Güzel Bir Öz Eleştiri....   Konuyu açan: mustafamehmet   İlk Mesaj: 12-30-2008 (11:22)   Son Mesaj: 05-08-2011 (13:15)    Cevap: 32    Gösterim: 5932  

12-30-2008

Güzel Bir Öz Eleştiri....

Güzel Bir Öz Eleştiri....
    Müslümanlar...
    İSRAİL’e kızmış adamın elindeki megafon Çin malıydı.
    Gözündeki dereceli gözlük İtalyan, saati muhtemelen İsveç, gömlek cebindeki kalem belki Alman, belki Tayvan...
    Öbür elinde tuttuğu silah Rus...
    Ve üzerinde durduğu kamyonet Japon...
    (.........)
    Megafonla bağırdığına ben de katılıyorum:

"Katil İsrail..."

Ama benim sorumun yanıtı bu değil.

Sırası gelmişken yeniden sormalı:

"Neden tüm Müslüman ülkeler kan ve gözyaşı içinde?.. Neden Batı istilası altında Müslümanlar?.. Neden 200 milyonluk Arap álemi, 7 milyonluk İsrail karşısında aciz?.."

*

Bunun yanıtı lazım...

Ve dahası:

"Neden bir tek Müslüman ülke kalkınmış değil... Neden tümü -gizli ya da açık- Batı’nın sömürgesi?.. Neden Ortadoğu yeryüzünün en zengin doğal kaynaklarına sahip; ama Ortadoğu yeryüzünün en geri kalmış bölgesi?.. Neden Müslüman gençler bir geminin ambarında, bir TIR’ın kasasında, bir lastik botla Batı’ya kaçıyorlar, akın akın?.. Ve Müslüman ülkelerin neden bin yıldır bir tek buluşu yok?.. Neden insanların yaşamını kolaylaştıracak, acıları dindirecek, insanlığa hizmet edecek bir tek icadın, bir tek ilacın, bir tek aracın sahibi değil Müslümanlar?.."

*

Neden?..

Yobaz buna hemen bir bahane bulabilir.

Ama tek neden:

Arap kültürünün, insanlık tarihinin en son dinini uygarlığın önüne set yapmasıdır... Her ilkelliği dine bağlılık gören... Her medeni gelişmeyi dine karşı sayan o akıl dışılık...

Suçlu din değildir...

Dinleri dahi yücelten, huzur ve mutluluk kaynağı yapan o inancın insanıdır...

(.........)

Ve o İsrail’e kızan adam...

İtalyan gözlükle bakıp, Çin megafonu ile bağırıp, İsveç saatine göre, Japon kamyonetle gitti, Rus tüfeği ile düşmanı vurmaya...

Ama hiçbir zaman yenilgisini sorgulamadı:

"Neden?.."

Müslümanlar... - Bekir COŞKUN - Hürriyet

Güzel Bir Öz Eleştiri.... Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  12-30-2008, 12:20

--->: Güzel Bir Öz Eleştiri....

bu adama sormak lazım
    ne deiştide bu yazıyı yazdı?
    neden önceki yazılarında islama saldırırken şimdi "neden neden " deyip suçlu arıyor?
    neden hayatının büyük kısmını dine ve dindar insanlara saldırmakla geçirmişken şimdi dini savunuyormuş gibi görünüyor?
    neden dindar olmayı geri kafalılık dini yaşamyı yobazlık olarak görürken şimdi çark etti? yada acaba çark mı etti???

Malum grupların medyalarında ve gazetelerinde çıkan bu tip yazıların samimiyetine inanmıyorum. Bunların amacı Filistinli müslümanların çektiği ızdırabı anlatmak değil, onlar üzerinden çıkar sağlamaktır. Ha burda söylediklerinin doğruluk payı yok mudur o ayrı konu. Bu adamların dünki yazılarını da biliyoruz biz, şimdi Kardeş edebiyatı yapıyorlar ama yiyen olursa..!
    emirahmedyasin bunu beğendi.
    AnTiKa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) AnTiKa

Permalink - Mesaj no 2  12-30-2008, 13:28

AnTiKa´isimli üyeden Alıntı
    bu adama sormak lazım
    ne deiştide bu yazıyı yazdı?
    neden önceki yazılarında islama saldırırken şimdi "neden neden " deyip suçlu arıyor?
    neden hayatının büyük kısmını dine ve dindar insanlara saldırmakla geçirmişken şimdi dini savunuyormuş gibi görünüyor?
    neden dindar olmayı geri kafalılık dini yaşamyı yobazlık olarak görürken şimdi çark etti? yada acaba çark mı etti???

