12 Altın Dua   Konuyu açan: Fani 06   İlk Mesaj: 06-19-2008 (11:52)   Son Mesaj: 07-23-2008 (23:46)    Cevap: 1    Gösterim: 1258  

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen Fani 06

06-19-2008

12 Altın Dua

12 Altın Dua

Bir zorlukla kaşılaşıldığında, yağmur yağdığında, aksırıldığı zaman, yenibir elbise giyildiğinde, çarşıya çıkıldığında, rüzgâr estiği zaman" gibi durumlarda Efendimiz a.s.m den tavsiye dualar..

ÇARŞIYA ÇIKILDIĞI ZAMAN
    Allah'ın ismiyle, Allahım, Senden bu çarşının ve içindekilerin hayrını diler, bu çarşının ve içindekilerin şerrinden Sana sığınırım.

YENİ BİR ELBİSE GİYİLDİĞİ ZAMAN
    Allahım, hamd Sana mahsustur. Bunu bana Sen giydirdin. Bunun hayrını ve bunun yapılış gayesinin hayrını Senden dilerim.

Bunun şerrinden ve bunun yapılış gayesinin şerrinden Sana sığınırım.

Kendisiyle avretimi örttüğüm ve hayatımda kendisiyle güzelleştiğim bu elbiseyi bana giydiren Allah'a hamd olsun.

Benden kaynaklanan hiçbir güç ve kuvvet olmaksızın bu elbiseyi bana giydiren ve onu bana rızık olarak veren Allah'a hamd olsun.

HOŞUNA GİDEN BİR ŞEY GÖRDÜĞÜNDE
    İyiliklerin, nimeti ile tamamlandığı Allah'a hamd olsun.

TURFANDA BİR MEYVE GÖRDÜĞÜNDE
    Allahım, evvelini gösterdiğin gibi âhirini de göster.

Allahım, meyvalarımıza bereket ver; şehrimize bereket lüt-feyle, sa' ve müddümüze de bereket ihsan eyle.

YEMEKTEN SONRA ELLERİ YIKARKEN
    Yediren fakat kendisine bir şey yedirilmeyen Allah'a hamdolsun. O bize lütufta bulunmuş, yedirip içirmiş ve her güzel imtihanla bizi imtihan etmiştir.

Bizleri yemeklerle doyuran, içeceklerle susuzluğumuzu gideren, çıplaklıktan örten, giydiren, dalâletten hidayete erdiren, körlükten basirete kavuşturan, mahlûkatının çoğuna üstün tutan Allah'a hamd olsun.

YEMEK DAVETİNİ VERENE YAPILAN DUA
    Allahım, kendilerine verdiğin rızkı bereketlendir, onları bağışla, merhamet et.

Allahım, beni doyuranı doyur, bana içirene Sen de içir.

BULUT GÖRDÜĞÜNDE
    Allahım, bununla gönderilenin şerrinden Sana sığınırız. Allahım, bol bol faydalı (yağmur ver).

RÜZGAR ESTİĞİNDE
    Rüzgâr estiğinde, rüzgara doğru yönelir, diz üstü çöker, ellerini açar, sonra şöyle dua eder:" Allahım, Senden bu rüzgârın hayrını ve onda bulunan hayrı ve onunla gönderilen hayrı dilerim. Onun şerrinden, onda bulunan serden ve onunla gönderilen serden Sana sığınırım.

Allahım, onu bereketli rüzgarlar eyle, şerli rüzgar eyleme. Allahım, azap değil, rahmet yap."

YAĞMUR YAĞDIĞINDA
    Allahım, bol bol faydalı (yağmur ver). (3 defa)

GÖK GÜRLEMESİ DUYULDUĞUNDA
    Allahım, bizi gazabınla öldürme, azabınla helak etme ve bundan önce bize afiyet ihsan eyle.

Gök gürültüsünün kendisine has hamd ile, meleklerime kendisinden korkarak teşbih ettiği Allah her türlü eksiklikten münezzehtir.

AKSIRINCA
    Her hâl-ü kârda Allah'a hamd olsun. "Hamd olsun Alemlerin Rabbi Allah'a."

Rabbimizin hoşlanıp razı olacağı biçimde çokça, tertemiz, mübarek hamdler, bereketlendirilmiş ve aynı zamanda Rabbimizin sevdiği ve razı olduğu hamdler Ona mahsustur.

Aksıranı Gören: Allah sana merhamet etsin.

Aksıran da Cevaben: Allah beni ve sizi bağışlasın, sizi hidayette sâbit-kadem eylesin ve halinizi salâha erdirsin.
    (Veya) Allah bize ve size merhamet etsin, bizi ve sizi bağışlasın.

BİR ŞEYDE ZORLANDIĞINDA
    Allahım, kolaylık ancak Senin kolay kıldığın şeydedir. Sen, istersen tepeleri düzler, zorlukları kolaylaştırırsın.

safinaz bunu beğendi.

12 Altın Dua Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  07-23-2008, 23:46

ne güzel dualar. teşekkür ederiz