduğunu çoktan anladım. Ben de dahil aklı başında hiç kimse evrim teorisini öğrenerek dinsizleşmez. Dinlerin sosyolojik, psikolojik ve kültürel bir altyapısı vardır. Evrim ise bilimsel bir çizginin dışına çıkarılmadan, herhangi bir dini refleksin çatısı altına sokulmadan ve kesinlikle sadece pozitif çerçevede incelenecek ilmi bir hadisedir. Din ve evrimi yan yana algılayan her kimse yanılıyor ve sapla samanı karıştırıyordur. Yazımda da bunu belirlemeye çalıştım. Oysa bu içinde evrim geçen her metin gibi çarpıtıldı ve sanki ben çürütülmüş bir teoriyi canlandırmaya çalışan bir zavallıymışım gibi lanse edildi. Bu tavır bilimsellikten ve gerçekçilikten sizce uzak değil mi?

Evrim teorisine ne kadar yakın duruyorsam yaratılış teorisine de o kadar yakınım. Bir biyolog olarak –mesleki bir merakla- evrim teorisinin temellerini ve bugün üniversitelerde yaşamın başlangıcı ve bugüne nasıl gelindiği konusunda sayfalarca tez yazan hocalarımızın makalelerini okuyarak evrim hakkında yazılanları tarafsız bir şekilde taassuba kapılmadan inceliyorum. Türlerin yaratıldığından günümüze gelene dek değişmeden kaldığını savlayan görüşleri de elimizdeki verilere dayanarak incelemeye çalışıyorum. Evrimin dini bir anlayış içerisinde ele alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Evrim biyoloji biliminin içerisine giren bir araştırma konusudur. Bu konuyu ben de dahil bütün insanlar merak edip öğrenebilirler. İnanmak bazında kalırsa bilimsel bir değer taşımaz. Kabul etmediğimiz şeyleri de öğrenebiliriz. Örnekse ben Pansipermea hipotezini (canlılığın uzaydan geldiği görüşü) kabul etmiyorum. Ancak bu hipotezin temellerini öğreniyorum ve bu hipotezi biliyorum. Ben yazımda ey insanlar evrim bir gerçektir ve bu gerçek herkes tarafından kabul edilmelidir gibi bir görüşü asla ifade etmedim. Aksine ben evrim konusuna maymundan geldik basitliğinde yaklaşmanın aldatıcı olduğunu ve dünyanın önemli bir kısmında kabul gören bu teorinin daha bilimsel bir anlayışla öğrenilmesi ve bilinmesi gerektiğini anlatmaya çalıştım. Elbette yaratılış teorisi de aynı değer verilerek incelenmelidir ve bu konuda toplanan veriler dikkate alınarak bu teoride aynı hassasiyetle öğrenilmelidir ve bilinmelidir. Madem canlılığın nasıl oluştuğu merak konusu, o zaman bu konu hakkında ortaya atılan bütün akla yakın görüşler değerlendirilmedir. Dedim. Dedim ama…

Sanırım bu çabam bizlere tek bir şey öğretti. Henüz bilmekle inanmak arasındaki fakı anlayacak bilimsel bir altyapı kazanamamışız. Okuduğumuz bir yazıdan çıkardığımız sonuçlar aynı; içinde evrim geçiyorsa kesinlikle bizi dinsizleştirmeye çalışılıyordur. İlginçtir ki ben asla evrim teorisi kesinlikle gerçektir ve tartışmasızdır demedim. Diyemem de. Çünkü gerçeklik bilimsel anlamda deneylerle ispat edilebilendir sadece. Şimdi biz milyarca yıl öncesine gidip dünyanın ve canlının oluşumunu göremeyeceğimize göre evrim konusunda da asla yüzde yüz emin olamayacağız. Olmayacağız ama benim derdim bu değil, benim derdim bilimsel mantığın gelişmemiş olması ve hala bazı noktalara aynı tarzda tepki veriyor olmamız.
    Lütfen kabul etmediklerimizi de doğru öğrenelim. Bir düşünceyi kabul etmeyebiliriz ama o düşünceyi kabul etmemeleri için başkalarına baskı da yapmaya hakkımız yok.

Evrimcilik, dinsizlik ve bilimsellik Yorumları