Malum grupların medyalarında ve gazetelerinde çıkan bu tip yazıların samimiyetine inanmıyorum. Bunların amacı Filistinli müslümanların çektiği ızdırabı anlatmak değil, onlar üzerinden çıkar sağlamaktır. Ha burda söylediklerinin doğruluk payı yok mudur o ayrı konu. Bu adamların dünki yazılarını da biliyoruz biz, şimdi Kardeş edebiyatı yapıyorlar ama yiyen olursa..!

ben bu adamın daha çnceki yazılarını bilmiyorum, eyer öyle kötü bir örnek varsa yaz buraya eleştiriyim. ben bu yazıyı tv de gazetlerde parcalar okuyan bi sabah programında gördüm, ve siteye girip okudum. ve okudum ve cokhak verdim. sen bu adam söyle böyle diyene kadar bu yazı gurubu böyle kötü felan diyene kadar. yazıyı oku ve aa burası yanlış bence burası doğru felan gibi eleştir arkadasım. yazıyı yazılan gazte hürriyet diye ön yargılı yaklasma ben bunu başka bir yerde de dile getirdim ben aydın doğanı sevimiyorum, bana göre her dönemde kim liderse onun yanındadır. ben sadece yazıyo okudum ve hosuma gitti ve paylasmak istedim. eyer yyazıyı ön yargılarını kaldırıp, sadece yazıyı okuyup bi yorum yaparsan sevinirim.
    mustafamehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) mustafamehmet

Permalink - Mesaj no 3  12-30-2008, 14:37

200 milyonluk arap alemi ile anlatmak istedigi nedir. Biri bana aciklayabilirmi anlamam KITTIRDA biraz.
    emirahmedyasin bunu beğendi.
    alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum

Permalink - Mesaj no 4  12-30-2008, 15:30

alptraum´isimli üyeden Alıntı
    200 milyonluk arap alemi ile anlatmak istedigi nedir. Biri bana aciklayabilirmi anlamam KITTIRDA biraz.

burada 1 deve düşün ondaki kılı cekip bu ne ya gibi bi yol izliyosun. konuyu bir bütünüyle ele alıp bi yorumla yaparmısn lütfen. sorunun kaynağı ne gibi. ben bu yorumda doğru seyler buldum ve hosuma gittiği icin paylastım. ana konuyla ilgili yanlışlıklar bulablirsin ve bunları burda dile getirirsen seivinirim , ama burda konu anlatılırken kullanılan terimleri parca parca alıp bişeyler imaa etmek yanlıs diye düşünüyorum. bence araplar derken araplardan bahsediyo yani arapca konuşanlardan.

C:\Documents and Settings\GS-1905\Desktop

Permalink - Mesaj no 5  12-30-2008, 15:51

Müslüman'a eleştri yapan bu adam kim? Göbeğini kaşıyan adam'ı piyasaya süren değil mi?
    Hem islam'la alakan olmayacak / düşman olacaksın ki(Bekir coşkun'u başka yazılarından da tanırım),hem de ÖZ!eleştri yapacaksın!!! nasıl oluyorsa....
    Ben,müslümanım diyen çoook aciz ve zillet içinde insan vardır amenna...
    Ammaa...yahu şu mikrobun hiç mi suçu yok? Birileri hep benim üzerime mikrop atıyor ve zayıflarımız hastalanıyor,tamam güçlü olmamız lazım şöyle olmamız lazım ama yahu biri de kalksın şu mikrobu alsın aramızdan...

Malcolm X'in şuan benzer bir sözü vardı: Hem parmaklarıyla gözlerimizi oyuyorlar hem de neden göremiyorlar diye alay ediyorlar...
    Neden müslümanlar bu haldeymişmiş????

rahat mı verdiniz?

Kuranı yasak ettiniz okuyamadık,anlayamadık..ama saf inancımız kaldı ona ama cahildik,alay ettiniz hem halimizle hem inandığımız kitapla...

ben kartal anadolu imam hatip lisesi'ni çok iyi bilirim mesela..imam hatiplerin ne kadar iyi bir eğitim verdiği ayrı husus,ama kaç sene 1. çıkarmadı mı bu okullar? azıcık müslümanları rahat bırakınca...hala daha ilk yüzde ham puana göre 10 öğrencisi olduğunu biliyor musunuz bu okulun...
    Yaş kararıyla atmadınız mı askerleri???
    kombassan' yimpaş'a neler yapmadınız???
    Doğusunda batısında hala daha el-kaide diye müslümanları toplamıyo musunuz...
    bu buradaki halimiz,türkiye'de...

mısır/cezayir/doğu türkistan..hepsi ayrı bir alem...
    zeynel abidin bin ali diktatörü daha sokakta başörtüye yeni izin verdi...
    doğu türkistan 'da 40 üstündekileri camiye sokuyorlar...
    mısır'da ihvan-ı müslimin'inyüzlercesi hapiste....
    cezayir'de %85 le başa geldi müslümanlar neler ettiniz...
    şimdi iran var,ambargo üstüne ambargo...

hiç rahat bıraktınız mı bizi..

vallahi de billahi de zerre şüphem yok,çok değil bir 30 sene rahat bırakın müslümanları AYA yürüyen merdiven yaparız....

Zorluklar her zaman olacaktır amenna...

ama bir de bu açıdan bakın efendim...

selam ve dua ile...
    Henna ve emirahmedyasin bunu beğendiler.
    el_feta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) el_feta

Permalink - Mesaj no 6  12-30-2008, 16:03

Bakiniz öncelikle bu adami tanimam etmem sahsiyeti umrumdada degil mesele yazisi.

Yazisinda neyi övmüs neyi yermis belli degil. Neden insanlarin araplara karsi bir antipatisi var anlamis degilim. Ve bakin tüm makaleyi okuyun okuyun ama yazisinin su kisminda sizin düsüncenize zerre kadar yer vermedigini anlarsiniz

Alıntı:
    Yobaz buna hemen bahane bulabilir

Ve bu cümlenin ardina tüm makaleyi arkada birakip en önemli gercegin dna sini ortaya koyarmiscasina su cümleyi ediyor
    Alıntı:
    Nedeni sadece tek bir neden

Evet tüm makalenin üstüne cikardigi ve özümsedigi yazisinin en son kisminda sonuc olarak girecegi cümleler sunlar oluyor ne yazikki....

- Arap kültürünün insanlik tarihinin en son dinini uygarligin önüne set yapmasindandir diyor.

Bakiniz uygarliktan kasti ne acaba. Arap kültürünü yermesindeki amac ne? Bunu yazisinda yazmiyor ama belli basliklarla bilimsel bir gerceklikmis gibi yaziya ahenk katarak Arap kültürünü yeriyor. Bati kültürünü neden anlatmiyor peki?

Bati kültüründe olasi tüm ciplakliklar ve dünya zevkleri dinin hayat icerisinde en son derecelendirmelerinde oldugundan neden bahsetmiyor. Müslüman ülkelerin geri kalmisligi ile alakali tüm hersey bumudur yani. Bizde soyunacagiz ödünmü verecegiz veya onlar gibi mi olacagiz. Tarihe bir bakin birilerine benzemek ile illa yüksenilmez.

Bir müslümanin yiyecegi tokat ile digerinin yiyecegi tokat bir olmaz. Ama su da söyle akillara kazinmaliki.

Bir insani su 4 sey ayakta dirayetli sekilde kalmasina vesile olur.

Calismak, sabir-Azim, Namaz, Tevekkül

Iste bu dört seyden ilk saydigimiz "Calismak" herhangi bir insandada zuhur etmesi kacinilmazdir ve karsiligini alacaktir ammavelakin bu yol da illaki diken olacak illaki tökez olacak bir anda düsecek iste düstügüm anda kalkmama vesile olacak "Namaz" a inanirim ben ve bu inanis Arap diye asagiladigimiz Peygamberimizin bulunmus oldugu irk tada vardir. Uygarlik Batiya yamanmayla oluyorsa ki -verdigi örnekler bu sekilde- Mehmet Akif bunu siiriyle ne güzel kast etmis
    alptraum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) alptraum

Permalink - Mesaj no 7  12-30-2008, 16:16

el_feta´isimli üyeden Alıntı
    Müslüman'a eleştri yapan bu adam kim? Göbeğini kaşıyan adam'ı piyasaya süren değil mi?
    Hem islam'la alakan olmayacak / düşman olacaksın ki(Bekir coşkun'u başka yazılarından da tanırım),hem de ÖZ!eleştri yapacaksın!!! nasıl oluyorsa....
    Ben,müslümanım diyen çoook aciz ve zillet içinde insan vardır amenna...
    Ammaa...yahu şu mikrobun hiç mi suçu yok? Birileri hep benim üzerime mikrop atıyor ve zayıflarımız hastalanıyor,tamam güçlü olmamız lazım şöyle olmamız lazım ama yahu biri de kalksın şu mikrobu alsın aramızdan...

Malcolm X'in şuan benzer bir sözü vardı: Hem parmaklarıyla gözlerimizi oyuyorlar hem de neden göremiyorlar diye alay ediyorlar...
    Neden müslümanlar bu haldeymişmiş????

rahat mı verdiniz?

Kuranı yasak ettiniz okuyamadık,anlayamadık..ama saf inancımız kaldı ona ama cahildik,alay ettiniz hem halimizle hem inandığımız kitapla...

ben kartal anadolu imam hatip lisesi'ni çok iyi bilirim mesela..imam hatiplerin ne kadar iyi bir eğitim verdiği ayrı husus,ama kaç sene 1. çıkarmadı mı bu okullar? azıcık müslümanları rahat bırakınca...hala daha ilk yüzde ham puana göre 10 öğrencisi olduğunu biliyor musunuz bu okulun...
    Yaş kararıyla atmadınız mı askerleri???
    kombassan' yimpaş'a neler yapmadınız???
    Doğusunda batısında hala daha el-kaide diye müslümanları toplamıyo musunuz...
    bu buradaki halimiz,türkiye'de...

mısır/cezayir/doğu türkistan..hepsi ayrı bir alem...
    zeynel abidin bin ali diktatörü daha sokakta başörtüye yeni izin verdi...
    doğu türkistan 'da 40 üstündekileri camiye sokuyorlar...
    mısır'da ihvan-ı müslimin'inyüzlercesi hapiste....
    cezayir'de %85 le başa geldi müslümanlar neler ettiniz...
    şimdi iran var,ambargo üstüne ambargo...

hiç rahat bıraktınız mı bizi..

vallahi de billahi de zerre şüphem yok,çok değil bir 30 sene rahat bırakın müslümanları AYA yürüyen merdiven yaparız....

Zorluklar her zaman olacaktır amenna...

ama bir de bu açıdan bakın efendim...

selam ve dua ile...

yok ya yok ya okadar basit demi orda bu burda bu. orta doğuda musluğu acsan petrol akıyoi havalandırmayı acsan doğal gaz geliyo, sıkıntı orda değil yabancılar tabi bunlar icin buraları rahat bırakmıyo. ama bunuda bizim dinimizi kullnarak yapıyo, insanları yanlış dinle uyutuyolar, kandırıyolar, zamanında Arabistanlı Lawrence gibi ajanları 1. dünya savasında kullnamıstır inglizler. ve ordaki müslümanlar osamnlıya savaş acmıstır. bügün sizin coğu dindar sandığınız kişilerin gercekden mülüman nı sanıyosun sadece batını kuklasıdır o batının isteğine göre fetva verir. ve insanları yönlendiriler.

ayrıca oralarda ünüversteler actıllarda birimi kapattı. ama ne oldu onun yerine sen ibaadet et gerisini allaha bırak o yapar. oldu yok öle yağma allah calısına veriri yardım eder.

avrupalılar 300 yıl birbirini kesti o sırada osmanlı atın cağını yasıyodu. bide suandaki duruma bakın orta doğu bundan 200 yıl öncesini yasıyo. eyer zamanında kimilerinin aksine ingiliz mandası olmayı kabul etseydik bizimde durumumuz filistinde farkı yoktu.

asıl sorun suanda israil ama bu sırada da hamas la islami cihadda (belki örgüt adları yanlış olablir doğrusunu bilen düzeltsin şimdiden teşşekürler.) biri birlerine de saldırıoylar, bunuda anlamak güç.

Permalink - Mesaj no 8  12-30-2008, 16:21

el-fata sen bukafada da oldukca daha cok yimpaşlar, deniz fenerleri, ihlas holding vakaları olur. insaları dinle kandıranlarda nefret ediyorum allah larından bulsun hepsi.

Permalink - Mesaj no 9  12-30-2008, 16:26

Dinle uyutanlar da mütegallibe sınıfı...
    Arap kralları amerikan uşağı...adamakıllı müslümanlara bırakıyorlar mı???
    Müslümanlar hep garip..
    İran'a bakın efendim..Devrim olalı 30 sene bile olmadı,üstelik saddam la 8 sene savaştılar 250 bin şehid verdiler...nerdeleer şimdi??
    araba/uçak/nükleer hepsini yapıyorlar... 1. dünya savaşı'na falan girmeyeceğim...
    Lawrence ordaydı mustafa kemal burad..ne değişir ki?
    bizi arkamızdan vurmuşlarmış...biz de boşun anlatmıyoruz ya,tüm bu olanlar...yapılan devrimleri...

Bizim ölçümüz KURAN VE SÜNNETTİR...Kimin hizbullah olduğu kimin Hizbuşşeytan olduğu açıktır...nerde mazlum var anlayın ki müslüman...birileri pohpohlanıyorsa var bir dalavere...

o kadar basit değil evet bunu bende biliyorum...
    O YÜZDEN TÜM ORTADOĞU HALKALRI İÇİN CİHAD diyorum..
    KÜRESEL İNTİFADA...

islami cihad ile hamas değil savaşanlar...el-fetih ile hamas...
    olabilir ne var bunda...???
    el-fetih satıyorsa filistini sessiz mi kalacağız...bu hep böyledir...
    türkiye'de de böyleolmadı mı...bir batılılar var bir de içimizde BATICILAR...
    orada da aynı....

mücadelemiz sürecek...

MNüslümanlar azıcık soluklansınlar bakın neler oluyor...siz ben müslümanım diyenlerle müslümanları birbirine karıştıryosunuz...

selam ve dua ile...
    el_feta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) el_feta